"Opowieść o Kullervo" J.R.R. Tolkiena od dziś w sprzedaży

Twórczość J.R.R. Tolkiena jest współcześnie już doskonale znana, lecz i tak wydawcy potrafią jeszcze znaleźć nieopublikowane dzieła mistrza fantasy. Jednym z nich jest Opowieść o Kullervo, które dziś ma swoją polską premierę.

Kilka słów wstępu od wydawcy, Prószyńskiego i S-ki:

„Opowieść o Kullervo” to publikowana po raz pierwszy historia fantastyczna pióra J.R.R. Tolkiena. Jej bohater jest chyba najmroczniejszą i najbardziej tragiczną spośród wszystkich stworzonych przez niego postaci. „Nieszczęsny Kullervo”, jak nazywał go Tolkien, wychowuje się w gospodarstwie swego wuja Untamo, który zabił mu ojca, porwał matkę, a w dzieciństwie trzy razy usiłował pozbawić go życia.

Tolkien twierdził, że „Opowieść o Kullervo” była zalążkiem jego pierwszych prób tworzenia własnych legend. Niewątpliwie Kullervo był pierwowzorem Túrina Turambara, tragicznego bohatera „Opowieści o dzieciach Húrina”, jednej z najbardziej przejmujących historii składających się na legendarium „Silmarillionu”. Odczytana z rękopisu Tolkiena i opublikowana tu wraz z notatkami autora oraz jego szkicami na temat fińskiego eposu „Kalevala”, który stanowił główne źródło inspiracji pisarza – „Opowieść o Kullervo” okazuje się jednym z najważniejszych, choć głęboko ukrytych fundamentów wykreowanego później przez Tolkiena świata.

Więcej informacji na temat książki znajdziecie tutaj.


Profil redaktora Mrozie


Opublikowano: