Marcowa "Nowa Fantastyka" już w sprzedaży

Informacja prasowa magazynu Nowa Fantastyka:

 

Są tacy, co tylko dla nich kupują „NF”. „Bez Haskiej i Stachowicza – mówią – to by nie było to pismo”. Znam takie opinie. Inni kupują dla Orbitowskiego, Kosika, Ćwieka, Wattsa, rad udzielanych przez Sullivana, albo dla prozy, którą publikujemy – takich też znam, ale nie o nich będzie w tym miesiącu. Nie będzie też o tych, których wzruszają do łez wstępniaki moje albo Rzymowskiego. To miłe, ale na inną okazję.

Ten miesiąc należy się Agnieszce i Jerzemu. Haskiej i Stachowiczowi. Ich „Lamus”, cykl, który publikujemy regularnie od 2005 roku, doczekał się właśnie uksiążkowienia. I publikacja to naprawdę imponująca.

Wydany przez NCK tom „Śniąc o potędze” to nie jest dokładnie to, co było na łamach „NF”. „Śniąc…” to antologia historii alternatywnych okresu II Rzeczypospolitej z komentarzami. Ale jakież to są opowieści! Kartkuję to dzieło, podczytuję, zagłębiam się w te historie i zdumiewam, że tak niesamowita literatura fantastyczna kwitła w Polsce tamtego okresu. I tak słabo znana. Strach pomyśleć – dociera do mnie – co by to było, gdyby Agnieszka z Jerzym nie wyciągnęli z lamusa tych wszystkich Ligockich, Wierzbińskich, Barszczewskich. Groza w trzewiach wzbiera i do gardła podchodzi, jak człowiek pomyśli, że mógł przegapić rarytasy takie, jak „Miss o szkarłatnym spojrzeniu”, „Tryumf żółtych”, czy „Ludzie elektryczni”. W sumie, nawet czytać tego dokumentnie nie trzeba – starczą te liryzmem nabrzmiałe tytuły i dramatyzmem podrasowane wyimki, jak choćby taki: „A wstrętny kolor omletu stał się symbolem dnia. Chińczycy w Warszawie”. (To z opowiadania „Tryumf żółtych”. Tak dla zaostrzenia Waszego, Drodzy Czytelnicy, apetytu.)  Co najciekawsze – a wspomina o tym w „Posłowiu” inny miłośnik literatury pokracznej, Paweł Dunin-Wąsowicz – właściwie każdy z tematów poruszonych w „Śniąc…” znajduje kontynuację w najnowszej polskiej literaturze SF. A to już jest coś, co powinno zainteresować nawet tych, którzy do artykułów „z lamusa” nie zwykli zaglądać często. Nie przegapcie!

Jakub Winiarski

Spis treści NF 03/2013

PUBLICYSTYKA

2 ZAPOWIEDZI

4 FILMOWCY Z KRAINY OZ Andrzej Kaczmarczyk

7 PRAWDZIWI SUPEBOHATEROWIE Aleksander Daukszewicz

10 GARGULEC NA DACHU Łukasz Czarnecki

12 KOCHAJCIE POTWORA, DZIEWCZĘTA! Mateusz Albin

14 REŻYSER MŁODY KINEM Bartosz Czartoryski

16 ZMIANA WARTY Michał Cetnarowski

63 RADY DLA PISZĄCYCH, ODC. 15 Michael J. Sullivan

65 ZAGINIONE ŚWIATY Z LAMUSA Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz

72 LITERACKIE RZUCANIE MIĘSEM Rafał Kosik

73 ANTY-AVATAR Peter Watts

77 KRYZYS MA SIĘ DOBRZE Łukasz M. Wiśniewski

78 OBECNOŚĆ NIEPRZYJACIELA Łukasz Orbitowski

 

PROZA POLSKA

17 EUKLIDESJA Maciej Parowski

19 CHIMAERUS Jędrzej Burszta

30 AGNOZJA Alexander Gütsche

 

PROZA ZAGRANICZNA

36 O MAŁO NIE OSZALELIŚMY Z RADOŚCI David Marusek

 

RECENZJE

67 KSIĄŻKI 74 DVD 76 KOMIKS


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.