Zapowiedź "Opowieści ze świata Wiedźmina"!

Podczas Polconu 2012 Wojciech Sedeńko oficjalnie zapowiedział tajemniczą antologię, o której wcześniej wielokrotnie wspominał. Okazuje się, że ów zbiór opowiadań będzie zawierał historie toczące się w uniwersum Wiedźmina, a napisane w hołdzie Andrzejowi Sapkowskiemu przez najlepszych rosyjskich pisarzy!

Oddajmy głos inicjatorowi akcji, który tak to opisał na swoim blogu

 

I wszystko już wiadomo. Tajemniczą antologią, którą mniej więcej od wiosny tak skrycie przygotowuję razem z Pawłem Laudańskim, jest antologia rosyjskich pisarzy - Opowieści ze świata wiedźmina, będąca swoistym hołdem dla autora bardzo popularnej w Rosji sagi wiedźmińskiej. Myślę nawet, że jest tam ona bardziej popularna niż nad Wisłą.

Kilku autorów, w tym Nik Pierumow, już wcześniej napisało wiedźmińskie opowiadania, nigdzie jednak ich nie publikowali. Razem z Pawłem postanowiłem wykorzystać ten potencjał i zwrócić się o takie opowiadania do absolutnie najlepszych pisarzy rosyjskiej fantasy. Odpowiedziało na apel 90% pisarzy z naszej listy. Wśród autorów m.in.: Nik Pierumow, Maria Galina, Michaił Uspienskij, Olesandr Zołotko, Władimir Arieniew, Wocha Wasiljew, Leonid Kudriawcew,

Opowiadania są bardzo zróżnicowane, ale trzymają wysoki poziom. Umiejscowione są w świecie Wiedźmina, ich bohaterami są znane z tego świata postaci: Jaskier, Geralt, czarodziejki. Jest też opowiadanie współczesne, bardzo przewrotne, gdzie pojawia się postać pisarza, pana Andrzeja. Są teksty nostalgiczne, poetyczne i przesycone akcją i humorem, tak jak to w prozie Sapkowskiego bywa.

Wstępny projekt okładki, choć nam się bardzo on podoba, przygotował Tomek Maroński. Z dużą satysfakcją go prezentuję. Opowiadania są już w przekładzie, wśród tłumaczy Agnieszka Chodkowska-Gyurics, Iwona Czapla, Witold Jabłoński i Paweł Laudański. Chcielibyśmy zdążyć z tytułem na koniec roku, czy się uda – zobaczymy.

Czy Was zaskoczyłem? Nikt się takiej książki chyba nie spodziewał, nikt nie odgadł tematyki tajemniczej antologii. Ale, jak tu już pisałem, nie interesują mnie antologie gotowe, kupowane od agentów. Najlepiej skomponować coś ze swoich składników, pobudzić do działania pisarzy. W tym przypadku się udało.

Wstępny projekt okładki można zobaczyć tutaj.


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.