Beren i Lúthien - klasyczna opowieść J.R.R. Tolkiena - doczekała się nowego wydania!

Historia miłości Berena i Lúthien to jedna z najbardziej klasycznych opowieści fantasy. Za sprawą wyd. Prószyński i S-ka oraz Christophera Tolkiena możemy ją poznać na nowo.

Słowem wstępu:

Historia Berena i Lúthien z biegiem czasu stała się zasadniczym elementem w ewolucji Silmarillionu, zbioru mitów i legend Pierwszej Ery świata stworzonego przez J.R.R. Tolkiena. Autor, wróciwszy z bitwy nad Sommą we Francji pod koniec 1916 roku, napisał tę opowieść w następnym roku.

Zasadniczym i nigdy niezmienionym jej elementem jest fatum wiszące nad miłością Berena i Lúthien, Beren był bowiem śmiertelnym człowiekiem, a Lúthien pochodziła z rodu nieśmiertelnych elfów. Jej ojciec – władca bardzo nieprzychylny Berenowi – jako warunek poślubienia Lúthien wyznaczył mu niemożliwe do wykonania zadanie. Stanowi to jądro legendy i prowadzi do wymagającej od dwojga zakochanych wielkiego bohaterstwa próby wykradzenia silmarila Melkorowi – największemu spośród wszystkich złych bytów, zwanego Morgothem, Czarnym Nieprzyjacielem.

Zaintrygowani? W takim razie zapoznajcie się ze szczegółowymi informacjami na temat tego wydania, które znajdziecie tutaj.


Profil redaktora Mrozie


Opublikowano: