Wrześniowa Nowa Fantastyka już w sprzedaży

Informacja prasowa Prószyński Media:

 

Podobno kilka dni przed tragedią wysłał na adres jednej z uczelni notatnik ze szczegółowym opisem tego, co zamierza. Podobno nie krył się z obłąkańczym pomysłem, informował każdego, kto tylko chciał słuchać, a pewnie też nagabywał takich, co słuchać nie mieli ochoty. Podobno rzuciła go dziewczyna. Podobno leczył się u psychiatry. Podobno wyglądał na grzecznego, inteligentnego faceta. Piszą, że chodził do kościoła. Ot, sympatyczny nerd, trochę odklejony od rzeczywistości, całymi dniami pykający w komputerowe gierki. Podobno w więzieniu zapytał klawisza: „Dlaczego tu jestem?” Zabawny gość. Wszystko to zresztą pewne o tyle, o ile sąd tak uzna. I o ile uzna, że powinno mieć jakiś wpływ na opinię co do poczytalności. I tylko jedno jest w tej historii nie do obalenia: do masakry doszło na premierze filmu z serii kultowej dla fantastów. Zginęło 12 osób, 58 zostało rannych.

Przyznam się teraz do czegoś. To dobry, niestety, moment. Otóż, fantastyka podobała mi się zawsze z wielu powodów, ale jeden był decydujący. Podobała mi się i podoba nadal prostota i jasność wielu rozstrzygnięć moralnych, dokonywanych w powieściach, komiksach, czy filmach spod znaku SF i fantasy. Podoba mi się, kiedy dobro zwycięża, a zło jest bezsilne i  dostaje łupnia.

Przynajmniej kiedyś tak dostawało. Było to w czasach, kiedy podczas zabawy w gwiezdne wojny nikt nie chciał być „tym złym”. Nie wiem, jak wasi kumple, ale wśród moich nie było takiego, który jarał by się Ciemną Stroną. Żałuję, że to się skończyło.

Rozumiem, że bajkowy podział na Dobro i Zło, na Jasną Stronę Mocy i Ciemną – to już przeszłość. Rozumiem, że dla skomplikowania fabuły i dodania postaciom rysu prawdopodobieństwa twórcy starają się dziś nie operować czarno-białymi schematami. Rozumiem, że Joker czy Bane muszą być na swój sposób ludzcy, żeby widowisko było atrakcyjniejsze. Zastanawiam się jednak – tragedia w Denver prowokuje do tych pytań – czy czegoś nie straciliśmy? Czy nie warto przypomnieć sobie, że podział jest jednak prosty?

Jakub Winiarski 

Spis treści NF 09/2012

PUBLICYSTYKA

2 ZAPOWIEDZI

3 JĘZYK EINSTEINA I UFOLODZY Jakub Ćwiek

4 TAJEMNICA KAROLA DICKENSA Jan Żerański

6 DOMOWE PIEKIEŁKO Piotr Pieńkosz

8 CHAOS ABSOLUTNY CZ. 2 Marcin Zwierzchowski

10 PŁASKA ZIEMIA Z LAMUSA Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz

12 POWRÓT (DO PRZESZŁOŚCI) STRAŻNIKÓW Michał Chudoliński

14 DZIEDZICTWO DIUNY Andrzej Kaczmarczyk

63 RADY DLA PISZĄCYCH, ODC. 10 Michael J. Sullivan

65 TRZEBA MÓWIĆ WŁASNYM GŁOSEM Wywiad z Davidem Weberem

72 OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA? NIECH GINĄ! Rafał Kosik

73 GRUPOWA SELEKCJA Peter Watts

78 KŁOPOTY Z PAMIĘCIĄ Łukasz Orbitowski

 

PROZA POLSKA

17 KHULLÉ Ewa Bury

32 DO ZWARTEGO ZAKLĘCIA Adam Synowiec

 

PROZA ZAGRANICZNA

39 OPOWIASTKI O SIEDMIU DŻINACH Mike, Linda i Louise Careyowie

47 SYTUACJA Jeff VanderMeer

59 ANALK Florian Heller

 

RECENZJE

67 KSIĄŻKI 74 FILM 75 GRA / DVD 76 KOMIKS 77 TV


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.