Ember in the Ashes. Imperium ognia - Sabaa Tahir - recenzja

Raz na jakiś czas pojawia się debiut, który rzekomo ma podbić rynek i serca czytelników. Powieść mająca, jeśli nie zdetronizować Harrego Pottera czy Pieśń Lodu i Ognia, to konkurować z liderami na równi. Książka, która będzie połączeniem wszystkich wcześniej wymienionych, a jednocześnie posiadająca tę boską cząstkę tchniętą przez wyjątkowego autora. Podobnie mówi się o debiucie Saby Tahir, która za pomocą Ember in the Ashes. Imperium Ognia dotarła nad Wisłę. Tak jak w wielu przypadkach, tak i teraz wydaje się, że cały hype jest nieuzasadniony. Nie oznacza to jednak, że omawiana książka jest pozycją złą.

Laia to zwykła dziewczyna, której naród został przed pięcioma wiekami zdominowany przez Imperium Wojańskie. Wiedzie spokojne życie do czasu, gdy działalność jej brata Darina ściąga uwagę wojska. Służby napadają na ich dom rodzinny i choć porywają chłopaka, to Lai udaje się uciec. Dziewczyna postanawia za wszelką cenę pomóc bratu; udaje się więc się do buntowników, dla których pracować miał Darin. Elias, drugi bohater powieści, jest uczniem Czarnego Klifu – szkoły wychowującej najbardziej bezwzględnych i lojalnych wojowników Imperium. Chłopak, widząc cały terror i przemoc, postanawia zdezerterować dzień po otrzymaniu dyplomu. Jego determinacja drastycznie słabnie, gdy poznaje przyszłość, według której upragnioną wolność osiągnie tylko, jeżeli zostanie w szkole.

Uniwersum wykreowane przez Sabę Tahir pełne jest przemocy. Imperium bezwzględnie morduje podejrzanych, w Czarnym Klifie uczniowie znęcają się psychicznie nad słabszymi i seksualnie nad niewolnicami. Kandydaci w wieku przedszkolnym porywani są z domów, po czym muszą walczyć w zagrodzie o przetrwanie. Bohaterowie potrafią się zachwycać szablą, która jest w stanie ściąć pięć głów. Koledzy napadają kolegów, a w tle ciągle mowa o torturach. Wszystko to nie powinno przeszkadzać, ale należy zwrócić uwagę, że książka kierowana jest do osób w kategorii wiekowej young adult, która wedle niektórych źródeł dotyczy dzieci już od 10 roku życia. Z drugiej zaś strony Tahir nie zawarła żadnych drastycznych opisów. Choć zarówno przemoc jak i seksualność jest tematem poruszanym przez młodzieżówki, to warto wiedzieć, że w Imperium Ognia stężenie tych problemów jest wyższe, a do osobistej oceny trzeba oddać czy jest to plusem, czy minusem powieści.

Osoby, które jednak zdecydują się sięgnąć po książkę, przeżyją wartką przygodę z przyjaźnią, miłością i przeznaczeniem na pierwszym planie. Nieszablonowi bohaterowie będą dzielnie walczyć z losem dopominającym się na każdym kroku o ofiarę. Należą się ogromne brawa dla autorki za spięcie w jedną, sensowną całość fabuły, mimo że słaby początek (szczególnie historii Lai) na to nie wskazuje. Dodatkowym atutem powieści jest fakt, iż herosi nie ratują świata ani nie zbawiają ludzkości, a „jedynie” walczą o przyszłość własną i bliskich. Pisarce udało się również podejść niebanalnie do sfery uczuciowej Eliasa i Lai, gdzie każde z nich połączone jest bliższą więzią z dwójką postaci, a bohaterowie w miłości nie znajdują szczęścia i wytchnienia od okrutnego świata. Wszystko to sprawia, że kolejne godziny beztrosko mijają nad lekturą.

Drobny szczegół, który można zauważyć, to małe błędy technicznie wydawcy. Tam literówka, tu powtórzenie słowa, ale już poważniejszym potknięciem jest przetłumaczenie Mission’s dead before it begins jako Plan spali na panewce w świecie, w którym… nie ma wzmianki o broni palnej.

Reasumując, Imperium Ognia jest zaskakująco dobrą powieścią, lecz nie należy jej stawiać w jednym rzędzie ze wspomnianymi we wstępie utworami. Dużo lepiej będzie pozwolić Tahir wybronić się samej, a jest w stanie to zrobić, co udowadnia debiutem. W zaistnieniu w świadomości czytelników autorce może pomóc film, ponieważ, jak sama twierdziła jeszcze kilka miesięcy temu, scenariusz na podstawie powieści jest niemal gotowy. Ciekawostką jest zaś fakt, że prawa do adaptacji zostały wykupione… zanim książka w ogóle ujrzała światło dzienne.


Sonky


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.