Skocz do zawartości

Ranking aktywności użytkowników


Mrozie

Rekomendowane odpowiedzi

Od dawien dawna zdajemy sobie sprawę, że przyszłość i dalszy rozwój serwisu zależy w głównej mierze od aktywności jego użytkowników. Jedną z form gratyfikacji wysiłków, o której od dosyć długiego okresu intensywnie myślimy, jest tzw. "ranking aktywności użytkowników", czyli bieżąco aktualizowane, miesięczne zestawienie ludzi najbardziej zasłużonych dla serwisu, a jednocześnie nie będącymi jego redaktorami (choć, prawdopodobne jest również, że powstanie identyczny ranking "wewnętrzny", klasyfikujący samych redaktorów).

Póki co, taki ranking miałby charakter czysto prestiżowy; w przyszłości, wielce prawdopodobne jest, że będzie możliwość wymiany zdobywanych pkt na nagrody rzeczowe. Kiedy? Tego póki co sami nie wiemy, jednak myślę, że za jakiś czas będzie to możliwe.

Program przyznawanie pkt chcielibyśmy zainaugurować wraz ze staretm nowego miesiąca. Do tej pory trzeba jednak wypracować spójny system oceniania ew. prac, czyli co i za ile. Oto propozycja:

News - bezbłędnie napisany news gotowy do publikacji. 1 pkt

Solucja do 10 tys. znaków - solucja do gry (wraz z pomoczniczymi mapami), objętość do 10 tys. znaków. 4 pkt

Solucja, 10-20 tys. znaków - solucja do gry (wraz z pomoczniczymi mapami), objętość od 10 do 20 tys. znaków. 5 pkt

Solucja powyżej 20 tys znaków - solucja do gry (wraz z pomoczniczymi mapami), objętość powyżej 20 tys. znaków. 7 pkt

Poradnik do 10 tys. znaków - dłuższy tekst omawiający jakieś zagadnienie z gry - tworzenie zaklęć, przedmiotów, warzenie eliksirów itp. Objętość do 10 tys. znaków. 4 pkt

Poradnik od 10 tys. do 20 tys. znaków - dłuższy tekst omawiający jakieś zagadnienie z gry - tworzenie zaklęć, przedmiotów, warzenie eliksirów itp. Objętość do 10 tys. znaków. 5 pkt

Poradnik powyżej 20 tys. - dłuższy tekst omawiający jakieś zagadnienie z gry - tworzenie zaklęć, przedmiotów, warzenie eliksirów itp. Objętość powyżej 20 tys. znaków. 7 pkt

Poboczny dział gry - opisy zaklęć, ekwipunku itp. wraz ze statystykami, obrazami, miejscami gdzie można je znaleźć i opinią na temat danego przedmiotu. Bez premii za ilość znaków, jednak każde z powyższych wymagań musi zostać spełnione. 6 pkt (za pojedynczy artykuł działu, nie sam dział).

Recenzja gry do 10 tys. znaków - recenzja wybranego dzieła. Objętość do 10 tys. znaków. 3 pkt

Recenzja gry powyżej 10 tys. znaków - recenzja wybranego dzieła. Objętość powyżej 10 tys. znaków. 5 pkt

Recenzja książki do 5 tys. znaków - recenzja wybranego dzieła. Objętość do 5 tys. znaków. 3 pkt

Recenzja książki powyżej 5 tys. znaków - recenzja wybranego dzieła. Objętość powyżej 5 tys. znaków. 5 pkt

Artykuł do działu lore, do 10 tys. znaków - opisanie konkretnego zagadnienia jednego ze znanych literackich światów przedstawionych. Objętość do 10 tys. znaków.  6 pkt

Artykuł do działu lore, od 10 tys. do 15 tys. znaków - opisanie konkretnego zagadnienia jednego ze znanych literackich światów przedstawionych. Objętość od 10 tys. do 15 tys. znaków.  9 pkt

Artykuł do działu lore, powyżej 15 tys. znaków - opisanie konkretnego zagadnienia jednego ze znanych literackich światów przedstawionych. Objętość powyżej do 15 tys. znaków.  12 pkt

Jest to wstępna propozycja punktowania za artykuły. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się tu znaleźć - piszcie. Jeśli uważacie, że pula punktów za daną aktywność jest zbyt duża lub zbyt mała - piszcie. Czekam na opinie i sugestie. ;)

EDIT: Post ten będzie cały czas na bieżąco aktualizowany o kolejne wskazówki i uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW 2: Jak wyciągniesz recenzję na 10 tysięcy znaków, to jesteś BOGIEM.

Przesadzasz. Sam mam na koncie co najmniej dwie - PoP: T2T i TDU. W wielu ponad 9,5. Co innego recenzje książkowe, wtedy nawet jak ktoś wyciągnie 10k znaków to będzie to lanie wody. Proponowałbym więc to rozdzielić. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikuj to gdzieś na stronie, bo całkiem ciekawy 'lizak' z tego ;)

Opublikuje wersje ostateczną, póki co jest "beta". ;)

BTW: ile mam już  punktów?

Przecież nawet nie ustaliliśmy jeszcze jednolitego systemu punktowania? ;)

BTW 2: Jak wyciągniesz recenzję na 10 tysięcy znaków, to jesteś BOGIEM.

A'ight, jestem BOGIEM ;)

Proponowałbym więc to rozdzielić. ;)

Hm, dobra myśl. :) Pierwszy post zaktualizowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę na forum to, co wczoraj omówiliśmy poprzez komunikator:

Uważam, że ilość pracy przy jakimkolwiek arcie jest znacząco większa, niż przy newsach. Co innego siedzieć tygodniami nad solucją, mapami, schematami, opisami itd, a co innego napisać jednozdaniowego newsa, bo takie też bywają. Za taki artykuł dostaniesz max 7 pkt, a siedem newsów możesz machnąć nawet w ciągu jednego dnia.

Proponuję więc zmniejszyć stawkę newsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że znajdowanie, selekcje i redakcja newsów pochłania naprawdę sporo czasu, który teoretycznie można wykorzystać choćby na artykuły. Często trzeba przeczytać kilka wywiadów, notek blogowych czy inszych artykułów żeby wyciągnąć z nich coś sensownego, a to niesamowicie pożera czas - kilka newsów moze sie rozciągnąć nawet na kilka godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dorzucę swoje trzy grosze odnośnie newsów: gdybym ich nie pisał dział Tormenta byłby dawno skończony. Nie raz siedziałem i grzebałem po 3 godziny, żeby napisać ze dwa liche newsy ;/

Myślę, że należy zwiększyć ilość punktów za newsy oraz arty, będzie większy lizak.

BTW: Ciekawe, czy moje pierwsze recki miały 10k.

BTW 2: Może jakaś współpraca z sklepem rpg/fantasy? Np. za 3-4 Big Milk (via Polter).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że należy zwiększyć ilość punktów za newsy oraz arty, będzie większy lizak

Bez sensu jest zwiększanie jednego i drugiego, bo niby co to ma dać?

Wiem i rozumiem, że nad newsem też można siedzieć litą godzinę czy nawet więcej, ale, dajcie sobie powiedzieć, nie będą ich pisali zwykli użytkownicy bo... od tego jest redakcja.

Jeśli w ogóle uda się zachęcić tymi punktami użytkowników, by włączyli się w życie serwisu, to nie może się to przekształcić w pogoń za punktami, bo nie takie jest założenie, to raz, a dwa okaże się, że napływa pełno newsów o byle czym i zrobi się z tego dodatkowa robota dla rzeczonej redakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc trzeba ustalić o czym tak naprawdę piszemy newsy? Czy o caaaałej fantastyce, czy na razie ograniczamy się do tego co teraz. Fakt, faktem, że trzeba mieć trochę pojęcie o czym sie pisze dlatego fajnie by było jakby ktoś pisał o planszówkach czy bitewniakach, może nawet komiksach, filmach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest sens pisać póki co o planszówkach czy bitawniakach, skoro nawet nie mamy z tym związanych działów.

Może lepiej pójść na jakość, a nie na ilość i skupić się na tym, co mamy i znamy, żeby w newsie można było przekierować użytkownika do materiałów zamieszczonych na naszym serwisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, jak to smakuje i niestety, o ile szybko się nie pojawisz, newsy o aktualkach działu literackiego Mrozie każe pisać mnie :P

Ale jeśli uważasz, że mówię o zmniejszeniu punktacji newsów dlatego, że sama ich nie piszę, jesteś w błędzie, bo jak już mówiłam dojdzie do tego, że również będę je pisała, mimo to nadal uważam, że powinny "kosztować" co najwyżej  0,5 pkt ;>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale niska punktacja newsa, a wysoka artykułu spowoduje być może, że użytkownicy będą dla nas pisali arty, a tego bardziej nam potrzeba niż dwu zdaniowych newsów.

A zwiększanie zarówno jednej skali jak i drugiej mija się z celem, bo równie dobrze moglibyśmy dać 50 pkt za newsa, a 70 za artykuł. Ogromny lizak, tylko co ma na celu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmowa zboczyła nieco z kursu.

Cały eksperyment polega na tym, by sprawdzić, czy faktycznie użytkownicy będą włączać się w życie serwisu. Jeśli okaże się, ze tak, to dopiero można się martwić o zasięg tematyczny.

Oczywiście, w przyszłośći wartości pkt mogą się zmienić. W tym momencie chciałbym ustalić wstępną punktację.

Zwiększenie obu pól pkt jest bezcelowe. Jeśli chodzi o pkt dla newsów, w chwili obecnej mamy 2:1 za tym, aby 1 news równał się 1 pkt.

Ktokolwiek jeszcze chciałby się wypowiedzieć? Jakiekolwiek inne uwagi, nim system wystartuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...