Jacek Dukaj

Biogram

Jacek Dukaj urodził się 30 lipca 1974 roku, w Tarnowie. Zadebiutował opowiadaniem "Złota galera", opublikowanym w lutym 1990 roku na łamach "Fantastyki". Dukaj miał wtedy 16 lat. Następnie publikował swoje teksty na łamach: "Nowej Fantastyce", "SFinksie", "Miesięczniku", "Czasie Fantastyki", "Framzecie", "Fantomie", "Feniksie" "Science Fiction", "Super Fantastyka Powieść". Jego pierwsza powieść "Xavras Wyżryn" ukazała się w roku 1997. Na podstawie jego opowiadania "Katedra" Tomasza Bagiński nakręcił film nominowany do Oscara. Pisarz ma na swoim koncie liczne nagrody między innymi: Nagrodę im. Janusza A. Zajdla (pięciokrotnie), Sfinksa, Śląskfę za najlepszą powieść 2008 - "Lód", Nagrodę Kościelskich oraz Europejska Nagrodę Literacką. Jacek Dukaj był nomiowany do Nagrody Literackiej NIKE 2008, za powieść "Lód".
Jego najnowsza powieść "Wroniec" ma ukazać się w ostatnim kwartale 2009 roku i podobnie jak "Lód" zyskał samodzielność przy pracy nad zbiorem opowiadań "Król bólu".

News

więcej...

Pod lupą

Polcon 2016: Relacja z gali Nagrody Literackiej im. J. A. Zajdla

Polconową tradycją jest już doroczna gala wręczenia Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla. Statuetki przyznawane przez miłośników fantastyki najlepszym opowiadaniom i powieściom minionego roku są bez wątpienia jednymi z najbardzej pożądanych wyróżnień, jakich może oczekiwać polski pisarz-fantasta. Nic więc dziwnego, że ceremonia wręczenia nagród rokrocznie wypełnia konwentowe sale konferencyjne aż po same brzegi. Nie inaczej było i w tym roku.

więcej...

Bibliografia

Sortuj wg: daty (rosnąco) daty (malejąco) tytułu (rosnąco) tytułu (malejąco)

Autor:
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 30.11.2008

Rajd atomowy na Moskwę, proces jednej dwunastej tyrana, eksperyment racjonalnego antysemity, kabalistyczny Spisek Koronacyjny – oto wydarzenia, jakich świadkiem jest czytelnik opowiadań Jacka Dukaja. Xavras Wyżryn i Gotyk, a także teksty najnowsze Przyjaciel prawdy i Sprawa Rudryka Z. pokazują, jak zanika granica między wojną a terroryzmem, rozumem i wiarą, człowiekiem i narodem, bohaterem i potworem.

Autor:
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 12.11.2009

Nowa powieść autora najlepszej książki XX-lecia! Stan wojenny oczami Jacka Dukaja! Wroniec to magiczna baśń o grudniowej nocy 1981 roku. Pełen przygód, gier językowych i fantasmagorii sen o utraconym dzieciństwie, zamglonej młodości. Dla dzieci Stanu Wojennego i dla dzieci, które Stanu Wojennego nie mogą pamiętać - bajka magiczna o nocy grudniowej, gdy małemu Adasiowi Wroniec porwał z domu rodzinę.

Autor:
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 31.12.2008

W tym obszernym tomie opowiadań, sygnalizującym już przyszły kunszt autora, znalazła się m.in. Katedra – opowieść, która zainspirowała Tomasza Bagińskiego i stała się przyczynkiem do kilkuminutowej animacji, nominowanej do Oscara. Sam tekst otrzymał Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla dla najlepszego opowiadania roku 2000, dyskwalifikując tym samym inny utwór z tomu W kraju niewiernych - również nominowany do tego wyróżnienia Ruch Generała.

Autor: wielu (zobacz wszystkich)
Wydawca: Harde
Data premiery: 01.01.1970

Pieniądz napędza świat. Pieniądz nim rządzi. Pieniądz rządzi nami. Pobudza zmysły. Uzależnia. Ale jest niezbędny do życia. Daje wolność, radość, bezpieczeństwo. Choć sprowadza wojny i prowadzi do zbrodni. Stoi za najwspanialszymi dziełami ludzkości. Jednak zdarza się, że odczłowiecza. Tak było wczoraj. Tak jest dzisiaj. A jak będzie jutro? Najlepsi polscy pisarze i pisarki (m.

Autor:
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 11.03.2015

Pierwsze książkowe wydanie słynnej powieści Jacka Dukaja, na podstawie której Netflix produkuje serial Into the Night. Kiedy tajemnicze promieniowanie sterylizuje Ziemię z wszelkiego życia, nielicznym ludziom udaje się przekopiować swoje scyfryzowane umysły w maszyny. Czy ocalili także swoje dusze? Aksolotl to forma larwalna zwierzęcia, które nigdy nie osiąga dorosłości.

Autor:
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 15.05.2019

Koniec pisma i człowiek tracący podmiotowość w nowym dziele Jacka Dukaja. Intelektualna podróż wokół najbardziej fascynujących zagadnień współczesnej cywilizacji – aż do jej kresu i do kresu człowieka. Przez ostatnich kilka tysięcy lat pismo, książki i biblioteki były nośnikami i skarbnicami wiedzy. Technologia pisma stworzyła cywilizację człowieka. Myślenie pismem oznacza myślenie symbolami, ideami i kategoriami.

Autor:
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 30.09.2008

Jest XXIX wiek. Adam Zamoyski, tajemniczy zmartwychwstaniec, tkwi w środku rozgrywki między cywilizacjami, ludźmi, nieludźmi i istotami postludzkimi. Konkurencja stanowi motor ewolucji - konkurują ze sobą rośliny, zwierzęta, ludzie, kultury, gospodarki. Zwycięża, kto lepiej wykorzystuje naturalne środowisko, zasoby planety, ostatecznie - prawa fizyki. Zamoyski nie wie, jakim cudem znalazł się w świecie późniejszym od jego czasów o kilkaset lat, ma problemy z pamięcią i tożsamością - lecz najwyraźniej stanowi klucz do zwycięstwa w owej ewolucji.

Autor:
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 07.12.2007

EKSKLUZYWNE WYDANIE JEDNEJ Z NAJWAŻNIEJSZYCH POLSKICH KSIĄŻEK OSTATNIEGO ĆWIERĆWIECZA, KTÓRĄ POKOCHALI MIŁOŚNICY LITERACKIEJ PRZYGODY, POBUDZAJĄCEJ INTELEKT I WYOBRAŹNIĘ, ZMIENIAJĄCEJ NASZ POGLĄD NA RZECZYWISTOŚĆ. Akcja Lodu toczy się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie pierwsza wojna światowa nigdy nie wybuchła, jest rok 1924 i trwa Belle Époque, a Królestwo Polskie pozostaje zamrożone pod władzą cara.

Autor:
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 26.11.2010

KRÓL BÓLU I INNE POWIEŚCI PIĘTNAŚCIE LAT TWÓRCZOŚCI JACKA DUKAJA W OŚMIU UTWORACH PRZEKRACZAJĄCYCH GRANICE WYOBRAŹNI I CZŁOWIECZEŃSTWA   Wszyscy przecież czujemy koniec czasów człowieka. Czujemy, że usuwa się nam ziemia spod nóg; na czymś stać trzeba, więc budujemy rusztowania; ale im my wyżej, tym one chybotliwsze; im my potężniejsi, tym one wątlejsze.

Autor: wielu (zobacz wszystkich)
Wydawca: Sine Qua Non
Data premiery: 23.05.2018

Michał Cetnarowski Mistrzowie słowa i dziesięć całkowicie odmiennych opowieści. Co je łączy? Fascynacja obrazami jednego z najbardziej docenianych polskich artystów współczesnych.Niesamowite obrazy Jakuba Różalskiego i ich nieoczywisty przekaz budzący niepokój, często grozę, znajdują odzwierciedlenie w historiach stworzonych przez znakomitych autorów.

Strony: 1 2