QFant: Otuleni Wyobraźnią - numer specjalny!

Informacja prasowa magazynu Qfant:

 

„Otuleni Wyobraźnią” to zbiór opowiadań, na który czekało bardzo wielu naszych (i nie tylko) czytelników. Laureaci „Otulonych Natchnieniem” i finaliści „Horyzontów Wyobraźni” spotkali się w jednym miejscu – na łamach numeru specjalnego Qfantu. Już do ściągnięcia niemal sto czterdzieści stron opowieści tak różnych i tak niesamowitych, że każdy znajdzie wśród nich coś godnego uwagi i polecenia. Jako juror i recenzent, chcę przybliżyć Wam niektóre z tekstów, byście mogli poczuć przedsmak sutej uczty literackiej, jaką zgotowali nam adepci pióra w ubiegłym roku.

Na początek nie lada gratka, bo zwycięzca Horyzontów Wyobraźni 2011, Tomasz Przewoźnik i „Mam obsesję na punkcie pana X”. Opowiadanie intrygujące, dające do myślenia, bardzo realistyczne, a jednak zamknięte w dalekiej przyszłości. I opowiada o profesji większości z nas bliskiej – pisarstwie.

„Obcy w Breslau” Patryka Młynka, to futurystyczna wizja alternatywnej historii. W Europie panuje głód, po bezdrożach grasują bandy rabusiów, miasta leżą w ruinie, a ludzie nie cofną się przed aktami kanibalizmu, byle tylko włożyć kawałek mięsa do garnka. Jest też zrujnowana wieża, Zkaitauer, i magiczne pudło z guzikami. No i obcy, którego na pewno zechcecie poznać.

Grzegorz Patroń w „Nieważne jaki masz kolor oczu” da nam lekcję pokory. Naprawdę, nieważne jaki masz kolor oczu – ważne, by twoje serce przez nie patrzyło. Krótki tekst, ale chwyta za gardło i daje do myślenia. Science-fiction o zwykłych kłopotach wielu z nas.

„W służbie króla szczurów”, to podróż przez ciemne oblicze krainy czarów. Tyle że bohaterka Łukasza Sawczaka nie wpadła do króliczej nory ani nie przeszła przez magiczne lustro. Po prostu zgubiła się w kanale. A tam czekał na nią… no cóż, nie zdradzę. Opowiadanie dla ludzi nie bojących się gryzoni i lubiących historie z mocnym dreszczem. I emocjami, których będzie w opowiadaniu na pęczki.

„Nie poczują jak umierają” jest historią pewnej planety – Itami – i jej tworów, ciągle przeobrażających się, pożerających i rodzących na nowo. Świat, w którym mgła pożera drzewa, góry pożerają doliny, jedno stworzenie pochłania drugie. To opowiadanie o życiu i śmierci… i dziewczynce w futrzanym kapturze, który upodabnia ją do polnego chomika.

Z potłuczonych przedmiotów można utworzyć mozaikę. Będzie jakaś, prawdziwa, jedyna w swoim rodzaju, ale czy będzie tym samym, czym była przed potłuczeniem? W „Mozaice” Kamili Jurkiewicz przeczytamy, co pozostało z obrazu zamkniętego w mosiężnych ramach, kiedy wkradła się w niego nienawiść, zazdrość i ułuda.

To oczywiście nie wszystkie teksty, które możecie przeczytać w „Otulonych Wyobraźnią”, a jedynie część z nich. Zapraszam do lektury i wyrażania opinii o opowiadaniach w odpowiednim wątku na naszym forum.

Gorąco polecam,
Beata Tomaszewska
Redaktor prozy magazynu Qfant

Plik z numerem specjalnym można pobrać TUTAJ.

Zachęcamy zwłaszcza do lektury opowiadania pt. Bracia Xiao, którego autorką jest redaktorka naczelna naszego działu literackiego - Karolina Kaczkowska

 


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.