Za progiem grobu

Podstawowe informacje

Życie po życiu to dobra inwestycja.
Trzeba tylko znać sposób jak łoić jeleni.
I jeszcze mieć pod ręką paru bezdomnych żuli.


Andrzejewski nie lubi, gdy ktoś mówi o nim „prywatny detektyw”. Nigdy i pod żadnym pozorem z nikim się nie wiązał, nigdy nie podjął stałej pracy, nigdy nie był niczyim podwładnym. Wolny strzelec, to do niego pasuje. Zresztą i tak nie wygląda na detektywa, raczej na biznesmena. A co najważniejsze, jest skuteczny. Cholernie skuteczny.

Tak się składa, że Pan Richter lubi skutecznych ludzi. Dla takich, jak Andrzejewski jest przedstawicielem urzędu skarbowego. I płaci po królewsku, szczególnie jeśli sprawa jest grząska. Być może chodzi o czyszczenie kont bankowych bogaczy, ale kłopot w tym, że przestępcy się nie włamują. Po prostu znają wszystkie hasła. Ze sprawą dziwnie splatają się zaginięcia bezdomnych alkoholików i krążąca wśród nich legenda o… Czarnej Damie. Ofiary łączy jedno: przebyty stan śmierci klinicznej, albo tej drugiej – tej, po której już się nie wraca.

  • Autor:
  • Wydawca: Fabryka Słów
  • Data premiery:
  • ISBN: 978-83-7574-695-2
  • Liczba stron: 368
  • Wymiary: 125x195
  • Okładka: miękka

Pod lupą

Za progiem grobu - Andrzej Ziemiański - Recenzja

Czarna wołga krążąca nocą ulicami miast i miasteczek to dziecięcy koszmar niejednego z nas. Wedle mrożącej krew w żyłach historii przekazywanej sobie z ust do ust, pasażerowie tej PRL-owskiej limuzyny, najbardziej niecne indywidua, jakie kiedykolwiek nosiła ziemia, miały rzekomo porywać nieświadome niebezpieczeństwa dzieciaki, aby żywić się ich niewinną krwią. Czas mijał, a przyprawiająca o ciarki na plecach opowieść żyła swoim życiem i ulegała ciągłej ewolucji. Obecnie  wieść o czarnym ekskluzywnym samochodzie, którego właściciele porywają bezdomnych, aby przeprowadzać na nich badania naukowe, bądź pozbawiać ich organów wewnętrznych, wciąż jest jedną z najczęściej rozpowszechnianych legend miejskich. Tym razem stała się ona również inspiracją dla Andrzeja Ziemiańskiego, który w oparciu o nią popełnił powieść kryminalną zatytułowaną Za progiem grobu.

więcej...