Robert J. Szmidt

Biogram

Rocznik 1962. Przygodę z fantastyką rozpoczynał na początku lat osiemdziesiątych we wrocławskim klubie fantastyki wspólnie z Andrzejem Ziemiańskim, Andrzejem Drzewińskim, Eugeniuszem Dębskim, Jackiem Inglotem. Założyciel klubu miłośników fantastyki SFera, inicjator i pomysłodawca nagrody fandomu, która w późniejszym okresie została nazwana imieniem Janusza A. Zajdla. Laureat Śląkfy za rok 1985 w kategorii Fan Roku. Doprowadził do pierwszego wydania w Polsce tekstów Roberta E. Howarda o Conanie (wydawnictwa klubowe, publikacja w miesięczniku Fantastyka, współfinansowanie serii wydawanej aktualnie przez Amber). Brał udział w teleturnieju Kosmiczny test dochodząc z drużyną wrocławskiej SFery (wspólnie ze Zbigniewem Adamskim i Andrzejem Sawickim) do tytułu absolutnych arcymistrzów wygrywając siedem kolejnych edycji. Pod koniec lat osiemdziesiątych minionego stulecia współtworzył program w telewizji regionalnej poświęcony szeroko pojętej fantastyce.

Zajmował się tłumaczeniami na potrzeby wydawnictw klubowych (m. in. pierwszy przekład Fundacji Isaaca Asimova), oraz dla wydawnictw oficjalnych (Ziele czasu, Normana Spinrada dla Iskier, czy Skrzydła nocy Roberta Silverberga dla Fantastyki).

Pod koniec lat osiemdziesiątych prowadził hurtownię książek Bookaneer reprezentującą na terenie Polski południowej wydawnictwo Amber, następnie poświęcił się pracy w branży filmowej, organizując pierwsze legalne wideoteki na Śląsku a potem firmę obsługującą ten segment rynku (Hero). Doświadczenia wcześniejszych lat zaowocowały utworzeniem wydawnictwa Ares, które najpierw zajęło się drukiem miesięczników obsługujących branżę wideo (Video Business, Video Premiery), następnie rodzący się rynek gier konsolowych (PlayStation Plus), by w roku 2001 doprowadzić do powrotu do fantastycznych korzeni i powstania miesięcznika Science Fiction (aktualnie Science Fiction, Horror i Fantasy) - jedynego na naszym rynku cyklicznie ukazującego się pisma prezentującego niemal wyłącznie polską fantastykę. Na łamach Science Fiction zadebiutowali najciekawsi autorzy nowego pokolenia m. in.: Łukasz Orbitowski, Szczepan Twardoch, Wojciech Świdziniewski, Robert M. Wegner, Sebastian Uznański, Tomasz Pacyński, Rafał Kosik. Do tej pory SF i SFFH zaprezentowało prawie 700 tekstów literackich niemal 150 polskich autorów. We wszystkich wymienionych wyżej pismach piastował stanowisko redaktora naczelnego.

Od 2003 roku współpracował z Domem Wydawniczym Ares (nie mylić z wydawnictwem Ares!), w którym, w Żółtej Serii wydano dwie jego powieści; bestsellerową Apokalipsę według Pana Jana (postapokaliptyczna wizja Polski po konflikcie nuklearnym) i Zaklinacza (parodię fantasy w stylu Nagiej broni).

W roku 2004 z jego inicjatywy powstaje kolejna nagroda literacka; Plebiscyt czytelników fantastyki Nautilus, początkowo operująca w systemie sms-owym, a aktualnie ukierunkowana na rosnącą społeczność internetową. Laureatami tej nagrody w minionych latach byli Andrzej Ziemiański (w obu kategoriach), Andrzej Pilipiuk, Andrzej Sapkowski, Łukasz Orbitowski oraz Jarosław Grzędowicz.

Aktualnie pracuje jako copywrighter dla kilku dystrybutorów filmów (opracowywał m. in. materiały do King Konga i nowych filmów Spielberga), tłumacz gier komputerowych (gra Hitman: Blood Money w jego opracowaniu zdobyła tytuł najlepszej gry roku 2006).

Zadebiutował humorystycznym opowiadaniem Pogromca smoków w roku 1985, na łamach katowickich Fikcji. Dotychczasowy dorobek literacki Roberta J. Szmidta stanowią 3 powieści, 2 książki poświęcone grom konsolowym oraz 13 opowiadań, wydawanych głównie na łamach magazynu Science Fiction.

News

więcej...

Pod lupą

Mrok nad Tokyoramą - Robert J. Szmidt - Recenzja

Trzeba Robertowi Szmidtowi przyznać, że potrafi się wstrzelić w potrzeby rynku. Była moda na żywe trupy, pojawiły się Szczury Wrocławia. Rozgorzała powszechna miłość do panów w maskach przeciwgazowych, dostaliśmy Otchłań i całą resztę. Dziś, w przeddzień debiutu głośnej gry Redów, przyszedł czas na cyberpunkową przygodę, której akcja zupełnym przypadkiem rozgrywa się w 2077 roku. Wbrew pozorom nie próbuję się tu wyzłośliwiać i zwyczajnie zauważam fakt. (...)

więcej...

Bibliografia

Sortuj wg: daty (rosnąco) daty (malejąco) tytułu (rosnąco) tytułu (malejąco)

Autor:
Wydawca: Rebis
Data premiery: 12.08.2014

Znakomita polska space opera wydana w USA z rekomendacjami największych mistrzów science fiction, wielokrotnie nominowana w plebiscycie Lubimy Czytać i wyróżniona nagrodą Best Audio w 2020 roku. Prawdziwa uczta dla miłośników gatunku. Połowa XXIV stulecia, ludzkość skolonizowała tysiące systemów gwiezdnych w Ramieniu Oriona, nie natrafiając na ślady innych zaawansowanych cywilizacji.

Autor:
Wydawca: Sine Qua Non
Data premiery: 29.01.2020

Piłsudski vs Amaterasu  Technologia kontra podniebne bestie  Japonia przeciw reszcie świata Rok 1905. Świat stoi w obliczu największego konfliktu w dziejach. Uwolnione po tysiącu lat przedwieczne istoty nie zatrzymają się, dopóki nie podbiją całego świata dla boskiego tennō. Przywódcy najpotężniejszych mocarstw zawierają sojusz i wysyłają gigantyczną podniebną armadę nad Tokio, by zetrzeć tę metropolię z powierzchni ziemi.

Autor:
Wydawca: Insignis
Data premiery: 19.05.2016

Zwerbowany przez Czystych Nauczyciel otrzymuje zadanie: trzeba zażegnać kryzys w Nowym Watykanie. Nienawykły do wykonywania rozkazów, postanawia działać na własną rękę i próbuje udowodnić wszystkim, że mimo wielu lat bezczynności pozostał Czarnym Skorpionem, żywą legendą kanałów. Mierzy też znacznie wyżej: jego prawdziwym celem jest zapobieżenie bliskiej już wojnie z Lekterytami, a misja w Wolnych Enklawach to tylko rozgrzewka przed prawdziwym wyzwaniem, jakim będzie wypad do okupowanej przez kanibali Wieży.

Autor:
Wydawca: Rebis
Data premiery: 14.06.2022

Czy uda się zapobiec totalnemu zniewoleniu żyjącej wśród gwiazd ludzkości? Najnowszy tom epickiej space opery POLA DAWNO ZAPOMNIANYCH BITEW wydanej w USA z rekomendacjami Davida Webera, Nancy Kress, Mike’a Resnicka, Jacka Campbella, Kevina J. Andersona Robert Bukowski, legendarny kosmiczny pionier, z trudem odnajduje się w nowej rzeczywistości. Odległa o prawie dwieście lat przyszłość jest bowiem równie mroczna, a może nawet mroczniejsza od czasów, z których wyruszył.

Autor:
Wydawca: Rebis
Data premiery: 16.03.2016

Kontynuacja Łatwo być bogiem Połowa dwudziestego czwartego stulecia. Ludzkość po skolonizowaniu niemal dziesiątej części Ramienia Oriona trafia w końcu na obcą, zaawansowaną cywilizację, która nie wykazując najmniejszej woli kontaktu, rozpoczyna wojnę totalną. Stawką jest nie tylko podbój nowego terytorium, ale też fizyczne unicestwienie wroga.. Na jednej z ewakuowanych pośpiesznie planet zrehabilitowany kapitan Święcki toczy swoją prywatną wojnę o ocalenie jak największej liczby ludzi.

Autor:
Wydawca: Rebis
Data premiery: 07.11.2008

Tym razem to nie robota dla Toy, tylko dla jej dobrego znajomego, Dantego, najemnika nad najemnikami. Właśnie go rozmrozili po dwustu latach odsiadki. Ma nowe komando, a w nim rzeźników z Księżyca, czyli Leo i Jar’a Ducksonów, znanych jako najbardziej mordercze bliźniaki Układu Słonecznego. Przed nimi Nowy Raj, który działa po staremu. Przed nami Krzysztof Krawczyk, który nie śpiewa lecz dowodzi, mordercza walka o władzę i wielkie pieniądze oraz Obcy, którzy naprawdę Cię zaskoczą.

Autor:
Wydawca: Skarpa Warszawska
Data premiery: 31.07.2019

Wrocław, rok 1963. Na tyłach zakładu karnego numer 1 stoi zwalisty poniemiecki gmach, mieszczący klinikę psychiatryczną. To właśnie w jej murach rozegra się kolejna odsłona dramatu mieszkańców miasta. To tutaj późnym popołudniem 9 sierpnia trafia uznany za szaleńca pacjent, który twierdzi, że jego żona zmarła, po czym zmartwychwstała. Samobójstwo bredzącego w malignie mężczyzny będzie zarzewiem ciągu krwawych zdarzeń, którym stawi czoła załoga szpitala – już na pierwszy rzut oka za mało liczna, by odeprzeć śmiertelne zagrożenie.

Autor:
Wydawca: Skarpa Warszawska
Data premiery: 30.01.2019

10 sierpnia 1963. Rzesze nieumarłych opanowują nie tylko Wrocław. Wieści napływające z innych miast, a nawet z zagranicy są przytłaczające. W ciągu zaledwie kilku godzin upada stary porządek świata. Do ludzi majora Biedrzyckiego dociera z wolna bolesna prawda. Nie ma co liczyć na wsparcie albo odsiecz. Każdy z ocalonych musi radzić sobie z nowym zagrożeniem na własną rękę. Tymczasem jedno z największych więzień Dolnego Śląska staje się twierdzą, do której załoga ściąga swoje rodziny i znajomych.

Autor:
Wydawca: Skarpa Warszawska
Data premiery: 01.01.1970

Osadzona w realiach głębokiego PRL-u, oszałamiająca rozmachem, krwista i krwawa saga o ludziach minionej epoki, będąca hołdem dla cudownego miasta, które od dawna już nie istnieje. Rok 1963. Stary porządek upadł, zombie opanowały świat. W zdziesiątkowanym plagą nieumarłych Wrocławiu trwa rozpaczliwa walka o przetrwanie. Garstka ocalonych, dowodzona przez samozwańczego generała Biedrzyckiego, wycofuje się na Wielką Wyspę.

Autor:
Wydawca: Skarpa Warszawska
Data premiery: 01.01.1970

Bestsellerowa seria, którą pokochali czytelnicy, powraca w nowej odsłonie! Wrocław, sierpień 1963. Miasto zostaje odcięte od świata z powodu epidemii. Milicjanci są świadkami dziwnych wydarzeń – pacjencie atakują przebywających w izolatorium na Psim Polu chorych i personel. Wkrótce do Komendy Wojewódzkiej napływają niepokojące sygnały o „zmartwychwstałych”.

Strony: 1 2 3