Pyrkon

Podstawowe informacje

Fantastyka - Konwenty - Pyrkon itemprop=

Pyrkon, choć nazwa może wydawać się myląca, wcale nie jest zlotem miłośników ziemniaków, lecz znaczącym w Polsce i jednym z największych w Europie festiwalem fantastyki i kultury popularnej. Odbywa się co roku w marcu, na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Festiwal przeszedł długą drogę od Dnia z Fantastyką, poprzez konwent organizowany w życzliwej szkole na poznańskim Dębcu. Dzisiaj stał się festiwalem, co oznacza, że rozszerza swoją tematykę, łącząc cechy znanych z przeszłości konwentów i współczesnych imprez kulturalnych.

Pyrkon jest imprezą organizowaną przez fanów dla fanów, która z roku na rok przyciąga coraz większe grono ludzi zainteresowanych szeroko pojętą fantastyką. W związku z rosnącą liczbą uczestników po edycji 2010, podjęto decyzję o przeprowadzce na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Wtedy na festiwal przybyło 3 tysiące osób, w 2012 roku było ich już 6 tysięcy, a w 2013 roku aż 12300!

Co sprawia, że Pyrkon to wyjątkowa impreza? Może:

– ponad 800 godzin atrakcyjnego i zróżnicowanego programu,
– profesjonalna przestrzeń targowa i ciekawi wystawcy, których nie spotkasz nigdzie indziej,
– liczni goście z zagranicy oraz polscy twórcy (dotychczas odwiedzili nas: Ian McDonald, Graham Masterton, John Wick, Grzegorz Rosiński, Adrian Tchaikovsky, Jarosław Grzędowicz, Jacek Dukaj i dziesiątki innych),
– olbrzymi gamesroom, ocean gier,
– fantastyczne LARP-y,
– porywające sesje RPG,
– wystawy, pokazy i koncerty,


Na pewno! Jednak przede wszystkim Pyrkon to wydarzenie, podczas którego można spotkać podobnych sobie ludzi z całej Polski, wymienić się doświadczeniami i zawiązać nowe, owocne znajomości. Ponad 12 tysięcy osób o zbliżonych zainteresowaniach i pasjach w jednym miejscu to największy sukces Klubu Fantastyki "Druga Era" i jednocześnie dla niego najwspanialsza nagroda.

Naszą imprezę doceniają także uczestnicy. W plebiscycie Katedry na „Najlepszy konwent lub inną fantastyczną imprezę masową” Pyrkon od 2010 roku zajmuje I miejsce.

Organizując Pyrkon, chcemy nie tylko zaprosić Was do aktywnego udziału w życiu kulturalnym polskich fanów fantastyki, ale przede wszystkim zaprezentować niezliczone możliwości, jakie ona zapewnia. Naszym celem jest ukazanie, że fantastyka to godna zainteresowania dziedzina kultury, która obecna jest wszędzie – od literatury, poprzez film i gry.

Pozostaje nam zapewnić, iż dokładamy wszelkich starań, aby Pyrkon 2014 był jeszcze lepszym, bogatszym w atrakcje i satysfakcjonującym spotkaniem z fantastyką. Przybywajcie, przekonacie się sami, czy nam się udało!

Wydarzenia

Miejsce: Poznań
Termin: 16-18.06.2023

Pyrkon to przede wszystkim ludzie – fani fantastyki, twórcy, prelegenci i wystawcy. Liczba uczestników festiwalu z każdym rokiem rośnie - od 600 osób w roku 2000 do ponad 55 000 w roku 2022! W najbliższej edycji przygotowane zostanie ponad 65 000 m2 pełnych różnorodności – dziesiątki sal wypełnionych warsztatami, wykładami, wystawami, konkursami i pokazami cosplay, w tym 14 000 m2 powierzchni wystawienniczej z książkami, komiksami, odzieżą, gadżetami i wszystkim, co kochają geeki.

Miejsce: Poznań
Termin: 17-19.06.2022

Pyrkon to jeden z największych w Europie festiwali fantastyki, na którym każdy miłośnik gier, filmów, komiksów czy literatury poczuje, że znalazł swój skrawek nieba. To 56 godzin nieprzerwanej zabawy, czasu spędzonego na prelekcjach wybranych z niemal tysiąca punktów programu, graniu w gry, oglądaniu wystaw i fantastycznych wiosek oraz spotkaniach z twórcami fantastyki z całego świata! To również zakupy u 280 wystawców mających w asortymencie nie tylko gadżety ze znanych i mniej znanych uniwersów, ale też unikatowe, rękodzielnicze wyroby.

Miejsce:
Termin: 15-24.10.2021

Fani fantastyki mogą liczyć na aż 10 dni wypełnionych ciekawymi rozmowami z ekspertami i twórcami, dotyczącymi między innymi gier wideo, książek czy filmów i seriali. Organizatorzy przygotowali kilkanaście ekskluzywnych materiałów wideo z popularnymi twórcami, które będzie można obejrzeć od 15 Października na stronie: www.pyrkonline.allegro.pl. W programie między innymi rozmowa z Tomkiem Bagińskim o jego dotychczasowych projektach, w tym o Wiedźminie czy Jackiem Dukajem o książce Starość Aksolotla, która była inspiracją do stworzenia serialu Netfliksa pt.

Miejsce: Poznań
Termin: 02-04.07.2021

Wydarzenie nie posiada jeszcze własnego opisu.

Miejsce:
Termin: 09-22.10.2020

Wydarzenie nie posiada jeszcze własnego opisu.

Miejsce: Poznań
Termin: 08-10.05.2020

Wydarzenie nie posiada jeszcze własnego opisu.

Miejsce: Poznań
Termin: 26-28.04.2019

Przygotowywany przez Stowarzyszenie Klub Fantastyki „Druga Era” Festiwal Fantastyki Pyrkon jest największym organizowanym w Polsce i tej części Europy konwentem, który każdego roku ściąga do Poznania tysiące fanów wszelkiego rodzaju fantastycznych gier, filmów, książek i seriali oraz entuzjastów mangi i anime. W czasie trwającej od 18 do 20 maja imprezy biorący udział w wydarzeniu uczestnicy mają okazję, by na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich posłuchać wielu wykładów i prelekcji, spróbować swoich sił w konkursach, zobaczyć liczne wystawy oraz odwiedzić dziesiątki stoisk z wyjątkowymi gadżetami i innymi związanymi z popkulturą produktami.

Miejsce: Poznań
Termin: 17-21.05.2018

Miejsce: Poznań
Termin: 28-30.04.2017

Czym jest Pyrkon? Pyrkon to organizowany w Poznaniu festiwal dla miłośników szeroko pojmowanej fantastyki. Od samego początku Pyrkon organizowany jest przez Klub Fantastyki „Druga Era”. Jakie atrakcje zapewnia Pyrkon? - Dziesiątki sal prelekcyjnych wypełnionych atrakcjami: Cosplay, wykłady, konkursy, warsztaty, wystawy i pokazy nie z tej ziemi. - Raj dla fanów fantastycznych gadżetów - ponad 7 000 m2 ze sklepami z biżuterią, figurkami, grami, ubraniami, gadżetami - w skrócie ze wszystkim, o czym możecie zamarzyć.

Miejsce: Poznań
Termin: 08-11.04.2016

Wydarzenie nie posiada jeszcze własnego opisu.

Strony: 1 2