Dziś premiera antologii "Przedmurze"

Dziś, podczas lubelskiego konwentu Falkon, odbędzie się premiera antologii polskiej fantastyki pt. Przedmurze. Opowiadanie zebrane przez Wojciecha Sedeńkę należą do bardzo różnych nurtów - od twardego SF po fantastykę socjologiczną.

Tak o całym projekcie pisał niedawno sam Sedeńko:

 

Jestem zwykle bardzo krytyczny wobec swojej pracy, wciąż mam poczucie, że można było zrobić coś lepiej, ale w tym przypadku nie kryję zadowolenia z efektu. Bardzo różni autorzy, reprezentujący kilka pokoleń, piszący rozmaitymi stylami, o różnych temperamentach, ale połączeni fantastyką. Wyszedł naprawdę niezły tom.

Jest hard science fiction (Mirosław Piotr Jabłoński), jest krótki tekst grozy, ale bardzo ostry, Pawła Ciećwierza, jest fantastyka socjologiczna. Nad zbiorem pracuję od sierpnia 2014 roku, kiedy na Polconie w Bielsku Białej poprosiłem pierwszych autorów o udział w tym przedsięwzięciu. Po roku miałem kilka tekstów, ale nie ustawałem w wysiłkach, a nadsyłane opowiadania mniej więcej rok temu zaczęły dryfować ku social fiction. To znak, że naszych fantastów wciąż interesuje świat za oknem, a nie tylko to co w chmurach i ponad nimi.

Do takiej fantastyki trzeba być bacznym obserwatorem. I takich autorów szukałem – którzy rozumieją rzeczywistość i potrafią ją „czytać”. To dzisiaj coraz rzadsza umiejętność, by z zalewu sprzecznych i zmanipulowanych informacji wyciągnąć to, co istotne. I jeszcze umieć ubrać ważny przekaz w interesującą fabułę. Pomysł, przekaz i dobra fabuła – to jest to, co w fantastyce lubię.

Po więcej informacji na temat Przedmurza odsyłam tutaj.


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.