Czerwcowa Nowa Fantastyka już w sprzedaży

Informacja prasowa Prószyński Media:

 

W czerwcowym numerze “Nowej Fantastyki” coś dla każdego.

Andrzej Kaczmarczyk
KOSMICI NA PRERII

Fantastyka i western przenikają się od dawna. Czasem są to drobne estetyczne zapożyczenia, kiedy indziej przeniesienie klasycznych westernowych motywów w inny czas i przestrzeń. A czasem, ponieważ subtelność jest przereklamowana, UFO może po prostu rozbić się w XIX-wiecznej Arizonie.

Pierwszym wielkim sukcesem takiego gatunkowego mariażu był „The Wild Wild West”. Stworzony w 1965 roku przez Michaela Garrisona serial o przygodach Jamesa Westa i Artemusa Gordona można najprościej opisać jako Bonda na Dzikim Zachodzie. Często nazywany jest ojcem tego, co dziś określamy jako steampunk (powieści Verne’a i Wellsa pełnią w tej analogii rolę dziadków).

Kamil Jach
W CIENIU TOTEMÓW

Mity i legendy Indian północnoamerykańskich kojarzą się przeciętnemu zjadaczowi chleba z totemami, Manitou, względnie z Wendigo. Tymczasem warto wejść głębiej w ten zaskakująco bogaty, a mało znany świat.

Przeciętny fan fantastyki do powyższej listy prawdopodobnie będzie w stanie dołożyć jeszcze kilka terminów. Mimo to, postacie takie jak np. Glooskap, Sedna, Kojot, Kruk oraz wiele innych są nieznane szerszej publiczności.

Wawrzyniec Podrzucki
KTO KONTROLUJE KONTROLUJĄCYCH?

O swoich poczynaniach decydujemy wyłącznie my. Nie istnieją żadni lalkarze, skryci za kulisami naszej świadomości i kierujący nami jak furman szkapą. Prawda? Niezupełnie.

Od małego wbija się nam do głów, że jesteśmy kowalami własnego losu. Niejeden z nas zapytany, czy wierzy w przeznaczenie, odpowiedziałby tak, jak Neo z „Matriksa”: nie, bo nie podoba mi się pomysł, że nie mam kontroli nad swoim życiem. Przekonanie, że decyzje podejmujemy autonomicznie i że każdy z nas robi to, co robi jako on sam, a nie jako ubezwłasnowolniony i kierowany przez jakąś obcą siłę automat, to jeden z filarów człowieczeństwa.

Adam Rotter
WIELOWYMIAROWY ANARCHISTA

Pisarz, redaktor, polemista, rockman, buntownik, enfant terrible. Michael Moorcock odcisnął niezatarte ślady na współczesnej fantastyce.

Po cóż dopieszczać jeden świat, skoro można w tym samym czasie ze zdystansowanym uśmieszkiem przetasowywać wiele uniwersów? Michael Moorcock jest zaprzeczeniem tradycyjnego, ułożonego podejścia do fantasy. Przez całe życie czuł silną potrzebę wchodzenia w ostre polemiki i dokonywania silnych przewartościowań. Już jako doceniony pisarz, w eseju „Epic Pooh” skrytykował ostro Tolkiena, a wraz z nim Lewisa i Adamsa za eskapizm i infantylność, porównując ich prace do „Kubusia Puchatka” czy cyklu „O czym szumią wierzby”.

Michał Chudoliński, Radosław Pisula
Z DYMKU DO KADRU, I Z POWROTEM

Komiksy i filmy, szczególnie w ostatniej dekadzie, wydają się ze sobą ściśle współpracować. Opowieści obrazkowe stanowią solidną podstawę fabularną dla ekranowych widowisk, a pełnometrażowe adaptacje odwdzięczają się szeroką reklamą oryginalnej marki. Ze względu na taką sytuację, twórcy wywodzący z obu mediów próbują swoich sił w nowych warunkach pracy. Dlaczego stworzenie komiksu ma być trudne, skoro to tylko rozwinięty storyboard? – pomyśli jeden. Przecież już przedstawiłem tę historię na papierze, wystarczy to nakręcić – zastanowi się drugi. Losy niektórych artystycznych globtroterów są jednak świadectwem tego, jak bardzo realia mogą różnić się od oczekiwań.

Ponadto w numerze:

  • wywiad z pisarzem Kevinem J. Andersonem
  • pięć opowiadań, w tym tekst Jakuba Małeckiego
  • felietony, zapowiedzi, recenzje, konkursy i inne stałe atrakcje.

Spis treści NF 06/2014

PUBLICYSTYKA

2 ZAPOWIEDZI

4 KOSMICI NA PRERII Andrzej Kaczmarczyk

7 W CIENIU TOTEMÓW Kamil Jach

10 KTO KONTROLUJE KONTROLUJĄCYCH? Wawrzyniec Podrzucki

12 WIELOWYMIAROWY ANARCHISTA Adam Rotter

14 Z DYMKU DO KADRU... Michał Chudoliński, Radosław Pisula

63 CZYTAĆ CZY PISAĆ? Maciej Parowski

65 NIE PISZĘ FANFIKÓW Wywiad z Kevinem J . Andersonem

72 EMPATIA SP Z O.O. Rafał Kosik

73 NAJSŁABSZE OGNIWO Peter Watts

78 OBSESJA ZEJŚCIA Łukasz Orbitowski

PROZA POLSKA

17 REKORDZISTA Szymon Stoczek

29 STARZEC Z BAGIEN Artur Wierzchowski

37 UTRACONE ŚWIATY NIÑO SANDOVALA Jakub Małecki

PROZA ZAGRANICZNA

40 GLINIANE ŁAWICE Derek Künsken

59 WYSCHNIĘTA RZEKA Rachel Sobel

RECENZJE

67 KSIĄŻKI 74 FILM 76 KOMIKS


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.