Skocz do zawartości

Lore


Mrozie

Rekomendowane odpowiedzi

Jest jeszcze kwestia bycia pr0^redaktorem który czyta swoje artykuły przed ich wysłaniem w świat. No ale to jest kwestia byćia pr0^ ;). I naprawdę chciałbym uwierzyć że Word zmienił Ci to imię i że to on Ci napisał że nie wiadomo czy Gandalf jest Majarem ale ja już od dawna nie wierzę w Zębową Wróżkę i św. Mikołaja, sorry wybacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 84
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Nie rób z Siebie teraz pokrzywdzonego. Artykuły mają być fest, a Ty jeszcze nie masz doświadczenia. Pisałem o czytaniu dwa razy artykułu po jego napisaniu. Nie pomagasz nam stary przepisując z błędami encyklopedię. Jeżeli chcesz pomóc to proszę bardzo. Arda jest tak obszerna że każdy znajdzie coś dla Siebie. Pamiętaj tylko żeby brać "siły na zamiary" i "nie rwać się z motyką na słońce".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SJ nie naskakuj na niego. Fakt, art jest za krótki i potraktowany za płytko, ale wszystko można poprawić. Skrzydeł chłopakowi nie podcinaj, bo się zamknie w sobie i już nic dla nas nie napisze ;)

Panowie, spokojnie, arty mają byc FEST, potraktowane bardzo poważnie i bardzo dogłębnie. To co Inheritor napisał nie jest złe, tylko trzeba to bardziej rozbudować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podkreślić, że dział lore jest działem specjalnym, ma być naszą chlubą, ponieważ na polskiej scenie jest niewiele/nie ma serwisów tak poważnie traktujących temat, dlatego też o ile z reguły powtarzam, że artykuł to nie elaborat, to tym razem to ma być elaborat, nie krótka notatka o postaci czy czymkolwiek innym. M.in. dlatego sam nie wspieram akcji "Lore Śródziemia", ponieważ z przykrością stwierdzam, że moja wiedza na ten temat jest raczej szczątkowa.

Inspiracją dla tego działu są działy na Polterze, gdzie również można znaleźć tego typu artykuły, i to naprawdę dobre. Ich problemem jest fakt, że wychodzą raczej rzadko i nie ma ich zbyt wiele (porównując proporcjonalnie do możliwości danych settingów), mam więc nadzieję, że nam uda się stworzyć taki dział lepiej i sprawniej pod każdym względem.

Jeśli ktoś ma wątpliwości, jak powinien wyglądać taki artykuł, może zajrzeć choćby i tutaj. Wiem, że taka praca jest czasochłonna, jednak podobny poziom wypowiedzi musi być zachowany, by można było myśleć o sukcesie.

Za jakiś czas wezmę się przeczytanie po raz n-ty całej sagi o Wiedźminie i stworzenie podobnego działu. Nie chce jednak na razie podawać konkretnych dat, ponieważ duzo jeszcze przede mną jeśli chodzi o organizację serwisu. ;)

Podobnie, ale w moim przypadku Gwiezdne Wojny. U mnie chyba 2-3 miesiące. - SJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku będę opisywał poszczególnych Valarów.

SJ - to co stało sie Michałowi jest możliwe. W Wordzie z Office'a 2000 też można tak robić żeby ci automatycznie poprawiało na słowa użyte wcześniej lub obecne w słowniku. Nie sugeruj więc pochopnie że Michał kłamie bo tak nie jest.

Jeszcze co do formy tekstów - to ma być w końcu rozbudowana notka biograficzna/opisowa czy tekst eseistyczny? Ja nie mam talentu to pisania długich tekstów i zawsze miałem problemy z wyrobieniem sie na ileś tam stron. Pozatym - komu poza absolutnymi maniakami mojego pokroju bedzie sie chciało to czytac?

I róbmy w ten sposób, że ktoś wrzuca swoj tekst i pozniej kazdy kto chce moze dorzucic do niego cos. W ten sposób wzbogacimy teksty. Pojedyncza osoba nie wie wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowa jakie przytoczyłem to tylko szkic tego jak to wyglądało. Popełnił dwa srogie błędy: nie przeczytał tekstu zanim go wysłał i "domniemał...", jasne że mogłem to poprawić. Ale nie o to tutaj chodzi. Wykazał się kompletną ignorancją, "no bo skoro zgłosiłem się na ochotnika to mój art będzie jutro nawet jak jest naszpikowany błędami". No ale jak nie znalazł aprobaty u redaktorów to teraz się obrażę bo jak to możliwe że takiej chały nie przyjęli. Nie wnikam w to czy Michał przepisywał z encyklopedii czy nie. Jednak w niektórych momentach wykazał się zadziwiającą wiedzą na temat Gandalfa a w niektórych kompletnym jej brakiem i to mnie zabolało i zadziwiło. Tłumaczenia że Word nawalił są dla mnie śmieszne. Zdajesz Sobie z tego sprawę że jakby wszystkim tak Word nawalał to na EM było by 700 błędnych artykułów (każda lokacja to osobny artykuł). Zabolało mnie również podejście. Art napisał w 30 minut i chwała mu za to, ale na EM nie chodzi o czas czy Worda, ale o to jakie masz podejście. Czy wkładasz w do 100% serca czy odwalasz byle było. Może jestem zbyt surowy, ale niech to będzie ostrzeżenie na przyszłość że fuszerka nie ma tutaj prawa bytu. Zbyt dużo czasu, sił i serca poświęcamy (redakcja) żeby psuć naszą markę nie dopracowanym artykułem. Sorry, Jak chcesz jeszcze raz napisać nie ma sprawy, ale tym razem się przyłóż. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lore Śródziemia jest ważne, ale nie róbmy z tego jakieśc świętość SJ. Przesadzasz i to grubo. Fakt, moja notka nie była doskonała ale BYŁA!!! Próbuje jak moge żeby robic coś dla Em, ale widać dla Ciebie to jest nic ;/. Nie będe juz tu nic pisać, wracam do Twórczości Własnej i niczego więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... czyli już nie będziesz fuszerki odwalał? Myślałem że tak łatwo się nie poddasz i powoli będziesz łapał doświadczenie co w przyszłości będzie procentowało niezłymi artami. No ale skoro masz EM w dupie i chcesz chałę odwalać to ja Cię na siłę nie będę trzymał :)

//P.S. Karpika też parę razy "opieprzyłem" i zaowocowało to u niego zdobyciem nowych umiejętności grafika komputerowego :P. On się nie poddał i dlatego chwała mu za to :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EM ma być serwisem poważnym, zawierającym możliwie najdokładniejsze informacje. Notki są wszędzie. Na wikipedii, na innych serwisach, na stronach fanowskich. Tu mają być artykuły (jak to się Mrozie wyraził: FEST :)).

Nie dziwię się więc, że SJ trochę podciął Ci skrzydła, ale... No właśnie. Nie za ostro trochę panowie? Mieliśmy nie wchodzić sobie w drogę, pomagać i doradzać, a nie się zwalczać.

SJ sam mówisz, że Inher nie ma jeszcze doświadczenia. Jak się go nie ma, to trzeba próbować, aż się jakoweś zdobędzie. Nie oczekujesz chyba, że pierwszy art będzie zaraz mistrzostwem... To, co Inheritor napisał, to zdecydowanie za mało i za pobieżnie. Ale nie możemy po nim z tego powodu jechać - proponuję więc pokazać mu, jak to powinno wyglądać, dać mu wskazówki i poprowadzić przynajmniej przez ten pierwszy art z lore.

Lore Śródziemia jest ważne, ale nie róbmy z tego jakieśc świętość SJ

Tutaj każdy art to świętość. Ma być możliwie jak najlepszy i najdokładniejszy z wszystkich dostępnych w necie ;)

Fakt, moja notka nie była doskonała ale BYŁA!!!

Notka. To nie ma być notka. Samo jej istnienie to za mało. ;)

Próbuje jak moge żeby robic coś dla Em, ale widać dla Ciebie to jest nic ;/. Nie będe juz tu nic pisać, wracam do Twórczości Własnej i niczego więcej.

Spodziewałam się takiej reakcji. Może nie tak emocjonalnie? Szkoda psuć dobrą atmosferę na forum. Poprowadzimy cię trochę, podpowiemy, pomożemy. Doświadczenie się zdobywa. Nikt się z nim nie rodzi. Proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gandalf był jednym pięciu z Istriach wysłanych przez Valarów do Śródziemna około 1000 roku Trzeciej Ery. Ich zadaniem było zjednoczenie Wolnych Ludów i wspieranie ich radą w walce z Sauronem. Zabroniono im bezpośredniego sprzeciwiania się Sauronowi i panowania nad Wolnymi Ludami. Gandalf Szary był drugim pod względem mocy w bractwie. Można powiedzieć, że w największym stopniu przyczynił się do zwycięstwa sił Zachodu w Trzeciej Erze. Przez 2000 lat dążył do tego celu wiernie i nieprzerwanie, a jego dalekowzroczność pozwoliła powołać do istnienia wiele sił, które następnie przeciwstawiły się Sauronowi w Wojnie o Pierścień.

Gandalf przybyył do Śródziemna około 1000 roku Trzeciej Ery i otrzymał od Cirdana elfi pierścień, Narya, który dawał mu wołdze nad ogniem. Podczas swojego pobytu w Śródziemiu dokonał bardzo wiele, ale by nie pisać całej książki, opisze tylko te najważniejsze. W 2063 roku udał się z rozkazu Białej Rady do twierdzy Dol Guldur jak wywiadowca, niestety nie udało mu się ustalić, kto jest nowym władcą twierdzy. W 2580 roku dostał się tam ponownie i odkrył, że władcą jest, wciąż osłabiony, Sauron, właśnie wtedy otrzymał od Thraina klucz do Ereboru, a z twierdzy udało mu się uciec. Póżniej, w 2941 roku, skłonił Thraina do próby odzyskania Samotnej Góry ze smoczych łap Smauga. Gandalf już wtedy planował utworzenie silnego państwa na północy, które mogłoby powstrzymywać ataki Esterlingów ze wschodu. Za jego radą Thorin wynająć Bilba Bagginsa jako włamywacza, wtedy miało to na celu poruszenie uśpionych sił hobbitów, ale przyniosło dużo poważniejsze skutki, bo Bilbo odnalazł Jedyny Pierścień. Gandalf nie był jeszcze pewien co do pochodzenia klejnotu, ale mimo to w latach 2941 – 3001 z pomocą Strażników Północy czujnie strzegł całego Sire. W 3001 roku namówił Bilba do przekazania Pierścienia Frodowi, ten drobny gest sprawił, że czarodziej jeszcze bardziej szanował hobbitów. Gdy upewnił się co do pochodzenia Pierścienia, wyruszył do Orthranku by zaciągnąć rady mistrza rady Sarumana. Czarodziej sprzymierzył się z Sauronem, poprzez Palantir i uwięził Gandalfa na szczycie wieży. Został później uwolniony przez władcę orłów Gwaihira, który był jego dozgonnym przyjacielem. W 3018 zainicjował, wcześniej planowaną, wyprawę by zniszczyć Jedyny Pierścień w Szczelinach Zagłady. Wywarł wielki wpływ na przebieg Rady u Elronda, ponieważ tylko on znał całą historię klejnotu Saurona i wiedział o zdradzie Sarumana Białego. Sam dołączył do Drużyny Pierścienia i był jej przewodnikiem aż do mostu Khazad-Dum. Tam właśnie stoczył walkę z Balrogiem Morgotha i spadł w przepaść. Po zaciętej walce pokonał demona, lecz sam przy tym zginał. Został jednak przywrócony do życia i powrócił do Środziemia jako Gandalf Biały, by zakończyć swoja misję. Kolejnym jego ważnym dokonaniem było uwolnienie króla Rohanu Theodena spod złego wpływy Grimy Gadziegojęzyka, wykluczając tym Saurumana z bractwa Istriach. Od tamtego czasu udzielał nieocenionych rad władcą Rohanu i Godnoru. W czasie Bitwy na Polach Pelennoru bronił bramy Minas Tirith przed Er-Murazorem (Wodzem Nazguli) przez kilka kluczowych minut pomiędzy rozbiciem wrót a przybyciem, Rohirrimów. Również dzięki niemu orły Gwaihira uratowały Froda z płonącego Mrodoru.

Gandalf wyglądał jak siwowłosy, zgarbiony starzec, w szarym płaszczu i niebieskim paluszu ze szpiczastym końcem. Po przemianie jego broda była krótsza i biała, tak samo jak szaty. Rzadko objawiał swoją prawdziwą moc np. podczas walki z Balrogiem i spotkaniu z Theodenem. Będąc Gandalfem Szarem był zapewne śmiertelnikiem, podatnym na ciosy fizyczne i magiczne. Stając się Gandalfem Białym nie mógł być już zraniony, a jego moc przeciwstawiania się potędze jaźni Saurona znacznie wzrosła. Nie do końca jest wyjaśniona, czy wtedy potrafił, tak samo jak Garadriela, przenikać przez myśli Złego. Był wielkim zwolennikiem fajowego ziela i czesto lubił je popalać wraz z Bilbem.

Gandalf wędrował głownie po krajach Zachodu i nie miał stałej siedziby. Jako jedyny z Istarich troszczył się o istoty mało znaczące, takie jak hobbiści, czy drzewa. Był bardzo zżycie związany z elfami. Był wielkim mędrcem i władcą ognia dzięki Naryi. Przyjaźnił się z Aragonem i był jego nauczycielem. Pomógł mu odnaleźć sadzonkę białego drzewa. Od 2941 roku oprócz różdżki, która była wcieleniem jego mocy, nosił słynny miecz Glamdring. Po ucieczce z Isengardu, obłaskawił największego z Marasów Cienistogrzywego i jeździł na nim do końca Wojny o Pierścień.

Imię Gandalf nadali mu Ludzie z Północy. Elfy zwały go Mithrandirem, w języku westron Szarym Wędrowcem lub Szarym Pielgrzymem. Krasnoludy zwały go Tharkunem, a Haradrimowie Incanusem. Theoden nazwał go Krukiem Burzy, a Grima Lathspellem, oznaczało Złą Nowinę. Również Denethor II nie przepadał za czarodziejem, ponieważ przyjaźnił się z rywalem namiestnika z młodości Thorongilem, dlatego nazywał go Szarym Głupcem. Prawdziwe imię nadali mu Valarowie w Valinorze, a brzmiało ono Olórin. Gandalf Biały był również najpotężniejszym z Majarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek wrzuciłbym cos takiego jak na wikipedii

Imię - przekł. M. Skibniewskiej

Imię - przekł. J. Łozińskiego

Imię - przekł. M. i C. Frąców

Później, jeśli postać posiadała wiele imion - imiona w poszczególnych językach Śródziemia + określenia i inne przydomki jakie mu nadano. I tak w stosunku do Gandalfa mam kilka uwag.

" Elfy zwały go Mithrandirem, w języku estron Szarym Wędrowcem lub Szarym Pielgrzymem." Elfy nie mówiły w westron ;P Westron to Wspólna Mowa. Mithrandir pochodzi z sindarinu lub quenyi. "Krasnoludy zwały go Tharkunem, a Haradrimowie Incanusem." Dodaj tłumaczenie 8) " Również Denethor II nie przepadał za czarodziejem, ponieważ przyjaźnił się z rywalem namiestnika z młodości Thorongilem, dlatego nazywał go Szarym Głupcem." Denethor nazwał go tak bo Gandalf wierzył, że mozna pokonac Saurona. " Gandalf Biały był również najpotężniejszym z Majarów." - Nie da sie porównać mocy poszczególnych. Na pewno mocniejszy i to nieporównywalnie był Sauron a od niego także Gothmog. Po stronie Valarów bylo tez wielu potęznych Majarów. Radzę więc wykreslic to zdanie.

"Podczas swojego pobytu w Śródziemiu dokonał bardzo wiele, ale by nie pisać całej książki, opisze tylko te najważniejsze." :D to radze w ogole wykreslic

"W 2063 roku udał się z rozkazu Białej Rady do twierdzy Dol Guldur jak wywiadowca, niestety nie udało mu się ustalić, kto jest nowym władcą twierdzy." powtórzenie. Dodaj tez na koncu "(podejrzewano ze jest to jeden z Dziewięciu)"

"Póżniej, w 2941 roku, skłonił Thraina do próby odzyskania Samotnej Góry ze smoczych łap Smauga. Gandalf już wtedy planował utworzenie silnego państwa na północy, które mogłoby powstrzymywać ataki Esterlingów ze wschodu." sklonil Thorina,Thrain juz dawno był martwy ;p Na koncu dodałbym tez "oraz zapobiec przebudzeniu się smoka, który mógłby spustoszyć Leśne Królestwo i okoliczne obszary."

"Czarodziej sprzymierzył się z Sauronem, poprzez Palantir i uwięził Gandalfa na wieży. Został później uwolniony przez władcę orłów Gwaihira, który był jego dozgonnym przyjacielem." przemebluj na "Upadły Czarodziej sprzymierzył się z Sauronem dzięki kontaktowi przez Palantir i uwięził Gandalfa na szczycie swej wieży. Stamtąd Gandalf dostrzegł wojenne przygotowania Isengardu [sprawdzcie czy mi sie nie pokreciło] i tam był uwięziony przez wiele dni [wyszukajcie ile - Ci ktorzy macie tekst - Gandalf opowiada to po przebudzeniu Froda w Ostatnim Przyjaznym Domu] i uratowały go stamtąd wielkie orły pod przywodztwem Gwaihira, Gandalfowego przyjaciela."

CDN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Po zaciętej walce pokonał demona, lecz sam przy tym zginał. Został jednak przywrócony do życia i powrócił do Środziemia jako Gandalf Biały, by zakończyć swoja misję." Majara nie można zabić. Można jedynie pozbawić go widzialnej postaci (spotkało to Saurona po odcięciu palców przez Isildura) i zamienić w niewidzialne widmo nie posiadające żadnej mocy. Gandalfowi moc została przywrócona przez Valarów, jednocześnie został "awansowany" z Szarego na Białego. Pozatym słowo "demon" wydaje mi się nieodpowiednie dla nazwania balroga.

"Tam właśnie stoczył walkę z Balrogiem Morgotha i spadł w przepaść." A był jakiś balrog nie-Morgotha :D?

"Kolejnym jego ważnym dokonaniem było uwolnienie króla Rohanu Theodena spod złego wpływy Grimy Gadziegojęzyka, wykluczając tym Saurumana z bractwa Istriach." Czarodzieja można było wykluczyć z bractwa przez złamanie jego laski. Tak też się z Sarumanem stało, doszło do tego jednak nie w Edoras a po oblężeniu i zdobyciu Isengardu, podczas pertraktacji między Sarumanem a reprezentantami zwycięskiego Rohanu.

"Od tamtego czasu udzielał nieocenionych rad władcą Rohanu i Godnoru." władcOM

"W czasie Bitwy na Polach Pelennoru bronił bramy Minas Tirith przed Er-Murazorem (Wodzem Nazguli) przez kilka kluczowych minut pomiędzy rozbiciem wrót a przybyciem, Rohirrimów." Jestem raczej przeciwny używaniu starych imion nazguli w odniesieniu do okresu kiedy stali się już upiorami. To tak jakby pod koniec I Ery ciągle mówić o Morgocie - Melkor.

"Gandalf wyglądał jak siwowłosy, zgarbiony starzec, w szarym płaszczu i niebieskim paluszu ze szpiczastym końcem." zastąpiłbym na "W Trzeciej Erze Gandalf przybrał postać siwego, zgarbionego starca w szarym płaszczu i niebieskim, spiczastym kapeluszu. Wcześniej (tj za Dni Drzew), jak podaje "Valaquenta", przybierał różne postaci - czasem był niewidzialny, czasem wyglądał jak elf i pod tą postacią podsuwał tej rasie najróżniejsze pomysły"

"Będąc Gandalfem Szarem był zapewne śmiertelnikiem, podatnym na ciosy fizyczne i magiczne." W odniesieniu do tego co napisałem wcześniej - bullshit. Chociaż można było go pozbawić życia w sensie że tracił powłokę i moc, to jednak żył dalej i żyć będzie zawsze, jak przystało zresztą na Ainura. Chyba, że zostałby usuniety z bractwa jak Saruman, który stał się zwykłym człowiekiem.

"Jako jedyny z Istarich troszczył się o istoty mało znaczące, takie jak hobbiści, czy drzewa." Nie jedyny ;) Radagast zajmował się zwierzętami, zwłaszcza tymi małymi i słabymi.

"Od 2941 roku oprócz różdżki, która była wcieleniem jego mocy, nosił słynny miecz Glamdring." Dobrze by było zebys dopisał skad go wział. W ogole przydałoby sie rozpisanie jego udziału w wyprawie po skarb Smauga.

"Po ucieczce z Isengardu, obłaskawił największego z Marasów Cienistogrzywego i jeździł na nim do końca Wojny o Pierścień." maerasów. Z małej litery.

CDN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Gandalf był jednym pięciu z Istriach wysłanych przez Valarów do Śródziemna około 1000 roku Trzeciej Ery." Po 1050 r poniewaz "Kiedy pierwsze cienie padły na Mroczną Puszczę, w zachodniej częsci Śródziemia pojawili się Istari, nazywani przez ludzi czarodziejami" (Silmarillion) chodzi o budowę Dol Guldur która miała miejsce w 1050 r. ;]

Mój mały dodatek do pracy ;) wklejcie to zamiast fragmentu: " Podczas swojego pobytu w Śródziemiu dokonał bardzo wiele, ale by nie pisać całej książki, opisze tylko te najważniejsze. W 2063 roku udał się z rozkazu Białej Rady do twierdzy Dol Guldur jak wywiadowca, niestety nie udało mu się ustalić, kto jest nowym władcą twierdzy. W 2580 roku dostał się tam ponownie i odkrył, że władcą jest, wciąż osłabiony, Sauron, właśnie wtedy otrzymał od Thraina klucz do Ereboru, a z twierdzy udało mu się uciec. Póżniej, w 2941 roku, skłonił Thraina do próby odzyskania Samotnej Góry ze smoczych łap Smauga."

Mithrandir jako najczujniejszy postanowił dowiedzieć się, co czai sięw mrokach Dol Guldur, podejrzewano bowiem ze jest to jeden z Dziewięciu. Gdy po raz pierwszy przybył do twierdzy (rok 2063), Czarnoksiężnik przed nim uciekł. Mędrcy zwołali wówczas Białą Radę, przewodniczącym której został Saruman, mimo sprzeciwu Galadrieli, która była za Gandalfem. Ten jednak nie chciał przyjąć tej funkcji "gdyz nie chciał się krępować żadną więzią czy zależnością prócz posłuszeństwa woli tych którzy go do Śródziemia przysłali; nie chciał też osiedlić się w jakimś stałym miejscu ani oczekiwać na czyjekolwiek wewanie." Gandalf postanowił później (2580 r.) po raz drugi wyruszyć do Dol Guldur - tym razem dostał się do środka fortecy (tam spotkał w lochach Thraina, który mu przekazał klucz i mapę do sekretnego wejscia do Ereboru) i odkrył, że to nie Nazgul lecz sam Sauron się tam odradza. Doszedł też do wniosku, że Nieprzyjaciel poszukuje Jedynego Pierścienia. Zwołano wówczas Białą Radę i Elrond wraz z Gandalfem próbowali nakłonić jej członków do ataki na Dol Guldur. Saruman jednak się temu sprzeciwił twierdząc że Pierścień Władzy spłynął Anduiną do morza i będzie leżał tam na dnie aż po kres świata (byłby tam bezpieczny - wiadomo bowiem, że wszelakie złe stwory obawiają się wód będących pod pieczą Valara Ulmo). Sam bowiem wówczas chciał go już odnaleźc i posiąść. Na kolejnym zebraniu Rady Saruman poparł jednak atak, a Gandalf, argumentując wzrastającą szybko potęgą Saurona, zdołał przekonać zebranych. Był wówczas jednym z wodzów wyprawy na Dol Guldur (2941 r.), które udało się zdobyć, a Czarnoksięznika przegnać. Równocześnie nakłonił Thorina do wyprawy po skarb Smauga (Serce Góry).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle prosze o poprawienie literówek, interpunkcji etx jesli gdzies tego nie zauwazylem. W ogole mysle ze warto bb yło ten art zgrac razem z artem o stworzeniu swiata. Shane chciała sie tym zajac wiec moze dorzucisz swoja czesc, sie przeredaguje i bedzie fest :D Mile widziane tez uwagi zwłaszcza jezeli sie gdzie pomyliłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie będzie kreacji razem z Valarami pisanie o Eru, Ainurach czy Majarach w tym arcie jest bezcelowe. Lepiej zrobic osobne. Połączenie tego artu z kreacja swiata byloby latwe i pozwoliloby na lepsze zropzumiemie powstania Ardy. Dzieje Valarów wiążą sie scisle ze stworzeniem Ardy, jesli bedzie osobny art - bedzie sporo powtorzonych tresci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...