Robert J. Szmidt

Biogram

Rocznik 1962. Przygodę z fantastyką rozpoczynał na początku lat osiemdziesiątych we wrocławskim klubie fantastyki wspólnie z Andrzejem Ziemiańskim, Andrzejem Drzewińskim, Eugeniuszem Dębskim, Jackiem Inglotem. Założyciel klubu miłośników fantastyki SFera, inicjator i pomysłodawca nagrody fandomu, która w późniejszym okresie została nazwana imieniem Janusza A. Zajdla. Laureat Śląkfy za rok 1985 w kategorii Fan Roku. Doprowadził do pierwszego wydania w Polsce tekstów Roberta E. Howarda o Conanie (wydawnictwa klubowe, publikacja w miesięczniku Fantastyka, współfinansowanie serii wydawanej aktualnie przez Amber). Brał udział w teleturnieju Kosmiczny test dochodząc z drużyną wrocławskiej SFery (wspólnie ze Zbigniewem Adamskim i Andrzejem Sawickim) do tytułu absolutnych arcymistrzów wygrywając siedem kolejnych edycji. Pod koniec lat osiemdziesiątych minionego stulecia współtworzył program w telewizji regionalnej poświęcony szeroko pojętej fantastyce.

Zajmował się tłumaczeniami na potrzeby wydawnictw klubowych (m. in. pierwszy przekład Fundacji Isaaca Asimova), oraz dla wydawnictw oficjalnych (Ziele czasu, Normana Spinrada dla Iskier, czy Skrzydła nocy Roberta Silverberga dla Fantastyki).

Pod koniec lat osiemdziesiątych prowadził hurtownię książek Bookaneer reprezentującą na terenie Polski południowej wydawnictwo Amber, następnie poświęcił się pracy w branży filmowej, organizując pierwsze legalne wideoteki na Śląsku a potem firmę obsługującą ten segment rynku (Hero). Doświadczenia wcześniejszych lat zaowocowały utworzeniem wydawnictwa Ares, które najpierw zajęło się drukiem miesięczników obsługujących branżę wideo (Video Business, Video Premiery), następnie rodzący się rynek gier konsolowych (PlayStation Plus), by w roku 2001 doprowadzić do powrotu do fantastycznych korzeni i powstania miesięcznika Science Fiction (aktualnie Science Fiction, Horror i Fantasy) - jedynego na naszym rynku cyklicznie ukazującego się pisma prezentującego niemal wyłącznie polską fantastykę. Na łamach Science Fiction zadebiutowali najciekawsi autorzy nowego pokolenia m. in.: Łukasz Orbitowski, Szczepan Twardoch, Wojciech Świdziniewski, Robert M. Wegner, Sebastian Uznański, Tomasz Pacyński, Rafał Kosik. Do tej pory SF i SFFH zaprezentowało prawie 700 tekstów literackich niemal 150 polskich autorów. We wszystkich wymienionych wyżej pismach piastował stanowisko redaktora naczelnego.

Od 2003 roku współpracował z Domem Wydawniczym Ares (nie mylić z wydawnictwem Ares!), w którym, w Żółtej Serii wydano dwie jego powieści; bestsellerową Apokalipsę według Pana Jana (postapokaliptyczna wizja Polski po konflikcie nuklearnym) i Zaklinacza (parodię fantasy w stylu Nagiej broni).

W roku 2004 z jego inicjatywy powstaje kolejna nagroda literacka; Plebiscyt czytelników fantastyki Nautilus, początkowo operująca w systemie sms-owym, a aktualnie ukierunkowana na rosnącą społeczność internetową. Laureatami tej nagrody w minionych latach byli Andrzej Ziemiański (w obu kategoriach), Andrzej Pilipiuk, Andrzej Sapkowski, Łukasz Orbitowski oraz Jarosław Grzędowicz.

Aktualnie pracuje jako copywrighter dla kilku dystrybutorów filmów (opracowywał m. in. materiały do King Konga i nowych filmów Spielberga), tłumacz gier komputerowych (gra Hitman: Blood Money w jego opracowaniu zdobyła tytuł najlepszej gry roku 2006).

Zadebiutował humorystycznym opowiadaniem Pogromca smoków w roku 1985, na łamach katowickich Fikcji. Dotychczasowy dorobek literacki Roberta J. Szmidta stanowią 3 powieści, 2 książki poświęcone grom konsolowym oraz 13 opowiadań, wydawanych głównie na łamach magazynu Science Fiction.

News

więcej...

Pod lupą

Mrok nad Tokyoramą - Robert J. Szmidt - Recenzja

Trzeba Robertowi Szmidtowi przyznać, że potrafi się wstrzelić w potrzeby rynku. Była moda na żywe trupy, pojawiły się Szczury Wrocławia. Rozgorzała powszechna miłość do panów w maskach przeciwgazowych, dostaliśmy Otchłań i całą resztę. Dziś, w przeddzień debiutu głośnej gry Redów, przyszedł czas na cyberpunkową przygodę, której akcja zupełnym przypadkiem rozgrywa się w 2077 roku. Wbrew pozorom nie próbuję się tu wyzłośliwiać i zwyczajnie zauważam fakt. (...)

więcej...

Bibliografia

Sortuj wg: daty (rosnąco) daty (malejąco) tytułu (rosnąco) tytułu (malejąco)

Autor:
Wydawca: Rebis
Data premiery: 14.06.2022

Czy uda się zapobiec totalnemu zniewoleniu żyjącej wśród gwiazd ludzkości? Najnowszy tom epickiej space opery POLA DAWNO ZAPOMNIANYCH BITEW wydanej w USA z rekomendacjami Davida Webera, Nancy Kress, Mike’a Resnicka, Jacka Campbella, Kevina J. Andersona Robert Bukowski, legendarny kosmiczny pionier, z trudem odnajduje się w nowej rzeczywistości. Odległa o prawie dwieście lat przyszłość jest bowiem równie mroczna, a może nawet mroczniejsza od czasów, z których wyruszył.

Autor:
Wydawca: Znak
Data premiery: 30.06.2021

Wyobraź sobie świat, w którym III Rzesza może wygrać wojnę 8 listopada 1939 roku bomba skonstruowana przez Georga Elsera zabija większość przywódców Trzeciej Rzeszy, zmieniając nieodwracalnie bieg historii. W nowej rzeczywistości nie dochodzi do podboju Francji, ewakuacji z Dunkierki, Bitwy o Anglię, masakry polskich jeńców w Katyniu, budowy obozu zagłady w Oświęcimiu, ataku na Pearl Harbor oraz tysięcy innych odrażających zbrodni wojennych i podbojów, o których dowiadywaliśmy się z książek i relacji naocznych świadków.

Autor:
Wydawca: Znak
Data premiery: 28.10.2020

Śmierć. Zemsta. Przeznaczenie Ziemia, rok 2077. Globalne ocieplenie i zatrucie środowiska doprowadziły do szeregu katastrof naturalnych, życie jest możliwe tylko tam, gdzie wkracza technologia. Zdecydowana większość tych, którzy przetrwali, zamieszkuje gigantyczne metropolie, gdzie wszystko jest wytwarzane i kontrolowane przez rządzącą w danym regionie korporacje, które przejęły role państw.

Autor:
Wydawca: Rebis
Data premiery: 25.08.2020

Pierwsza polska space opera wydana w USA z rekomendacjami Davida Webera, Nancy Kress, Mike’a Resnicka, Jacka Campbella, Kevina J. Andersona Długo oczekiwany prequel bestsellerowego cyklu „Pola dawno zapomnianych bitew".  Historia przodka Henryana Święckiego żyjącego w okresie wojny domowej. O tym, że droga do gwiazd może być usłana cierniami, przekonuje się na własnej skórze Robert Bukowski, dowódca pierwszej wyprawy kolonizacyjnej, która w połowie XXI wieku wyrusza poza Układ Słoneczny.

Autor:
Wydawca: Sine Qua Non
Data premiery: 29.01.2020

Piłsudski vs Amaterasu  Technologia kontra podniebne bestie  Japonia przeciw reszcie świata Rok 1905. Świat stoi w obliczu największego konfliktu w dziejach. Uwolnione po tysiącu lat przedwieczne istoty nie zatrzymają się, dopóki nie podbiją całego świata dla boskiego tennō. Przywódcy najpotężniejszych mocarstw zawierają sojusz i wysyłają gigantyczną podniebną armadę nad Tokio, by zetrzeć tę metropolię z powierzchni ziemi.

Autor:
Wydawca: Rebis
Data premiery: 17.09.2019

Pierwsza polska space opera wydana w USA z rekomendacjami Davida Webera, Nancy Kress, Mike’a Resnicka, Jacka Campbella, Kevina J. Andersona Asgard cudem unika zniszczenia podczas ataku na Ziemię. Podczas lotu w nadprzestrzeni narusza horyzont zdarzeń potężnej czarnej dziury i przenosi się w czasie o ponad sto pięćdziesiąt lat. Załoga admirała Rutty pojawia się w normalnej przestrzeni długo po zakończeniu exodusu ludzkości, po którym w Galaktyce pozostały jedynie niezliczone pola przegranych i dawno zapomnianych bitew.

Autor:
Wydawca: Skarpa Warszawska
Data premiery: 31.07.2019

Wrocław, rok 1963. Na tyłach zakładu karnego numer 1 stoi zwalisty poniemiecki gmach, mieszczący klinikę psychiatryczną. To właśnie w jej murach rozegra się kolejna odsłona dramatu mieszkańców miasta. To tutaj późnym popołudniem 9 sierpnia trafia uznany za szaleńca pacjent, który twierdzi, że jego żona zmarła, po czym zmartwychwstała. Samobójstwo bredzącego w malignie mężczyzny będzie zarzewiem ciągu krwawych zdarzeń, którym stawi czoła załoga szpitala – już na pierwszy rzut oka za mało liczna, by odeprzeć śmiertelne zagrożenie.

Autor:
Wydawca: Insignis
Data premiery: 15.05.2019

Kolejna po Otchłani i Wieży powieść Roberta J. Szmidta w ramach międzynarodowego projektu literackiego stworzonego przez Dmitrija Glukhovsky’ego. Otchłań – jak się okazuje – nie jest jedynym podziemnym kompleksem zamieszkanym przez Czystych. Podobnych bunkrów znajduje się na terenie zachodniej Polski wiele. Daleko od największych miast mieści się podziemne serce Nowej Polski i to tam właśnie, po nieudanej akcji zwiadowczej, zostaje uprowadzony Pamiętający oraz towarzysząca mu Iskra.

Autor:
Wydawca: Skarpa Warszawska
Data premiery: 30.01.2019

10 sierpnia 1963. Rzesze nieumarłych opanowują nie tylko Wrocław. Wieści napływające z innych miast, a nawet z zagranicy są przytłaczające. W ciągu zaledwie kilku godzin upada stary porządek świata. Do ludzi majora Biedrzyckiego dociera z wolna bolesna prawda. Nie ma co liczyć na wsparcie albo odsiecz. Każdy z ocalonych musi radzić sobie z nowym zagrożeniem na własną rękę. Tymczasem jedno z największych więzień Dolnego Śląska staje się twierdzą, do której załoga ściąga swoje rodziny i znajomych.

Autor: wielu (zobacz wszystkich)
Wydawca: Sine Qua Non
Data premiery: 23.05.2018

Michał Cetnarowski Mistrzowie słowa i dziesięć całkowicie odmiennych opowieści. Co je łączy? Fascynacja obrazami jednego z najbardziej docenianych polskich artystów współczesnych.Niesamowite obrazy Jakuba Różalskiego i ich nieoczywisty przekaz budzący niepokój, często grozę, znajdują odzwierciedlenie w historiach stworzonych przez znakomitych autorów.

Strony: 1 2 3