Wit Szostak

Biogram

Urodzony w 1976. Zapamiętale zamieszkuje w Krakowie. Tam też urodził się i w jakiś czas potem szczęśliwie ożenił. Ukończył studia filozoficzne i pracuje jako asystent na jednej z krakowskich uczelni. Ma dwa psy, wspaniałe gończe polskie o imionach Iona i Tara oraz żadnych kotów. Zadebiutował w roku 1999 opowiadaniem Kłopoty z błaznem. Po nim przyszły Pierwsza taka drużyna i Sny guślarza, wszystkie opublikowane przez „Nową Fantastykę”. Z czasem do trzech wymienionych opowiadań dopisał jeszcze kilkanaście i zebrał razem w zbiorze Ględźby Ropucha. W 2003 r. wydał Wichry Smoczogór, nagrodzone Śląkfą i nominacją do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Za kolejną opowieść o smoczogórskich góralach, Poszarpane granie, również nominowaną do Nagrody Zajdla, autor otrzymał kolejną Śląkfę. Opowiadanie Raport z nawiedzonego miasta, opublikowane w „Księdze smoków” (Runa, 2006) przyniosło mu kolejną nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Za opowiadanie Miasto grobów. Uwertura z „Księgi strachu 2” (Runa, 2007) otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

News

więcej...

Pod lupą

więcej...

Bibliografia

Sortuj wg: daty (rosnąco) daty (malejąco) tytułu (rosnąco) tytułu (malejąco)

Autor:
Wydawca: Powergraph
Data premiery: 20.05.2022

.

Autor: wielu (zobacz wszystkich)
Wydawca: Almaz
Data premiery: 10.09.2021

W Tarnowskich Górach pączkują niebezpieczne wytwory ludzkich myśli, pragnień i życzeń. Niebezpieczne sztuczne inteligencje sterują ludzkimi zachowaniami, spersonalizowane reklamy odbierają wolność, choć jednocześnie zapewniają perfekcyjną wykrywalność przestępstw. Od czasu do czasu mogą objawić się narcystyczne antyczne bóstwa. Słowem – dzieje się wiele. W trzecim tomie znajdziecie wszystko, czego czytelnicza dusza zabraknie – wysmakowany cyberpunk, SF w najlepszym wydaniu, szczyptę urban fantasy doprawioną odrobiną kryminału.

Autor:
Wydawca: Powergraph
Data premiery: 14.10.2020

W Cudzych słowach Wita Szostaka siedem osób kreśli portret Benedykta. Z każdej opowieści wyłania się inny bohater. Czy twórca najoryginalniejszej z krakowskich restauracji, ukochany uczeń charyzmatycznego filozofa i kochanek dwóch niezwykłych kobiet to na pewno ta sama osoba? Cudze słowa uwodzą wizją śródziemnomorskiej wyspy szczęśliwej i krakowskich mglistych Plant, pachną świeżo pieczonym chlebem i pilawem z jagnięciną.

Autor:
Wydawca: Powergraph
Data premiery: 22.10.2015

Każdy choć raz chciał odejść: zostawić wszystko, odwrócić się i zniknąć. Mateusz porzuca błyskotliwą karierę i zamieszkuje na dworcu kolejowym. Jego brat Błażej od dwudziestu lat nie wypowiedział ani słowa. Ale nic nie jest takie, jak się z początku wydaje. Dworzec Mateusza jest śródziemnomorską willą, zatopionym wśród beskidzkich lasów schronieniem dla ludzi i bogów.

Autor:
Wydawca: Powergraph
Data premiery: 02.04.2014

Książka nie posiada jeszcze własnego opisu.

Autor:
Wydawca: Powergraph
Data premiery: 06.11.2012

Bartłomiej Chochoł wraca po latach do domu, w którym kiedyś mieszkał. Zaczyna opowiadać o swoim życiu i twierdzi, że jest ostatnim królem Polski. Ujawnia spiskową teorię, która tłumaczy, dlaczego przejął władzę i dlaczego musiał ją sprawować w ukryciu. Ale już następny rozdział przynosi zupełnie nową opowieść, powrót do dzieciństwa, który z poprzednią historią łączy krakowska kamienica i boląca noga, ale różni niemal wszystko inne.

Autor:
Wydawca: Powergraph
Data premiery: 08.11.2011

Adam Mickiewicz jako biskup krakowski wykłada literaturę słowiańską, Juliusz Słowacki jest wybitnym finansistą i ministrem skarbu, obaj zaś jako niespełnieni poeci nie wydają swoich dzieł. Przyjaźnią się z legendarnym bohaterem narodowym Józafatem Dumanowskim. Prezydent i mąż stanu uwielbiany przez mieszkańców Republiki Krakowskiej, dziennikarz, dandys, weteran, namiętny kochanek i pustelnik pozostaje dla swych rodaków tajemnicą.

Autor:
Wydawca: Lampa i Iskra Boża
Data premiery: 09.09.2010

Kamienica w Krakowie. Rodzina właścicieli odzyskuje kolejne mieszkania i łączy je w jeden wielki Dom – samoistny, wielopokoleniowy organizm pełen ukrytych przejść, wielkich sal i krętych schodów. Nowa sytuacja przemienia dotychczasowe relacje i ujawnia drzemiące w ludziach namiętności. Czy wszystkim jest z tym dobrze? Każdy coś przed kimś ukrywa i w tym niedostatku prawdy zaraża się skłonnością do mistyfikacji.

Autor:
Wydawca: PIW
Data premiery: 31.10.2007

Niewiele jest w polskiej prozie współczesnej utworów tak zmyślnie i misternie skonstruowanych, jak prezentowane „Oberki…” To opowieść o odchodzeniu ostatniego pokolenia wiejskich muzykantów, rodu Wiatrów, skrzypków z okolic Nowego Miasta nad Pilicą i Przysuchej, obejmująca lata od wybuchu drugiej wojny aż po dziś dzień. Traktuje o rzeczach małych i wielkich, o miłości i nienawiści, o przemijaniu i trwaniu.

Autor:
Wydawca: Runa
Data premiery: 24.05.2005

W eremie boga Los, gdzie w przedziwny sposób splatają się ludzkie dzieje, stary Ropuch spisuje swoje opowieści. Ich bohaterowie nie uratują świata, nie mają żadnej misji do spełnienia. Można odnieść wrażenie, że urodzili się tylko po to, by świat mógł z nich zakpić. Dlaczego zatem trafiają do opowieści starego Ropucha? Każdy z nich doświadczy czegoś dziwnego. Uczony niepostrzeżenie okaże się bohaterem czytanej przez siebie opowieści.

Strony: 1 2