Wojciech Zembaty

Biogram

Wojciech Zembaty - syn Macieja, urodzony w 1978. Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim, ale ostatecznie ukończył polonistykę w ramach MISH. Pisywał recenzje, eseje historyczne, teksty satyryczne i piosenki. Swoje opowiadania publikował na łamach „Lampy i Iskry Bożej" oraz „Nowej Fantastyki" i - jak sam twierdzi - „popełnia też kolejne: fantastyczne, przeciętne i inne".

Obecnie pracuje w TVN jako redaktor i scenarzysta. Boryka się także z coraz bardziej zagmatwanym doktoratem w Instytucie Kultury Polskiej na UW. Próbował sił na slamach poetyckich, jeden z nich nawet wygrał. Śpiewał akustycznego punkrocka z zespołem Pneumatycy. Ich utwór Osama Song znalazł się w filmie Chaos Xawerego Żuławskiego.

News

więcej...

Pod lupą

Głodne słońce. Dymiące zwierciadło - Wojciech Zembaty - Recenzja

Oglądając filmy, szczególnie produkcji amerykańskiej, człowiek ma dość miałkiej sieczki, kierowanej do bezmyślnego odbiorcy, którego twórcy filmu postanowili nie obarczać głębszą myślą i absolutnie niczym nie rozdrażniać. Dlatego opowiadając nawet brutalną i kontrowersyjną historię, polewają ją warstwą lukru, tworząc coś niestrawnego i całkowicie „bezpłciowego”. Podobny trend można zaobserwować w  literaturze, gdy poważna tematyka traktowana jest cukierkowo, a realia historyczne zbyt przypominają nasze, współczesne i cywilizowane. Dlatego na tym tle szczególnie wyróżnia się książka Wojciecha Zembatego pt. Głodne Słońce. Dymiące zwierciadło.

więcej...

Bibliografia

Sortuj wg: daty (rosnąco) daty (malejąco) tytułu (rosnąco) tytułu (malejąco)

Autor:
Wydawca: Powergraph
Data premiery: 05.04.2019

Dylogia „Głodnego Słońca” obejmuje tomy „Dymiące zwierciadło” oraz „Ołtarz i krew”. Akcja rozgrywa się w barwnej scenerii, inspirowanej historią Azteków. To krwiste, drapieżne fantasy o wojnie, przetrwaniu i bliznach, bohaterstwie i ludzkiej słabości. I miłości, czasami silniejszej niż śmierć.

Autor:
Wydawca: Powergraph
Data premiery: 21.08.2016

Obsydianowe miecze, zapach czekolady przyprawionej chilli i ofiary krwi składane na schodach piramid. Czytelnik znajdzie tu również tajemniczy narkotyk zmieniający rzeczywistość, okrutne kampanie wojenne i potworne istoty chroniące się w podziemiach przed światłem. O Aztekach mało kto już pamięta, za to wciąż przerażenie budzi wzmianka o Klątwie, która kilkaset lat temu powstrzymała inwazję Białoskórych, bo w Głodnym Słońcu tory historii potoczyły się inaczej.

Autor:
Wydawca: Znak
Data premiery: 15.06.2011

Dwa światy.Jeden przedmiot, który zdecyduje o ich losach. Prawdopodobnie jedna z najlepszych powieści fantasy 2011 roku. Brytania, rok 537. Legendarny król Artur ginie w bitwie pod Kamlann. Atak Germanów rozpoczyna krwawą zagładę cywilizacji Brytów. Wśród wojennej zawieruchy wędruje Bedevir, rycerz i były giermek Artura. Wie, że ostatnią nadzieją Brytów jest torq - naszyjnik obdarzony niezwykłą mocą.

Strony: 1