Nagroda Nautilusa zawieszona

Tegoroczna nagroda literacka Nautilusa wywołała nadspodziewanie wiele kontrowersji. Wszystko przez jeden z zapisów regulaminie, który ostatecznie doprowadził do tego, że plebiscyt został zawieszony!

O co chodzi? Zgodnie z regulaminem plebiscytu, o końcowej klasyfikacji nominowanych dzieł miały zadecydować wysłane przez fanów SMS-y. Problematyczny okazał się jednak ten ustęp regulacji, wedle których każdy miłośnik fantastyki mógł wysłać dowolną ilość głosów na każdy z utworów. To nie spodobało się części nominowanych autorów.

Jako pierwszy swojej niezadolenie wyraził Emil Strzeszewski, który wycofał z plebiscytu swoją Ektenię. Podobnie postąpili potem ze swoimi dziełami Krzysztof Piskorski oraz Rafał Dębski, zaś Cezary Zbierzchowski uzależnił decyzję od zmiany regulaminu. Pisarze zgodnie ogłosili, że nie chcą brać udziału w plebiscycie, którego wyniki mogą być zniekształcone przez "zasobność kart telefonicznych" niektórych fanów. W takiej sytuacji organizatorzy Nautilusa postanowili zawieśić tegoroczny plebiscyt. Oto ich oficjalny komunikat:

 

Z przykrością podjęliśmy decyzję, która w zaistniałej sytuacji była jedynym rozwiązaniem problemu.

Tegoroczna edycja plebiscytu nagrody Nautilus zostaje zawieszona.

Gdy w 2013 roku podjęliśmy się organizowania nagrody, chcieliśmy kontynuować świetną tradycję plebiscytu skierowanego do czytelników i fanów, umożliwiającego im wspólne wskazanie najlepszych dzieł. Rozumiemy jednak liczne uwagi skierowane pod adresem obecnego kształtu plebiscytu. Mimo nieporozumień wierzymy, że intencją zarówno autorów, jak i uczestników głosowania były dobro i rozwój Nautilusa, dlatego chcielibyśmy Was zaprosić do wspólnej debaty nad jej przyszłym wyglądem na tegorocznym Falkonie. Szczegóły na ten temat podamy przy okazji ogłaszania programu.

Aby uszanować starania głosujących w tegorocznym plebiscycie, każda osoba, która do tej pory wysłała SMSa otrzyma od nas darmową wejściówkę na festiwal. Rozlosujemy również nagrody rzeczowe, zgodnie z regulaminem plebiscytu.

Mamy nadzieję, że zaistniała sytuacja nie wpłynie negatywnie na Wasze zdanie o nagrodzie i w przyszłym roku z równym zaangażowaniem pomożecie nam wskazać najlepsze Waszym zdaniem fantastyczne powieści i opowiadania.

Z poważaniem,
Organizatorzy Festiwalu Fantastyki Falkon.

Jak oceniacie decyzję organizatorów Falkonu i zarazem Nautilusa?


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.