"Upadek Gondolinu", ostatnie z wielkich nieopublikowanych dzieł J. R. R. Tolkiena, już w księgarniach!

Od wczoraj w polskich księgarniach można znaleźć Upadek Gondolinu - jedno z pierwszych dzieł J. R. R. Tolkiena, które nigdy wcześniej nie doczekało się publikacji. Jest to kolejne i zarazem ostatnie opracowanie twórczości Mistrza przygotowane przez jego syna, Christophera Tolkiena.

Upadek Gondolinu jest dla miłośników twórczości Tolkiena najprawdziwszym Świętym Graalem. Przedstawiona w niej historia rozgrywa się tysiące lat przed wydarzeniami opisanymi we Władcy Pierścieni i opisuje losy elfickiego królestwa Gondolin, obleganego przez armię Morgotha. Powieść powstała najprawdopodobniej na początku 1917 roku w Great Haywood w Staffordshire w czasie rekonwalescencji Tolkiena po bitwie nad Sommą. W swoich pamiętnikach pisał, że Upadek Gondolinu był "pierwszą prawdziwą opowieścią" o Śródziemiu. To w niej po raz pierwszy pojawili się orkowie, smoki i Balrogowie. Wydanie zawiera różne wersje tekstu, a także opracowanie przedstawiające kontekst i odwołania do innych dzieł Tolkiena.

Upadek Gondolinu zawitał do polskich księgarń za sprawą wyd. Prószyński i S-ka. Szczegółowe informacje na temat pierwszego rodzimego wydania tego niezwykłego dzieła znajdziecie tutaj.


Profil redaktora Mrozie


Opublikowano: