Polcon - Eurokonferencja 2016: podsumowanie wydarzenia

Dzisiaj Polcon 2016 dobiegł końca. Tegoroczna edycja zapisze się w annałach jako największa spośród wszystkich dotychczasowych Polconów. Organizatorzy postanowili przedstawić pozostałe konwentowe liczby, a przy tym pokusili się o krótkie podsumowanie całej imprezy.

Informacja prasowa organizatorów Polconu 2016:

 

Wrocław, 22 sierpnia 2016: W dniu dzisiejszym zakończyliśmy jeden z największych polskich konwentów fantastycznych: Polcon – Eurokonferencja 2016. Przez pięć dni Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 była również stolicą polskiej fantastyki i fanów fantastycznych światów.

Wydarzyło się wiele: kilkaset godzin punktów programu, w tym prelekcji, spotkań, dyskusji, spotkań autorskich, kameralnych spotkań z autorami, rozgrywek w gry planszowe i bitewne, a także sesji gier fabularnych. Łącznie uczestnicy mieli do dyspozycji ponad 400 różnych punktów programowych przez cały okres trwania wydarzenia, a i tutaj nie wliczamy atrakcji stałych, jak Wioska Fanowska czy wspominana wypożyczalnia gier planszowych.

Nie sposób pominąć Gości: ponad 70 osób zaproszonych zarówno z Polski, jak i również innych rejonów świata, spotkało się z Uczestnikami nie tylko podczas organizowanych punktów programu, ale również na stopie bardziej bezpośredniej, wręcz koleżeńskiej. Podczas tegorocznego Polconu szczególnie błyszczał Blok Literacki: Edward Lee, Jack Ketchum, Peter V. Brett, Alistair Reynolds, Maja Lidia Kossakowska, Eugeniusz Dębski, Jacek Inglot, Rafał Kosik – wszyscy znaleźli czas nie tylko na prelekcje, dyskusje, ale również na chwilę wytchnienia w otoczeniu uczestników podczas innych atrakcji. Bez wątpienia jedną z większych atrakcji było spotkanie z Andrzejem Sapkowskim oraz rozdawanie autografów Autora, które odbyło się w piątkowe popołudnie.

Nie zabrakło również gościa niespodzianki. W tym roku był to Micheal Ling, prosto ze studio LucasFilm. Opowiedział o swojej pracy, historii, powstawaniu nowych Gwiezdnych Wojen i wielu innych aspektach pracy w zespole od chyba najsłynniejszych światów fantastycznych. Micheal Ling przygotował również specjalny pokaz filmu Edward Lee’s The Bigheaded zrealizowanego na podstawie prozy i we współpracy z naszym drugim gościem: Edwardem Lee. W ramach Bloku Filmowego odbyły się także zapowiedziane projekcje obrazów filmowych z różnych epok oraz panel dyskusyjny, na którym mogliśmy spotkać się ze Staszkiem Mąderkiem, Januszem Majewskim oraz Michałem Azarewiczem – każdy z Gości reprezentował poszczególne epoki i podejścia do ożywiania światów fantastycznych.

Niemałą popularnością cieszyły się gry planszowe i bitewne. Do dyspozycji uczestników przygotowana została imponująca wypożyczalnia: ponad 450 różnych tytułów, a łącznie ponad 800 pudełek czekało na chętnych do integracji, dobrej zabawy, a nawet nauki zasad. Rozgrywki na stołach rozstawionych na płycie Hali Stulecia okazały się prawdziwym magnesem na uczestników – dokonano ponad 2000 wypożyczeń różnych tytułów. To jednak nie wszystko! Podczas Polconu – Eurokonferencji 2016 miały miejsce również rozgrywki turniejowe w grach planszowych. Rywalizacja toczyła się na 26 różnych turniejach, z czego aż 4 było eliminacjami do Mistrzostw Polski w różnych tytułach. Płyta główna Hali Stulecia stanowiła również arenę dla gier figurkowych i bitewnych. Ponad 100 uczestników wzięło udział w 10 turniejach oraz 20 pokazach. Profesjonaliści chętnie dzielili się swoim warsztatem i kunsztem: poza wystawą ręcznie malowanych figurek i modeli, przygotowane zostały również sesje nauki grania oraz malowania – udział w nich wzięło kilkaset osób!

To tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ każdy z bloków programowych prezentował i oferował niezwykłe przeżycia, nietypowe atrakcje, ciekawych Gości oraz Uczestników zaangażowanych w spotkania, dyskusje oraz współtworzenie programu, atmosfery, rodzinnej atmosfery całego wydarzenia. Wszystkim należą się podziękowania.

Nad przebiegiem wydarzenia czuwało ponad 200 organizatorów: koordynatorów działów, przedstawicieli patrolu bezpieczeństwa, gżdaczy oraz wolontariuszy. Wszystko po to, aby sprostać oczekiwaniom wobec tegorocznego Polconu, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i programowym. Zaowocowało to wydarzeniem niezwykłym, z programem rozległym, ale i również zróżnicowanym, gdzie nie zostały pominięte praktycznie żadne aspekty fantastyki i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zaangażowanie tak dużej liczby osób było związane również z nowymi doświadczeniami dla samego Polconu: wernisaże malarskie, wystawa obrazów, koncert orkiestry symfonicznej, rozbudowanie konkursu cosplay – to tylko kilka przykładów rozwiązań rzadko spotykanych dla polskich zlotów fanów fantastyki, szczególnie w jednym miejscu. Nowatorskim rozwiązaniem były dodatkowe publikacje towarzyszące wydarzeniu: album Goście Polconu – Eurokonferencji 2016, książka Światy Polskiej Fantastyki, a także rozbudowany folder konwentowy w formie kolorowego magazynu.

Frekwencja w tym roku dopisała. Polcon – Eurokonferencja 2016 odwiedziło około 4500 Uczestników do końca niedzieli. Poniedziałek jest dniem bezpłatnym, co również korzystnie wpłynie na liczbę odwiedzających: liczymy nawet na kilkaset osób obserwujących, co też działo się w kompleksie Hali Stulecia w miniony weekend. Jeśli do wspomnianej liczby około 4500 Uczestników doliczymy również organizatorów, wystawców, patrol ochrony, to otrzymamy niebagatelną liczbę około 5200 osób.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować za udział w tegorocznym Polconie i odwiedzenie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, a także zaprosić na Polcon 2017, który odbędzie się w Lublinie.

Polcon – Eurokonferencja 2016 w liczbach:

 • Czas trwania: 5 dni (18-22 sierpnia 2016)
 • Uczestnicy: około 4500
 • Wystawcy: około 60
 • Goście: około 70
 • Organizatorzy: około 200
 • Punkty programowe: ponad 400
 • Wypożyczone gry planszowe: ponad 2000
 • Turnieje gier planszowych: 26
 • Turnieje gier bitewnych i figurkowych: 10
 • Pokazy rozgrywek gier planszowych i bitewnych: ponad 200
 • Tegoroczni laureaci Nagrody im. Janusza Zajdla: 1

Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.