Wawrzyniec Podrzucki

Biogram

Urodzony w 1962 r. w Gliwicach, zmarły w 2021 r. w Krakowie. Z wykształcenia biolog, z natury artysta i romantyk.

Po studiach na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS w Lublinie rozpoczął pracę naukową, zajmując się początkowo zagadnieniami biologicznej ochrony roślin w ISK w Skierniewicach, później badaniami nad molekularnym podłożem nowotworów w Centrum Onkologii w Gliwicach, a następnie przez sześć lat mechanizmami regulującymi funkcjonowanie genetycznej maszynerii komórkowej w Instytucie Wistara w Filadelfii, publikując wyniki swoich badań głównie w „Journal of Virology”. W 1999 r. obronił pracę doktorską na temat ekspresji genów wirusa HSV-1. Następnie przez cztery lata prowadził prace badawcze w Instytucie Transplantologii AM w Warszawie.

Jego zainteresowania nie ograniczały się do profesjonalnych (biologia molekularna i genetyka), obejmując m.in. fotografię, grafikę komputerową, akwarystykę, nowe i alternatywne nurty w nauce, oraz, co nie powinno dziwić, literaturę SF w klasycznej postaci. Jego literaccy mistrzowie to przede wszystkim Lem, Strugaccy, i Cortazar.

News

więcej...

Pod lupą

więcej...

Bibliografia

Sortuj wg: daty (rosnąco) daty (malejąco) tytułu (rosnąco) tytułu (malejąco)

Autor: wielu (zobacz wszystkich)
Wydawca: Powergraph
Data premiery: 22.10.2011

Dla pokoleń czytelników był Mistrzem, dla pokoleń autorów wzorem. Zmarły przed pięcioma laty pisarz i filozof, Stanisław Lem, w tym roku obchodziłby 90. rocznicę urodzin. Ten zbiór powstał po to, żeby go uhonorować.Sztuczne inteligencje, wirtualne światy, androidy zastępujące człowieka. Fabuły, których areną jest cały Wszechświat. Obce planety, na których odkryto ślady życia.

Autor:
Wydawca: Runa
Data premiery: 17.03.2010

Czy ludzkość przetrwa w obliczu nieuchronnej katastrofy? Jaka przyszłość ją czeka w kosmicznym gąszczu Drzew? Tysiące zarodków spadło na Ziemię. Wkrótce wyrośnie z nich las olbrzymich Drzew, które swymi korzeniami rozsadzą planetę niczym łupinę orzecha, i po stuleciach dopełni się ludobójcze dzieło szaleńców z „Free Universe”. Ludzie zamarli w oczekiwaniu zagłady.

Autor:
Wydawca: Runa
Data premiery: 28.09.2004

Science fiction. Druga część trylogii Yggdrasill. Po długiej wędrówce Thomas Farquahart dociera wreszcie do Cytadeli — siedziby Ruchu na Rzecz Odnowy. Okazuje się jednak, że w oczekiwaniu na kataklizm dawni przyjaciele Gerharda podzielili się na frakcje i toczą właśnie bezpardonową walkę o władzę. Wkrótce Thomas staje się jedną z ważniejszych postaci w Ruchu, a także obiektem intryg i rozgrywek politycznych.

Autor:
Wydawca: Runa
Data premiery: 27.06.2003

Przygodowa powieść SF. Thomas Farquahart, młody strażnik prawa w spokojnej osadzie New Cheshire, za namową przyjaciela wyrusza w podroż po Drzewie. Jest to gigantyczna, żywa nanostruktura, która już od wieków jest domem ludzi. Współistniejąc z tym niezwykłym organizmem ludzkość zmieniła się i podzieliła na tysiące odrębnych kultur. Prymitywne łowieckie plemię Ux, Anhelosi wędrujący w antygrawitacyjnych galeonach czy zaawansowana technologicznie społeczność Apeksu — wszyscy oni są dziećmi świata, w którym dwa odmienne systemy biologiczne walczą ze sobą, przenikają się i ostatecznie łączą w symbiotyczną całość.

Strony: 1