Witold Jabłoński

Biogram

Witold Jabłoński - ur. w 1957 r. w Łodzi. W r. 1981 ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Dwa następne lata był sekretarzem Jerzego Andrzejewskiego. Pracował w Domu Teatru Łódzkiego Domu Kultury (1983/84) i Teatrze Nowym, w biurze organizacji widowni. W latach 1985/91 był redaktorem merytorycznym Wydawnictwa Łódzkiego w redakcji naukowej i literatury pięknej. Redagował m.in. pracę prof. Anny Kuligowskiej Scena Obiecana.

W r. 1988 zadebiutował prozą Gorące uczynki. W latach 1991/1995 utrzymywał się wyłącznie z pisania: tworzył wówczas serie popularnych biografii, pastisze powieści egzotycznych (wspólnie z Maciejem Świerkockim) i pastisz dalszego ciągu Trędowatej. W r. 1993 ukazywała się w "Dzienniku Łódzkim" w odcinkach współczesna powieść obyczajowa Polska klasa, pisana wraz z M. Świerkockim pod wspólnym pseudonimem "Maciej Witkowski". W latach 1995/97 był pracownikiem "Gazety Wyborczej - Łódzkiej", a także redaktorem prowadzącym dodatek Tygodnik Kulturalny "Verte", gdzie publikował recenzje teatralne oraz eseje o teatrze, filmie i literaturze. Publikuje również eseje filmowe w miesięczniku "Kino". W prywatnym Studium Dziennikarstwa prowadził zajęcia z zakresu estetyki teatralnej i filmowej. Od r. 1996 jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, w tym samym roku otrzymał nagrodę Towarzystwa Kultury Teatralnej za osiągnięcia w dziedzinie "prasa popularyzatorem teatru". W lutym 1998 r. został dyrektorem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Łodzi. Od marca 1999 r. był dyrektorem Śródmiejskiego Forum Kultury.

News

Dziś w Łodzi rozpoczyna się kolejna edycja festiwalu fantastyki Kapitularz. Jest to edycja szczególna, ponieważ po raz pierwszy w historii ten łódzki konwent odbywa się w randze Polconu.

więcej...

Pod lupą

Miasto nawiedzonych - Witold Jabłoński - Recenzja

Winston Churchill zwykł mawiać, że Polacy to jeden z najwspanialszych narodów w chwilach zagrożenia i prawdopodobnie najgorszy podczas pokoju. Spoglądając na naszą historię nie sposób temu zaprzeczyć. Ostatnie 20 lat to czas nieustannej, coraz bardziej żenującej wojenki politycznej, krążącej wokół spraw trzeciorzędnych. Podobna refleksja była zapewne jedną z głównych inspiracji Witolda Jabłońskiego podczas tworzenia nieco prześmiewczego Miasta Nawiedzonych.

więcej...

Bibliografia

Sortuj wg: daty (rosnąco) daty (malejąco) tytułu (rosnąco) tytułu (malejąco)

Autor: wielu (zobacz wszystkich)
Wydawca: Almaz
Data premiery: 10.09.2021

W Tarnowskich Górach pączkują niebezpieczne wytwory ludzkich myśli, pragnień i życzeń. Niebezpieczne sztuczne inteligencje sterują ludzkimi zachowaniami, spersonalizowane reklamy odbierają wolność, choć jednocześnie zapewniają perfekcyjną wykrywalność przestępstw. Od czasu do czasu mogą objawić się narcystyczne antyczne bóstwa. Słowem – dzieje się wiele. W trzecim tomie znajdziecie wszystko, czego czytelnicza dusza zabraknie – wysmakowany cyberpunk, SF w najlepszym wydaniu, szczyptę urban fantasy doprawioną odrobiną kryminału.

Autor:
Wydawca: superNOWA
Data premiery: 29.03.2013

SŁOWIAŃSKA GRA O TRON! SŁOWO I MIECZ to powieść dziejąca się w XI wieku, w czasach pierwszych Piastów. Wkraczające na nasze ziemie chrześcijaństwo zmaga się z wciąż jeszcze niepokonanym Ĺźywiołem pogańskim. Skrzywdzona przez Bolesława Chrobrego dziedziczka książąt mazowieckich rodzi bękarta Miecława i wychowuje go na mściciela.

Autor:
Wydawca: superNOWA
Data premiery: 13.12.2012

SŁOWIAŃSKA GRA O TRON! SŁOWO I MIECZ to powieść dziejąca się w XI wieku, w czasach pierwszych Piastów. Wkraczające na nasze ziemie chrześcijaństwo zmaga się z wciąż jeszcze niepokonanym Ĺźywiołem pogańskim. Skrzywdzona przez Bolesława Chrobrego dziedziczka książąt mazowieckich rodzi bękarta Miecława i wychowuje go na mściciela.

Autor:
Wydawca: superNOWA
Data premiery: 19.09.2008

Oto świat pozbawiony poczucia wstydu, winy i grzechu, upojony złudną potęgą – demokracja ateńska, gasnące Słońce Hellady. W jego ostatnich promieniach błyszczy piękna hetera Fryne – podziwiana, kochana, wielbiona, w końcu odrzucona i potępiona. Natchnienie artystów: dawnych i współczesnych. W starożytnej Grecji hetery nie były zwykłymi prostytutkami. Dobrze wykształcone i najczęściej bogate cieszyły się niezależnością i prowadziły swobodny tryb życia.

Autor:
Wydawca: Ifryt
Data premiery: 02.01.1970

Współczesna Polska, metropolia o trudnej i powikłanej przeszłości, gdzie toczy się ostra rywalizacja o władzę. Skorumpowani politycy, nieczyste zagrywki i intryga, w której do końca nie wiadomo, kto będzie na górze. A wszystko okraszone magią naturalną, ezoteryką, kabalistycznymi rytuałami i istotami nie z tego świata.

Strony: 1