Rafał Dębski

Biogram

Rocznik: 1969, zodiakalny bliźniak
Wykształcenie: psycholog
Zawód wykonywany: jak wyżej
Lubi: ludzi, smoki, elfy, krasnoludy, trolle, gobliny itp.
Nie lubi: swojej pracy (bardzo!)
Zainteresowania: między innymi fechtunek bronią białą wszelkiej maści, astrofizyka, historia (szczególnie okres monarchii wczesnopiastowskiej). Podziela też, niestety, główną pasję większości obywateli naszego pięknego kraju - surwiwal po polsku, czyli jak dożyć do pierwszego nie napadając na bank.
Poglądy polityczne: bardzo sprecyzowane i bardzo typowe: nie cierpi polityki i polityków (tym bardziej, że miał nieszczęście paru poznać osobiście).
Ulubieni pisarze: Karol Bunsch, Antonii Czechow, Aleksander Puszkin, Jarosław Haszek, Stanisław Lem, Kir Bułyczow i wielu, wielu innych.
Ulubiony sposób spędzania wolnego czasu: wolnego czasu zasadniczo brak.

Niektórzy twierdzą, że typowy z niego wiking - wredny i nerwowy, a jednocześnie można na nim polegać - na ogół jest uczynny i lojalny, co więcej - potrafi zdobyć się na uprzejmość, a podobno chwilami bywa nawet uroczy, w co jemu samemu raczej trudno uwierzyć. Zadowolony mąż swojej żony, istoty słodkiej, aczkolwiek nie bezwolnej, obdarzonej naturą buntowniczą i dużą inteligencją, co dla mężczyzny zawsze stanowi ogromne wyzwanie. Ojciec dwójki dzieci płci obojga. Piotr (pierworodny) jest jego pustynnym sokołem, Basia źrenicą duszy.
Debiutował w 1998 roku w "Nowej Fantastyce" opowiadaniem Siódmy liść. Potem usiłował współpracować z "Feniksem" oraz "Magią i Mieczem". Usiłował, bo oba pisma padły dość szybko jedno po drugim, zamieściwszy raptem trzy jego teksty. Potem rzucił się w objęcia "Science Fictio" (obecnie "Science Fiction Fantasy i Horror"), drukował także w "Gazecie Rycerskiej" i paru innych pismach niekoniecznie związanych z fantastyką. W 2005 roku, po przebyciu najeżonej cierniami drogi, doczekał się debiutu powieściowego w postaci książki Łzy Nemezis.

News

więcej...

Pod lupą

Wilkozacy. Krew z krwi - Rafał Dębski - Recenzja

Rafał Dębski to autor m.in. Łez Nemezis, Czarnego Pergaminu, czy Kiedy Bóg Zasypia. W roku 2010 ukazała się jego pierwsza powieść osadzona w realiach, w których dotychczas prym wiódł Jacek Komuda, zatytułowana Wilkozacy. Wilcze Prawo. Ciepło przyjęta przez czytelników, dwa lata później doczekała sie kontynuacji, która podejmuje wątki bezpośrednio po jej zakończeniu.

więcej...

Bibliografia

Sortuj wg: daty (rosnąco) daty (malejąco) tytułu (rosnąco) tytułu (malejąco)

Autor: wielu (zobacz wszystkich)
Wydawca: Uroboros
Data premiery: 27.10.2021

Antologia opowiadań fantasy o tematyce słowiańskiej. Silne bohaterki kobiece w różnorodnych, często zaskakujących odsłonach słowiańszczyzny. Będzie można w niej spotkać zarówno współczesne szeptuchy, szamanki, demonice i boginki, jak i ich wcześniejsze wcielenia – sprzed wieków. Czytelnicy będą mieli okazję wrócić do znanych już bohaterów z bestsellerowych książek, które już zdążyły podbić ich serca, jak i poznać zupełnie nowych.

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 25.10.2019

Po niespełna trzydziestu latach od krwawego buntu palatyna Awdańca kraj znów pogrąża się w wojnie domowej. Tym razem młodsi bracia powstają przeciwko seniorowi i zmuszają go do ucieczki. Władysław, zwany później Wygnańcem, znajduje schronienie w Saksonii. Lecz nie dane mu jest zaznać spokoju. Krew i cierpienia, którymi w przeszłości nasiąkła ta ziemia wracają, aby upomnieć się o swoje.

Autor:
Wydawca: Jaguar
Data premiery: 26.04.2019

Drugi tom trylogii fantasy dla młodzieży, autorstwa znanego pisarza Rafała Dębskiego.Pełna śmiertelnych niebezpieczeństw wyprawa, której celem jest ocalenie życia najbliższych i walka z szerzącym grozę stworem, porywającym ludzi Evah podejmuje dalsze wysiłki, aby odnaleźć gniazdo Żelaznego Kruka, jednak droga do celu jest jeszcze długa i najeżona przeciwnościami. Nasz bohater zyskuje nowych towarzyszy – tajemniczego katowskiego mistrza, równie tajemniczą dziewczynę oraz brata samego księcia Berwen.

Autor:
Wydawca: Sine Qua Non
Data premiery: 15.06.2018

Wsi spokojna, wsi wesoła… ale nie dla tej ekipy! Kiedy Dora, Miron i Joshua uciekają z Thornu i ukrywają się w domu na wsi, liczą na spokój, czas na lizanie ran i odpoczynek po chryi, w jaką wpędzili ich bogowie. Sielanka nie trwa długo. Awantury, nowe moce, emocjonalne burze, rodzinne tajemnice i potężni wrogowie znajdą ich nawet na końcu świata. Nie ma takiego miejsca na ziemi, w piekle czy w niebie, w którym ta trójka byłaby bezpieczna.

Autor: wielu (zobacz wszystkich)
Wydawca: własne
Data premiery: 31.12.2016

Maszyny parowe i koniec świata, atomowa zagłada i sterowce, kryminał i przygoda, powaga i humor, wizjonerskie wizje i wirtuozerskie igranie z konwencjami – to wszystko, a także wiele innych elementów, które cenimy w opowieściach, znajdziecie w antologii Ostatni dzień pary II. Na liczący ponad 700 stron zbiór składa się 37 opowiadań w konwencji steampunkowej i postapokaliptycznej.

Autor:
Wydawca: Rebis
Data premiery: 17.02.2016

Kontynuacja powieści Światło cieni Ludzkość zawsze podejrzewała, że gdzieś we wszechświecie istnieją obcy. I zawsze przypominali oni w jej wyobrażeniach ludzi: latali podobnymi statkami, podobnie wyglądali, poruszali się, mówili. Nic bardziej mylnego. Pierwszy przekonał się o tym komandor Reuben Vaybar jeszcze na Cronnie, lecz ofiara złożona z życia nie zatrzymała intruzów.

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 24.10.2015

Polska liże rany po pierwszym rozbiorze, a Sicz Zaporoska stoi u progu zagłady. Krwawa Katarzyna, przez Rosjan zwana Wielką, nie wybacza nigdy i nikomu. Nie daruje też Kozakom ostatniego powstania, wznieconego przez Jemieliana Pugaczowa. Lecz przede wszystkim nie daruje im umiłowania wolności. Bo Katarzyna to Rosja, a Rosja nie toleruje wolnej myśli i wolnej woli. W efekcie dzielni mołojcy oraz dawni konfederaci barscy muszą stanąć ramię w ramię przeciwko odwiecznym wrogom.

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 13.10.2012

Skąd się wzięli Wilkozacy, wojownicy mogący przeistoczyć się w bezwzględnego drapieżnika? Ciężko chory Serhij Kostenko, były chorąży kozacki, wyrusza w poszukiwaniu ratunku dla siebie i przemienionej w Wilka żony. Być może droga do pustelnika zawiedzie go do źródła tajemnicy Wilkozaków i rozwiązania zagadki dziwnej słabości, która powoli go zabija. Pochylająca się nad Kozakiem kostucha łakomie spogląda również na butnego syna samego Hetmana Chmielnickiego.

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 31.10.2010

.

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 01.06.2007

Niech poniesie cię krew... Król Mieszko II został zamordowany. Kraj pozbawiony władcy popada w ruinę. Możni walczą między sobą o wpływy, u granic stoi wroga armia. Kapłani starej wiary robią wszystko, by wyplenić z ludzkich serc niemieckiego boga jedynego. Nastały mroczne, złe czasy. Człowiek staje przeciwko człowiekowi, ramię w ramię ze strzygą i upiorem. Nie ma już „dobra” i „zła”- są tylko różne drogi do zaspokojenia ambicji, żądzy władzy i namiętności.

Strony: 1