Majowa Nowa Fantastyka już w sprzedaży

Informacja prasowa Prószyński Media:

 

Obecnie – twierdzi Paul Davies w świetnej książce „Milczenie gwiazd. Poszukiwanie pozaziemskiej inteligencji”, której recenzję mogliście przeczytać nie tak dawno w „NF” – zarówno naukowcy, jak i publicyści często deklarują swoje przekonanie, że Wszechświat jest po brzegi wypełniony życiem. Jest to, jak łatwo się domyślić, stanowisko kompletnie inne od głoszonego jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy to uważano, że poszukiwanie inteligentnego życia poza Ziemią to, jak się wyraził George Simpson, biolog z Harvardu, gra hazardowa o najniższych szansach powodzenia w historii. Który pogląd, dawniejszy czy modny obecnie, jest słuszny? Powinniśmy darować sobie poszukiwania Obcych, kosztujące miliardy dolarów, czy może trzeba by je zintensyfikować, rozszerzając zakres i nie wahając się jeszcze bardziej eksplorować kosmos? Davies nie rozstrzyga tej kwestii, zajmując się głównie streszczeniem stanu badań programu SETI, w którym bierze udział od trzech dziesięcioleci. Ale też nie o rozstrzygnięcie tu chodzi. Najbardziej fascynujące jest, mam wrażenie, to sięgające science fiction, książek, komiksów i filmów, do których Davies dyskretnie się odwołuje i o których wspomina, przekonanie, że jacyś Obcy muszą we wszechświecie istnieć, skoro tak wiele o nich myślimy, tyle czasu poświęciliśmy na znalezienie ich śladów, a nawet upieramy się, przynajmniej niektórzy z nas, że ich ślady są już na Ziemi i to bardzo widoczne.

Prócz namysłu nad sensownością oczekiwania na „kosmiczny e-mail” od Obcych, książka Daviesa zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię. Jesteśmy dziećmi chaosu – napisał chemik Peter Atkins, cytowany w „Milczeniu gwiazd” – a czynnikiem organizującym wszelkie zmiany jest rozpad. U podstaw zajmuje się tylko erozja i zalewająca wszystko fala chaosu, której nic nie jest w stanie zatrzymać. Cel przepadł, pozostał tylko kierunek. Musimy zaakceptować to poczucie beznadziei, które nie opuszcza nas, gdy beznamiętnie zapuszczamy wzrok w bezkresne otchłanie Wszechświata. I to jest naprawdę ciekawe. Bo skoro tak jest z nami, to czy Oni też tak mają?

Jakub Winiarski

Spis treści NF 05/2013

PUBLICYSTYKA

2 ZAPOWIEDZI

4 PRZEMIANY GENIUSZA W ŻELAZNEJ MASCE Wojciech Chmielarz

8 Ukryta bohaterka Neila Gaimana Jerzy Rzymowski

10 ZEMSTA FRAJERÓW Adam Rotter

12 TRYUMF UDRĘKI Aleksander Daukszewicz

14 FANTASTYCZNE ŚWIATY NA KARTACH... Błażej Kubacki

63 RADY DLA PISZĄCYCH, ODC. 17 Michael J. Sullivan

65 SYMPATYCZNE POMYSŁY Z LAMUSA Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz

72 CYFROWY ŚLAD Rafał Kosik

73 ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU LITERACKIEGO

78 CZŁOWIECZEŃSTWO I KULTURA Łukasz Orbitowski

 

PROZA POLSKA

17 GREWOLUCJA Paweł Majka

29 ZAKŁADZINY Bartosz Działoszyński

 

PROZA ZAGRANICZNA

36 APPOGGIATURA Jeff VanderMeer

46 PRZYZIEMIENIE Athena Andreadis

55 WYGNANIE JEDNYM KLIKNIĘCIEM Jeremiah Tolbert

 

RECENZJE

67 KSIĄŻKI 74 FILM 75 Blu-ray 76 KOMIKS


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.