Znamy zwycięzców IV edycji konkursu na najlepsze fanowskie opowiadanie w klimacie Uniwersum Metro 2033!

Uniwersum Metro 2033 jest w naszym kraju szalenie popularne i świadczy o tym nie tylko znakomita sprzedaż książek sygnowanych jego logo. Właśnie dobiegła końca czwarta edycja konkursu na najlepsze fanowskie opowiadanie w świecie stworzonym przez Dmitrija Głuchowskiego. Młodzi rzemieślnicy pióra nie zawiedli.

Informacja prasowa wyd. Insignis:

 

W 2013 roku na portalu Metro2033.pl wydawnictwo Insignis ogłosiło konkurs na opowiadanie osadzone w świecie wykreowanym przez Dmitrija Glukhovsky’ego na kartach kultowej już powieści „Metro 2033”. Owoce tej inicjatywy ukazały się w formie darmowego e-booka „W blasku ognia”, który stał się rekordowo ściąganą publikacją na wielu platformach dystrybucyjnych – m.in. w Apple iBooks i Google Play Books.

Widząc, jak istotna jest taka forma promocji młodych twórców, w roku 2014 wydawnictwo ruszyło z kolejną edycją. Tym razem zbiór fanowskich opowiadań zatytułowany „Szepty zgłodzonych” – wydany w pełnej szacie graficznej Uniwersum Metro 2033 drukiem i w formie elektronicznej – był dostępny jako darmowy dodatek do każdego egzemplarza „Ciemnych tuneli” Siergieja Antonowa. Ta forma pozwoliła na dystrybucję twórczości fanów w kilkunastotysięcznym nakładzie, stanowiąc ewenement na naszym rynku wydawniczym.

Zorganizowana rok później trzecia odsłona wzbudziła ogromne zainteresowanie młodych autorów – w konkursie wzięła udział ponad setka uczestników! Tym razem zbiór najlepszych opowiadań fanowskich dołączono do bestsellerowej powieści Denisa Szabałowa „Prawo do użycia siły”.

Za nami IV edycja konkursu! I tym razem uczestnicy nie zawiedli – nadesłano aż 169 opowiadań, których łączna objętość przekroczyła 5 300 000 znaków. Gdybyśmy chcieli je wszystkie opublikować, to złożyłyby się na dziesięć 200-stronicowych książek! To właśnie spośród tylu tekstów musiało wyłonić zwycięzców jury w składzie:

  • Paweł Podmiotko – tłumacz, między innymi powieści Dmitrija Glukhovsky’ego oraz autorów tworzących w Uniwersum Metro 2033
  • Robert J. Szmidt – pisarz science fiction i fantasy, tłumacz, redaktor oraz dziennikarz i wydawca; twórca powieści w ramach Uniwersum Metro 2033
  • Ochotnicy z forum metro2033.pl

Lista zwycięzców w kolejności od pierwszego miejsca:

1. Rafał Szponarski „Lek na całe zło”
2. Jacek Urbańczyk „bez tytułu”
3. Piotr Jedliński „Któryś był mi bestią”
4. Szymon Muszyński „Ławica”
5. Filip Laskowski „Dobry Samarytanin”
6. Piotr Dudek „Elektrownia”
7. Paweł Hamanowski „Kiedy słońce znów było bogiem”
8. Marcin Wójcik „Fala nośna”
9. Bartosz Majorczyk „Krótki rys człowieka współczesnego”
10. Anna Załęska-Jabłońska „Kapitan”
11. Marta Wnorowska „Muszka Anuszka”
12. Krzysztof Gniady „Największy wróg ludzkości”

Zwycięzcom gratulujemy!

Zbiór wyróżnionych opowiadań ukaże się wraz z kolejną powieścią w ramach Uniwersum w czerwcu. Prace redakcyjne będą się odbywały we współpracy z autorami. Okładkę zbioru zaprojektuje Ilja Jackiewicz.

Pozostaje nam pogratulować wszystkim wyróżnionym autorom i życzyć dalszych sukcesów na polu literackim!


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.