Ewangelia według Lokiego

Podstawowe informacje

„Ewangelia według Lokiego” to opowieść o mitologicznej siedzibie bogów, Asgardzie, snuta z perspektywy Lokiego – trickstera, żartownisia i socjopaty, czarującego mordercy, balansującego na granicy dobra i zła patrona oszustów i złodziei.

Kiedy z Chaosu wynurzyło się Dziewięć Światów, zaczęła się walka o władzę. Panem Dziewięciu Światów został Odyn, który zapragnął mieć u swego boku fragment Chaosu i dlatego zwabił do siebie Lokiego – boga ognia, ojca kłamstw, przebiegłą, chytrą istotę, której istotą jest zmienność. Loki zamieszkał w Asgardzie, wśród bogów, którzy jednak nigdy go nie zaakceptowali – dla nich zawsze był obcym i przybłędą. Wiedziony chęcią zemsty, postanawia doprowadzić do upadku krainy Asgard i do upokorzenia swoich prześladowców. Pragnąc odpłacić im za prawdziwe i urojone krzywdy, cierpliwie knuje spisek; okazuje się jednak, że znacznie potężniejsi wrogowie połączyli siły, by zniszczyć nordyckich bogów. Zbliża się Ragnarok – wielka bitwa, która zdecyduje o losach świata, a nawet o jego istnieniu.

Po czyjej stronie ostatecznie opowie się Loki? Kto wyjdzie zwycięsko z tytanicznych zmagań? Czy świat ocaleje, a jeżeli tak, to kto będzie sprawował nad nim władzę?

Loki, niestrudzony gawędziarz, z perspektywy umarłego przedstawia historię swojego życia. Nie jest to jednak wiarygodny narrator – niestrudzenie toczy grę z każdym, również z czytelnikiem.
Jego spojrzenie wydobywa z nordyckiej mitologii to, co najciekawsze – moralną ambiwalencję, pytania egzystencjalne; jej najbardziej mroczną i niepokojącą stronę. A także mnóstwo czarnego, błyskotliwego humoru.

  • Autor:
  • Wydawca: Akurat
  • Data premiery:
  • Oryg. tytuł: The Gospel of Loki
  • Tłumacz: Ewa Spirydowicz
  • Wymiary: 39x90
  • Okładka: miękka

News

więcej...

Pod lupą

Ewangelia według Lokiego - Joanne Harris - recenzja

Joanne Harris znane nazwisko i późniejsze sukcesy w postaci kilkunastu napisanych bestsellerów zawdzięcza powieści Czekolada wydanej w 1999 roku. Wszystko za sprawą filmu o tym samym tytule, nakręconego na motywach książki, filmu nieprzeciętnego, o czym świadczy np. pięciokrotna nominacja do Oskara. Autorka tym razem jednak starała się nie korzystać z nimbu poprzednich dokonań oraz warsztatu, który wypracowała dotychczas i postanowiła zmierzyć się z fantastyką.

więcej...