Skocz do zawartości

Lore


Mrozie

Rekomendowane odpowiedzi

W tym wątku opiszę jak ma mniej więcej wyglądać dział Lore.

Zarys historyczny

Czyli od "stworzenia świata po dzień dzisiejszy" w Śródziemiu od pierwszej pieśni aż po czwartą Erę. Obowiązkowo trzeba opisać stwórców, początki, ważne daty i ważne zmiany geopolityczne.

Opis Bóstw

W Śródziemiu chodzi o Valarów i Majarów a w Gwiezdnych Wojnach o Moc. Co trzeba opisać? Proste: który z którego powstał, który jest najważniejszy i który za co odpowiada. Dobrze również pokusić się o jakiś portret psychologiczny np. Morgotha lub też o odszyfrowanie który jest uosobieniem dobra czy piękna.

Geografia

Artykuły z tego cyklu skupiają się na dogłębnym opisaniu geografii dawnych światów. Wyróżniamy więc interesujące doliny, lasy, góry, miasta lub po prostu całe regiony geograficzne i wszystko co się w nich znajduje; tutaj też powinna znaleźć się historia danej lokacji, wraz z wyróżnieniem ważnych wydarzeń takich jak bitwy czy podpisanie pokoju.

Kultura

To część do opisania tradycji, języka, wierzeń, osiągnięć, wynalazków, zwyczajów oraz wszystkich innych charakterystycznych cech dla danych ludów/cechy.

Frakcje

Niemal w każdym settingu występują jakieś frakcje. Opisujemy więc czym sie zajmują, jakie mają wytyczone cele, kto jest ich sojusznikiem a kto wrogiem, kto przywódcą, gdzie mają siedziby, jak działają etc. etc.

Bohaterowie i zdrajcy

Pamiętacie charakterystyki postaci bodajże z gimnazjum/liceum? To jest właśnie coś takiego: od imienia i nazwiska przez obyczaju aż do profilu psychologicznego. Analiza sławnych postaci uniwersów od A do Z.

Rody

To akurat chyba tylko do Śródziemia, bo nie przypominam sobie by gdzie indziej można było znaleźć całe drzewa genealogiczne znanych rodów. Warto je opisać i charakteryzować pokrótce członków rodziny, oczywiście o ile mamy o nich informacji. (W DnD oraz Gwiezdnych Wojnach również występują ;))

W tej chwili nic innego nie przychodzi mi do głowy, jakby co, to uzupełnianie. Możecie też dopisywać swoje pomysły. Należy pamiętać tylko o:

1. Są to teksty informacyjne: 100% prawdziwych informacji, 0 fikcji literackiej. (czyli bez ściemy)

2. Wskazane jest popieranie swoich artykułów cytatami z książki; oczywiście bez przesady, prawo do przedruku treści także jest ograniczone. ;)

No, także... do roboty! :)

Wszystkie Artykuły muszą być FEST!

Naniosłem małe poprawki - SJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 84
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jest tyle do napisania, że dzielić się konkretnie z góry chyba nie musimy jeszcze... ale dobrze by było, gdyby, jak już się ktoś konkretnie za coś zabierze, dał znać, żebyśmy się niepotrzebną pracą nie pokryli.

Tak np Inheritor: może opisać "zdrajców, bohaterów" - jest ich tylu, że nie zdążysz przed gwiazdką xD

Dlatego jak kogoś sobie wybierzesz, daj znać, a kto inny np opisze inną postać. Trzeba to zrobić tak, żebyśmy nie wchodzili sobie w drogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Inheritor

W encyklopedii starsznie sucho to było, ja pododawałem sporo od siebie. Fakt nie opisałem go za bardzo, ale najwazniejsze fakty są. A skąd wiesz, że był napewno Majarem, ja czytałem, że jest do końca niewiadome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Inheritor

Heh mój Word to wersja 2002 i jest mało "oryginalny" ma niby automatyczne poprawianie, ale potrafi podkreślić, że wyraz jest z wielkiej litery na początku zdania, więc prosze o wyrozumiałość dla niego. Komp też już swoje przeszedł. Opowiadania pisze na laptopie więc nie ma takiego problemu, tu jest inaczej :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Inheritor

SJ wyloozoj chciałem tylko pomóc i nie rób ze mnie tumana, ktory mysli, ze Gandalf nazywał się Lorien wytłumaczyłem Ci to, przyjdziesz kiedyś to zobaczysz co ten program potrafi odwalić. Nie musisz mi wierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...