Gra o Bałtyk - ruszyły zapisy do polskiej edycji The Baltic Warriors

Już za kilka dni Nadbałtyckie Centrum Kultury zorganizuje w Sopocie polską edycję The Baltic Warriors. LARP połączony z panelem dyskusyjnym został stworzony w celu edukowania o problemach ekologicznych, jakie zagrażają Morzu Bałtyckiemu. Zapisy właśnie ruszyły.

Informacja prasowa Nadbałtyckiego Centrum Kultury:

 

Larpy, czyli inaczej teatralne gry fabularne, to kulturalne wydarzenia partycypacyjne, które najłatwiej ulokować jako aktywność pomiędzy grami miejskimi a interaktywnym teatrem improwizowanym. Larp to gra, w której uczestnicy realizują cele i zadania poprzez odgrywanie ról i postaci. Tego lata mieszkańcy siedmiu nadbałtyckich miast w siedmiu różnych krajach – w trakcie zaprojektowanych larpów – wcielą się w aktywistów, polityków, lobbystów, dziennikarzy i naukowców, poszukujących odpowiedzi na pytanie: co przeszkadza nam we wspólnym, aktywnym działaniu na rzecz Bałtyku, naszego wspólnego morza?

Od maja do września zespół Baltic Warriors prowadzi siedem otwartych dla publiczności wydarzeń w Tallinie, St. Petersburgu, Kilonii, Kopenhadze, Sztokholmie, Helsinkach i Sopocie. Celem prowadzonych gier jest skonfrontowanie aktywnych podmiotów mających wpływ na politykę ekologiczną, przedstawienie problemu eutrofizacji (przeżyźnienia) zwykłym ludziom oraz zainspirowanie do nowych sposobów myślenia i działania na rzecz Bałyku.

Morze Bałtyckie jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na Ziemi, cierpiącym przede wszystkim z powodu pozbawionych tlenu "martwych stref". Za ich powstawanie w głównej mierze odpowiada nadmierne zużycie nawozów sztucznych, które poprzez wody gruntowe dostają się do morza. Ten groźny proces nosi nazwę eutrofizacji i pomimo tego, że nabrzeża Bałtyku należą do państw rozwiniętych, wysiłki wkłada w jego powstrzymanie wciąż wydają się niewystarczające.

Jako że eutrofizacja i martwe strefy to pojęcia odległe i niezrozumiałe dla większości ludzi, w grze zostaną zastąpione przez tajemniczych marynarzy-zombie, którzy wyłonią się z morza, aby zaatakować miasto. Chcemy, aby ci dawno nieżyjący wojownicy, zakonserwowani w martwych strefach, zmusili postacie lobbystów, polityków i ekologów do współpracy, której tak bardzo brakuje w codziennym życiu.

Projekt Baltic Warriors odzwierciedla więc rzeczywistość w rozrywkowym, popkulturowym wcieleniu. Oferuje wyjątkową możliwość "zawalczenia" o Bałtyk razem z osobami, które na co dzień naprawdę odpowiadają za politykę ekologiczną i troszczą się o przyszłość morza. Po każdej z gier odbędzie się również panelowa dyskusja, w której uczestnicy wydarzenia podzielą się swoimi wrażeniami z gry oraz poruszą kluczowe kwestie dotyczące problemu eutrofizacji i zamierania Bałyku.

Zarówno larp, jak i debata, są częścią międzynarodowego projektu transmedialnego Baltic Warriors, wyprodukowanego przez firmę Kinomaton Berlin we współpracy z Instytutem Goethego. Partnerami trójmiejskiej edycji są Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Twórców Gier Funreal. Finalnym efektem projektu stanie się film dokumentalny, którego premiera planowana jest na rok 2017.

Data: 22 czerwca 2015, w godz. 12:00 – 18:00
Miejsce: Sopot, Teatr na plaży / Klub Atelier
Opłaty: wstęp wolny
Wymagania: język angielski /zgoda na utrwalanie wizerunku na materiałach AV
Dla kogo: projekt skierowany jest do wszystkich zainteresowanych ochroną Bałtyku
oraz nowymi narzędziami promocji i szerzenia wiedzy, jakimi są projekty rodem z nurtu serious games.
Informacje o projekcie: www.balticwarriors.net, https://www.facebook.com/events/1442189579419492/
Zapisy: http://www.balticwarriors.net/new-blog/2015/6/8/sopottricity
Organizatorzy: Kinomaton Berlin / Goethe_Institute e.V. / Nadbałtyckie Centrum Kultury
w Gdańsku / Stowarzyszenie Twórców Gier Funreal
Partnerzy: Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego / Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Oddział Morski w Gdyni / Teatr na plaży / Klub Atelier / Święto Morza

WAŻNE INFORMACJE.
1. Z racji swojego międzynarodowego charakteru oraz obecności zagranicznych gości, zarówno gra, jak i debata odbędą się w języku angielskim.
2. Na potrzeby promocji wydarzenia powstanie dokumentacja fotograficzna i filmowa. Zgoda na publikację materiałów zawierających Wasz wizerunek jest jedynym warunkiem koniecznym do uczestnictwa w grze.

HARMONOGRAM:
11:00 – Rozpoczęcie przygotowań.
Na tę godzinę zapraszamy organizatorów, charakteryzatorów oraz obsługę techniczną.
12:00 – Rozpoczęcie wydarzenia. Przygotowanie uczestników oraz warsztaty pre-game.
Na tę godzinę zapraszamy wszystkich uczestników gry oraz debaty.
13:00–15:00 – Gra "Baltic Warriors"
15:00–17:00 – Warsztaty post-game
17:00 – Dyskusja panelowa, dotycząca problemu eutrofizacji Morza Bałtyckiego.
18:00–18:30 – Zakończenie wydarzenia.

O AUTORACH:
Gry wyprodukowane są przez niemiecką firmę Kinomaton Berlin oraz Instytutu Goethego. Autorami scenariusza są Finowie: Mike Pohjola oraz Juhana Pettersson.

Mike Pahjola to autor gier i powieści. Jest laureatem Interactive Emmy Award za swój transmedialny projekt "Sanningen om Marika". Tworzy gry nie tylko w celach rozrywkowych, ale również dla organizacji i instytucji publicznych, jak muzea Ateneum w Helsinkach i Kiasma.

Juhana Petterson jest również twórcą i producentem gier, ale również programów telewizyjnych. Jego ostatnie produkcje to fińsko-palestyński larp „Halat hisar” oraz telewizyjny show o grach video „Tilt”.


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.