Pyrkon 2022 rozpoczęty!

Trzy lata - tyle trzeba było czekać na nową odsłonę Pyrkonu w tradycyjnej formie. Oczekiwanie to właśnie dobiegło końca, bowiem jeden z największych polskich festiwali fantastyki rozpoczął się już dziś!

Co Pyrkon przygotował w tym roku? Jak zwykle na uczestników czeka szeroki wybór prelekcji, warsztatów, spotkań z gwiazdami, stoisk, m.in. z książkami, grami, ubraniami i rękodzielnictwem czy konkursów.

Swoje miejsce na Pyrkonie znajdą fani gier planszowych, wideo, filmów, seriali, komiksów, fantastyki wschodnioazjatyckiej, a nawet nauki. Pyrkon to także dobre miejsce, by dopiero zacząć swoją przygodę z fantastyką – przygotowano bowiem blok dla początkujących i blok integracyjny. Organizatorzy podkreślają również rodzinny charakter imprezy, a specjalnie dla najmłodszych przeznaczono blok dziecięcy i miejsce, w którym można zostawić swoją pociechę pod opieką wykwalifikowanych fantastów.

 

Pyrkon to także spotkania z gośćmi zapraszanymi z całego świata. W pierwszym dniu festiwalu uczestnicy mogli spotkać się między innymi ze światowej sławy pisarką Rebeccą Kuang czy przedstawicielami krajowej fantastyki – Marcinem Sergiuszem Przybyłkiem i Rafałem Kosikiem. Miłośnicy sztuki zaś mogli zobaczyć liczne wystawy, w tym m.in. galerię prac światowej sławy grafika Wojciecha Siudmaka, czy ręcznie wykonane figurki i modele postaci i przedmiotów ze świata fantastyki. Wieczorem natomiast w Iglicy Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się pokaz filmu „Metropolis” z muzyką na żywo w wykonaniu orkiestry pod batutą Macieja Trembowieckiego.

Dla wielu uczestników najważniejszym elementem Pyrkonu są cosplayerzy, czyli osoby przebrane za postaci ze świata fantastyki. To właśnie ich obserwowanie, a nawet stworzenie własnego stroju, jest celem przybycia na MTP. W ten sposób podczas festiwalu można spotkać licznych bohaterów Gwiezdnych Wojen, Gry o Tron, uniwersów Marvela i DC czy przedstawicieli najpopularniejszych gier video. Dla wielu z nich ukoronowaniem będzie sobotnia Maskarada, czyli konkurs na najlepsze przebranie, który przyciąga tłumy widzów do Sali Ziemi i przed pyrkonowy telebim ustawiony koło pawilonu 15 Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Pyrkon, niczym Batman, nigdy nie śpi. Także w nocy będą odbywać się punkty programu dla uczestników. Przez całą noc otwarty jest Games Room, czyli wypożyczalnia gier planszowych praktycznie każdego rodzaju. W pyrkonowym kinie plenerowym natomiast piątkowej nocy odbędzie się pokaz Łowcy androidów, w którym wystąpił Edward James Olmos, będący jednym z gości tegorocznego Pyrkonu. Dla miłośników zabawy przy muzyce przygotowano zaś liczne koncerty na Scenie Plenerowej na Placu Marka, na której wystąpią muzycy wykonujący muzykę elektroniczną i folkową.

Piątek to dopiero początek Pyrkonu. Poznański festiwal fantastyki potrwa do końca weekendu.


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.