Robert J. Szmidt

Biogram

Rocznik 1962. Przygodę z fantastyką rozpoczynał na początku lat osiemdziesiątych we wrocławskim klubie fantastyki wspólnie z Andrzejem Ziemiańskim, Andrzejem Drzewińskim, Eugeniuszem Dębskim, Jackiem Inglotem. Założyciel klubu miłośników fantastyki SFera, inicjator i pomysłodawca nagrody fandomu, która w późniejszym okresie została nazwana imieniem Janusza A. Zajdla. Laureat Śląkfy za rok 1985 w kategorii Fan Roku. Doprowadził do pierwszego wydania w Polsce tekstów Roberta E. Howarda o Conanie (wydawnictwa klubowe, publikacja w miesięczniku Fantastyka, współfinansowanie serii wydawanej aktualnie przez Amber). Brał udział w teleturnieju Kosmiczny test dochodząc z drużyną wrocławskiej SFery (wspólnie ze Zbigniewem Adamskim i Andrzejem Sawickim) do tytułu absolutnych arcymistrzów wygrywając siedem kolejnych edycji. Pod koniec lat osiemdziesiątych minionego stulecia współtworzył program w telewizji regionalnej poświęcony szeroko pojętej fantastyce.

Zajmował się tłumaczeniami na potrzeby wydawnictw klubowych (m. in. pierwszy przekład Fundacji Isaaca Asimova), oraz dla wydawnictw oficjalnych (Ziele czasu, Normana Spinrada dla Iskier, czy Skrzydła nocy Roberta Silverberga dla Fantastyki).

Pod koniec lat osiemdziesiątych prowadził hurtownię książek Bookaneer reprezentującą na terenie Polski południowej wydawnictwo Amber, następnie poświęcił się pracy w branży filmowej, organizując pierwsze legalne wideoteki na Śląsku a potem firmę obsługującą ten segment rynku (Hero). Doświadczenia wcześniejszych lat zaowocowały utworzeniem wydawnictwa Ares, które najpierw zajęło się drukiem miesięczników obsługujących branżę wideo (Video Business, Video Premiery), następnie rodzący się rynek gier konsolowych (PlayStation Plus), by w roku 2001 doprowadzić do powrotu do fantastycznych korzeni i powstania miesięcznika Science Fiction (aktualnie Science Fiction, Horror i Fantasy) - jedynego na naszym rynku cyklicznie ukazującego się pisma prezentującego niemal wyłącznie polską fantastykę. Na łamach Science Fiction zadebiutowali najciekawsi autorzy nowego pokolenia m. in.: Łukasz Orbitowski, Szczepan Twardoch, Wojciech Świdziniewski, Robert M. Wegner, Sebastian Uznański, Tomasz Pacyński, Rafał Kosik. Do tej pory SF i SFFH zaprezentowało prawie 700 tekstów literackich niemal 150 polskich autorów. We wszystkich wymienionych wyżej pismach piastował stanowisko redaktora naczelnego.

Od 2003 roku współpracował z Domem Wydawniczym Ares (nie mylić z wydawnictwem Ares!), w którym, w Żółtej Serii wydano dwie jego powieści; bestsellerową Apokalipsę według Pana Jana (postapokaliptyczna wizja Polski po konflikcie nuklearnym) i Zaklinacza (parodię fantasy w stylu Nagiej broni).

W roku 2004 z jego inicjatywy powstaje kolejna nagroda literacka; Plebiscyt czytelników fantastyki Nautilus, początkowo operująca w systemie sms-owym, a aktualnie ukierunkowana na rosnącą społeczność internetową. Laureatami tej nagrody w minionych latach byli Andrzej Ziemiański (w obu kategoriach), Andrzej Pilipiuk, Andrzej Sapkowski, Łukasz Orbitowski oraz Jarosław Grzędowicz.

Aktualnie pracuje jako copywrighter dla kilku dystrybutorów filmów (opracowywał m. in. materiały do King Konga i nowych filmów Spielberga), tłumacz gier komputerowych (gra Hitman: Blood Money w jego opracowaniu zdobyła tytuł najlepszej gry roku 2006).

Zadebiutował humorystycznym opowiadaniem Pogromca smoków w roku 1985, na łamach katowickich Fikcji. Dotychczasowy dorobek literacki Roberta J. Szmidta stanowią 3 powieści, 2 książki poświęcone grom konsolowym oraz 13 opowiadań, wydawanych głównie na łamach magazynu Science Fiction.

News

więcej...

Pod lupą

Mrok nad Tokyoramą - Robert J. Szmidt - Recenzja

Trzeba Robertowi Szmidtowi przyznać, że potrafi się wstrzelić w potrzeby rynku. Była moda na żywe trupy, pojawiły się Szczury Wrocławia. Rozgorzała powszechna miłość do panów w maskach przeciwgazowych, dostaliśmy Otchłań i całą resztę. Dziś, w przeddzień debiutu głośnej gry Redów, przyszedł czas na cyberpunkową przygodę, której akcja zupełnym przypadkiem rozgrywa się w 2077 roku. Wbrew pozorom nie próbuję się tu wyzłośliwiać i zwyczajnie zauważam fakt. (...)

więcej...

Bibliografia

Sortuj wg: daty (rosnąco) daty (malejąco) tytułu (rosnąco) tytułu (malejąco)

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 12.03.2010

Alpha Team. Ekipa Szmidta. Poznaj ich... Chcesz wiedzieć jak to jest, kiedy widzi się w celowniku twarz dziecka? Jesteś wtedy ostatnim śmieciem. By nie zwariować musisz traktować świat jak grę komputerową. Po prostu liczysz sobie punkty... Kiedy przychodzi rozkaz odpalenia głowic wcale nie czujesz się Bogiem. Podobno w postnuklearnych ruinach wciąż jeszcze żyją ludzie, którzy nie mieli szczęścia i miejsca w schronie.

Autor:
Wydawca: Rebis
Data premiery: 01.01.1970

Kolejny tom „Pól dawno zapomnianych bitew”, bestsellerowej space opery wydawanej równolegle w USA! Do ostatniej kropli krwi to bezpośrednia kontynuacja wydarzeń, które czytelnik poznał na kartach Uderzenia wyprzedzającego. Plany separatystów legły w gruzach, gdy chirurgiczne uderzenie w Instytut skończyło się kataklizmem na skalę planety, diametralnie zmieniając sytuację ruchu oporu.

Autor: wielu (zobacz wszystkich)
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 02.02.2018

Dwunastu autorów, dwanaście światów, dwanaście opowieści. Ocalały z apokalipsy, wiedźma pracująca w małej kawiarni, mechanik na kosmicznym skokowcu, zwykły urzędnik, któremu powierzono bardzo szczególne dziecko. Wszyscy walczą, choć każdy na swój własny sposób i o coś innego- o przetrwanie, o niezależność, o sukces lub spełnienie marzeń.

Autor: wielu (zobacz wszystkich)
Wydawca: Sine Qua Non
Data premiery: 23.05.2018

Michał Cetnarowski Mistrzowie słowa i dziesięć całkowicie odmiennych opowieści. Co je łączy? Fascynacja obrazami jednego z najbardziej docenianych polskich artystów współczesnych.Niesamowite obrazy Jakuba Różalskiego i ich nieoczywisty przekaz budzący niepokój, często grozę, znajdują odzwierciedlenie w historiach stworzonych przez znakomitych autorów.

Autor:
Wydawca: Rebis
Data premiery: 01.11.2007

Czy wiesz, co łączy prezydenturę Komorowskiego, Euro 2012 w Polsce i śmierć polskich polityków w wypadku? Przewidział to Robert J. Szmidt! Co byś zrobił, gdybyś posiadał nadnaturalne moce? Gdybyś umiał czytać w myślach lub narzucać innym swoją wolę? Stałbyś się superbohaterem czy raczej złoczyńcą? A może wybrałbyś inną drogę? Na przykład udawał jasnowidza, oferując swoje usługi tym, którzy gotowi są dobrze zapłacić - policji, zdesperowanym rodzinom ofiar zbrodni, chciwym korporacjom albo bezwzględnym politykom.

Autor:
Wydawca: Znak
Data premiery: 28.10.2020

Śmierć. Zemsta. Przeznaczenie Ziemia, rok 2077. Globalne ocieplenie i zatrucie środowiska doprowadziły do szeregu katastrof naturalnych, życie jest możliwe tylko tam, gdzie wkracza technologia. Zdecydowana większość tych, którzy przetrwali, zamieszkuje gigantyczne metropolie, gdzie wszystko jest wytwarzane i kontrolowane przez rządzącą w danym regionie korporacje, które przejęły role państw.

Autor:
Wydawca: Znak
Data premiery: 30.06.2021

Wyobraź sobie świat, w którym III Rzesza może wygrać wojnę 8 listopada 1939 roku bomba skonstruowana przez Georga Elsera zabija większość przywódców Trzeciej Rzeszy, zmieniając nieodwracalnie bieg historii. W nowej rzeczywistości nie dochodzi do podboju Francji, ewakuacji z Dunkierki, Bitwy o Anglię, masakry polskich jeńców w Katyniu, budowy obozu zagłady w Oświęcimiu, ataku na Pearl Harbor oraz tysięcy innych odrażających zbrodni wojennych i podbojów, o których dowiadywaliśmy się z książek i relacji naocznych świadków.

Autor:
Wydawca: Rebis
Data premiery: 17.09.2019

Pierwsza polska space opera wydana w USA z rekomendacjami Davida Webera, Nancy Kress, Mike’a Resnicka, Jacka Campbella, Kevina J. Andersona Asgard cudem unika zniszczenia podczas ataku na Ziemię. Podczas lotu w nadprzestrzeni narusza horyzont zdarzeń potężnej czarnej dziury i przenosi się w czasie o ponad sto pięćdziesiąt lat. Załoga admirała Rutty pojawia się w normalnej przestrzeni długo po zakończeniu exodusu ludzkości, po którym w Galaktyce pozostały jedynie niezliczone pola przegranych i dawno zapomnianych bitew.

Autor:
Wydawca: Insignis
Data premiery: 28.08.2015

Wrocław 20 lat po wojnie nuklearnej. Z niemal siedmiuset tysięcy wrocławian przetrwała ledwie garstka w ciągnących się pod miastem kanałach. Tworzą oni niewielkie zamknięte społeczności, zwane enklawami. Mimo upływu lat powierzchnia wciąż nie nadaje się do ponownego zasiedlenia. Promieniowanie jest tam wciąż zbyt silne, a co gorsza, zmutowane rośliny i zwierzęta stworzyły w ruinach nowy, wyjątkowo nieprzyjazny człowiekowi ekosystem.

Autor:
Wydawca: Rebis
Data premiery: 25.08.2020

Pierwsza polska space opera wydana w USA z rekomendacjami Davida Webera, Nancy Kress, Mike’a Resnicka, Jacka Campbella, Kevina J. Andersona Długo oczekiwany prequel bestsellerowego cyklu „Pola dawno zapomnianych bitew".  Historia przodka Henryana Święckiego żyjącego w okresie wojny domowej. O tym, że droga do gwiazd może być usłana cierniami, przekonuje się na własnej skórze Robert Bukowski, dowódca pierwszej wyprawy kolonizacyjnej, która w połowie XXI wieku wyrusza poza Układ Słoneczny.

Strony: 1 2 3