Łukasz Śmigiel

Biogram

Łukasz Śmigiel (ur. - 1982) z wykształcenia dziennikarz, PR-owiec zajmujący się kreowaniem wizerunku. Z zawodu lektor, pracuje we wrocławskim studiu nagrań TUBEStudio oraz w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Swoje dwie pasje - mówienie i pisanie, dzieli od kilku lat pomiędzy radio i prasę. Współpracował z takimi stacjami radiowymi, jak Radio Wrocław, Radio RAM, II Program Polskiego Radia, Radio Copernicus, Radio Aplauz, czy Radio Luz. Obecnie stale współpracuje z UniRadiem Uniwersytetu Wrocławskiego.

Z racji tego, że jego historie nie są jedynie owiane grozą, publikował dotąd zarówno w pismach literacko fantastycznych (Nowa Fantastyka, Science Fiction, Magazyn Fantastyczny, Magia i Miecz, Ubik, Sfera, Portal, Alfred Hitchcock poleca, Gwiezdny Pirat), ale także w czasopismach kulturalnych (Tygiel Kultury, Przekrój, Zaćmienie Słońca). Obecnie stale współpracuje z miesięcznikiem grozy Czachopismo.

Lubi opowiadać historie, których akacja osadzona jest w najróżniejszych realiach, od klasycznej grozy, po urban story, komedio horror, hard SF, czy dark fantasy i thriller. Jego opowieści pełne są żywych postaci. Czasami są to historie okrutne i mroczne, a innym razem - ciepłe i obyczajowe. Zmieniają się tak, jak zmienia się życie, ale łączy je jedno - plastyczne opisy, filmowe dialogi i wciągająca intryga.

Swoje historie prezentuje nie tylko na antenie radiowej, czy na kartach książek i czasopism, ale również na żywo - w czasie spotkań w EMPIKach, czy na konwentach. Ludzie od wieków uwielbiają bowiem słuchać dobrych historii i mimo że w Polsce storytelling, nadal kojarzy się jedynie z grami Role Playing, nie brakuje przecież ani historii wartych opowiedzenia, ani słuchaczy/widzów/czytelników, którzy z przyjemnością dadzą się porwać dobrej opowieści... Choć na kilka minut, w trzeszczącym tramwaju, jadąc do pracy...

News

więcej...

Pod lupą

Relacja z XII Dni Fantastyki

Lata lecą, a Dni Fantastyki trwają w najlepsze. W tym roku do podwrocławskiej Leśnicy miłośnicy fantastyki zjechali już po raz dwunasty. Środek maja nie jest może zbyt fortunnym terminem - zdecydowanie wolałem, gdy konwent odbywał się pod koniec czerwca - niemniej okazji do spędzenia weekendu w fantastycznym gronie przegapić nie mogłęm. A oto i garść moich refleksji.

więcej...

Bibliografia

Sortuj wg: daty (rosnąco) daty (malejąco) tytułu (rosnąco) tytułu (malejąco)

Autor:
Wydawca: Oficynka
Data premiery: 24.11.2021

Nie wierz w nic, co słyszysz, i tylko w połowę tego, co widzisz! Przerażający strach na wróble w średniowiecznej Japonii, muzyk jazzowy na obcej planecie, szesnastowieczny lekarz detektyw i niezwykła przygoda Herberta George’a Wellsa. Łukasz Śmigiel to autor, którego wyobraźnia nie zna granic. Dbając o każdy szczegół, z łatwością kreuje światy i postacie, których się nie zapomina.

Autor:
Wydawca: Oficynka
Data premiery: 05.02.2020

Uczta wyobraźni! W alternatywnej rzeczywistości religią panującą jest śmierć, a Inspektorat do Spraw Nieumarłych walczy z hordami Mięsożerców. Na froncie I wojny światowej alianci wierzą w świętego, który zabiera rannych z pola bitwy. Niemcy, nie mogąc złamać oporu wroga, wysyłają agenta – Fritza Gekho, aby ten go zabił. W skutym lodem, postapokaliptycznym świecie, ludzie zmagają się z ukrytymi w pancerzach, tajemniczymi, ptasimi najeźdźcami.

Autor:
Wydawca: Novae Res
Data premiery: 09.08.2018

W tym postapokaliptycznym swiecie mozesz wygrac tylko dzieki ostrzu maczety i pazurom tygrysa. W ostatnim wolnym mieście, nieustannie atakowanym przez hordy latających potworów zaprogramowanych na zniszczenie ludzkości, Tequila zostaje wysłana na kolejną ważną misję. Kapitan wie bowiem, że ta waleczna dziewczyna jak nikt inny nadaje się do zadań specjalnych. Wsparcie ma jej zapewnić zwierzęcy towarzysz – olbrzymi kot Diesel – i Rewolwerowiec z pustą kaburą.

Autor:
Wydawca: Oficynka
Data premiery: 29.04.2011

„Morderstwo? Powiem ci coś o morderstwie. Jest łatwe, jest przyjemne i za chwilę dowiesz się o nim wszystkiego...” The Crow Kolektywny mord i postać rodem z Chandlera, łowcy duchów i pielęgniarz kanibal, Knecht Ruprecht i mali zabójcy, agent FBI i jego mroczne śledztwo, prawdziwa historia stracha na wróble, reinkarnacje morderców i XVI-wieczny doktor House – to wszystko znaleźć można w opowiadaniach z pogranicza grozy, kryminału, fantastyki i thrillera napisanych przez autora, którego pomysły docenili Graham Masterton, Łukasz Orbitowski i tysiące polskich czytelników.

Autor:
Wydawca: Grasshopper
Data premiery: 04.12.2009

Decathexis oznacza ostateczne pogodzenie się z tym, że osoba, którą kochaliśmy, umarła i straciliśmy ją na zawsze. Decathexis to także tytuł nowej powieści grozy Łukasza Śmigla (autora Demonów & Muzykologii). Nowa książka miesza ze sobą brutalny horror w klimatach Clive'a Barkera, mroczny kryminał i powieść przygodową z gatunku płaszcza i szpady... W roku 1888, w świecie Kirkegaardu, religią panującą jest Śmierć, której podporządkowano każdy aspekt ludzkiego życia.

Autor:
Wydawca: Red Horse
Data premiery: 10.10.2008

"Demony" to dwanaście opowiadań z dreszczykiem. Wszystkie opowiadają o ludziach targanych namiętnościami. Nikt tu nie jest bez winy. Czyste zło, zawiść, zazdrość, pożądanie, okrucieństwo i zachłanność - po jednym demonie na każdą historię, jedna mroczna opowieść na każdy miesiąc w roku... Wszystko to zebrane w kilkunastu opowieściach grozy, opisanych filmowo i plastycznie. Jak dwanaście nowych odcinków klasycznej "Strefy Mroku".

Strony: 1