We Wrocławiu naukowcy i studenci będą debatować o Wiedźminie!

Sława Geralta z Rivii zatacza coraz szersze kręgi. W dniach 17-18 października we Wrocławiu odbędzie się konferencja naukowa pt. Wiedźmin: Bohater masowej wyobraźni. Głównym tematem debat akademickich będzie więc twórczosć Andrzeja Sapkowskiego oraz growe i filmowe przygody Białego Wilka.

Konferencja reklamowana jest w następujący sposób:

 

Geralt z Rivii jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci współczesnej polskiej popkultury. Nic zatem dziwnego, że pierwowzór powieściowy doczekał się wielu adaptacji – tak powstały komiksy, film, serial, gry fabularne oraz gry komputerowe. To zwłaszcza te ostatnie uczyniły z Białego Wilka bohatera powszechnie znanego na całym świecie, w tym również w krajach, do których cykl powieści o wiedźminie jeszcze nie dotarł. Wszystkie te wcielenia słynnego zabójcy potworów powodują, że można tę postać rozpatrywać w kategorii fenomenu kultury popularnej. Fenomenu, który szybko zdobył uznanie w Europie i poza nią, a obecnie staje się formą inspiracji dla twórców różnych dziedzin sztuki z wielu krajów.

Geralt z Rivii stanowi również doskonały przykład efektywnej i efektownej promocji produktu polskiej kultury popularnej – promocji, która w wielu aspektach okazała się (i nadal okazuje) pionierska w światowym marketingu. Dlatego też fenomenowi wiedźmina i wszystkiemu, co wiąże się z tym uniwersum, należy przyjrzeć się w sposób interdyscyplinarny. Interesuje nas zarówno analiza poszczególnych tekstów, jak i związków między nimi, stosowanej w ich promocji strategii marketingowej oraz ich recepcji (zwłaszcza zaś – recepcji zagranicznej). Chcielibyśmy podjąć próbę całościowego opisania marki, wskazania na mechanizmy nią rządzące i decydujące o tym, że w warunkach, w których globalna popkultura zdominowana jest przez produkty amerykańskie, produkt polski osiąga tak duży sukces.

Do udziału w konferencji zapraszamy studentów, doktorantów i pracowników nauki reprezentujących takie dyscypliny, jak literaturoznawstwo, kulturoznawstwo, antropologia, socjologia, filmoznawstwo, marketing, ekonomia czy ludologia.

Konferencja odbędzie się w CaféTHEA przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego (Przejscie Żelaźnicze 4). Koszt udziału to 100 zł, na który składają się materiały konferencjy, przerwy kawowe oraz publikacja wystąpień w formie papierowej. Zgłoszenia prelekcji w języku polskim, angielskim lub rosyjskim, nie dłuższych niż 20 min, można zgłaszać do 21 września 2014 r. za pomocą tego formularza.

Więcej informacji o konferencji można znaleźć na jej oficjalnej stronie.

Jak wam się podoba pomysł debaty akademickiej o Wiedźminie?


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.