Skocz do zawartości

Ku przygodzie 5e! [blog]


aniolbezserca

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

@Mrozie to patrz teraz na BG: Cienie Madrytu ;)

Dwimerytowy zestaw zabójcy magów

https://przygody-dnd-5e.blogspot.com/2023/08/dwimerytowy-zestaw-zabojcy-magow.html

Z kolei premiery trzeciego sezonu netfliksowego Wiedźmina stworzyłem i przeniosłem na mechanikę D&D 5e kilka dwimerytowych przedmiotów chroniących przed działaniem magii. Idealne dla inkwizytora czy zabójcy magów.

 

Baldur's Gate: Cienie Madrytu

https://przygody-dnd-5e.blogspot.com/2023/08/baldurs-gate-cienie-madrytu.html

Z okazji premiery trzeciej części kultowego Baldur’s Gate’a przygotowałem alternatywne wersje postaci, które pojawiły się w BG2, który były inspirowane zawodnikami Realu Madryt.

 

Korbacz czy kiścień?

https://przygody-dnd-5e.blogspot.com/2023/08/korbacz-czy-kiscien.html

Obszerny wpis na temat tego co jest kolczastą kulą na łańcuchu, a co biczem lub… penisem byka. Przeanalizowałem po tym kątem kilka leksykonów dotyczących uzbrojenia, stare słowniki języka polskiego, a także sprawdziłem co było korbaczem/kiścieniem w podręcznikach od „Młotka” i „Dedeków” oraz w grach komputerowych odwołujących się do „Lochów i Smoków”.

 

PS: Wolny Strzelec został zaktualizowany: https://przygody-dnd-5e.blogspot.com/2023/06/wolny-strzelec.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 5.09.2023 o 18:04, aniolbezserca napisał:

Z kolei premiery trzeciego sezonu netfliksowego Wiedźmina stworzyłem i przeniosłem na mechanikę D&D 5e kilka dwimerytowych przedmiotów chroniących przed działaniem magii. Idealne dla inkwizytora czy zabójcy magów.

Mimo wszystko trochę naciągane. :) Osobiście nie lubię przenoszenia takich smaczków z jednego świata do drugiego, ale kto MG-owi zabroni?

W dniu 5.09.2023 o 18:04, aniolbezserca napisał:

Z okazji premiery trzeciej części kultowego Baldur’s Gate’a przygotowałem alternatywne wersje postaci, które pojawiły się w BG2, który były inspirowane zawodnikami Realu Madryt.

Bardzo hermetyczne żarty, ale mi się podobało. :D Szczególnie Makelele-zabójca magów i Mourinho, mistrz zauroczeń z Thay. Ramosowi też bardzo pasuje stylówa Korgana. No i Sarevok z opadającym liściem w formie krytyka. :)

W dniu 5.09.2023 o 18:04, aniolbezserca napisał:

Obszerny wpis na temat tego co jest kolczastą kulą na łańcuchu, a co biczem lub… penisem byka. Przeanalizowałem po tym kątem kilka leksykonów dotyczących uzbrojenia, stare słowniki języka polskiego, a także sprawdziłem co było korbaczem/kiścieniem w podręcznikach od „Młotka” i „Dedeków” oraz w grach komputerowych odwołujących się do „Lochów i Smoków”.

Świetne badanie, czapki z głów. Choć może ekspertem nie jestem, wydaje mi się, że najbliżej prawdy są Gradowski i Żyliński. Cep to... cep, rolnicze narzędzie, proste jak konstrukcja cepa. Kiścień i korbacz to raczej wyrazy bliskoznaczne, którym bliżej do bicza - albo skórzanego, albo obitego metalem, ale powiedzmy sobie, że mamy tu narzędzie o kilku "końcówkach". Przypuszczalnie też w różnych częściach Rzplitej były nieco różne rodzaje tego narzędzia i miały nieco inne nazwy.

Bardzo dobrze, że dorzuciłeś jeszcze przekrój przez różne edycje różnych RPG-ów i cRPG-ów. Ale ten śmiercionośny kiścień... któż to wymyślił? Przecież to byłoby tak fatalnie wyważone, że nie dałoby się tym nic zrobić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mrozie

Wydaje mi się, że mogło być tak, że kiścień-kolczasta kula na łańcuchu faktycznie wyewoluował z chłopskiego cepa, a dopiero później, gdy przestał przestał byc użyteczny na polu bitwy z uwagi na rozwój broni palnej (i ew. drzewcowej) został zrównany z biczem-korbaczem z uwagi na skojarzenie z kiścią malutkich metalowych kuleczek na rzemieniach i oba te pojęcia były używane zamiennie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Mój stary to fanatyk erpegów
 
Pół mieszkania zawalone kostkami i figurkami. Średnio raz w miesiącu ktoś wdepnie w walającą się po podłodze figurkę goblina z włócznią lub metalową k4. Druga połowa mieszkania zawalona D&D, Warhammerem, Kryształami Czasu, Neuroshimą i tonami pokserowanych "homebrew", których nawet mój stary nie ogarnia. Byłem na tyle głupi, że nauczyłem go into internety, bo myślałem, że trochę forsy zaoszczędzimy na tej makulaturze, ale teraz nie dość, że kupuje papierowe pody, to jeszcze pedeefy z DriveThruRPG i na dodatek siedzi na jakiś grupach dla erpegowców i kręci gównoburze z innymi Januszami o najmiodniejsze systemy. Do tego potrafi drzeć mordę do monitora albo wywalić klawiaturę przez okno. Kiedyś jak mnie ojciec wnerwił, to założyłem konto i go trollowałem pisząc w jego tematach jakieś losowe głupoty typu "paladyn to ciota". Matka nie nadążała z...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Każdy ma w sobie coś z fanatyka ;)

 

Dragonbane –  szwedzkie „dedeki” w staroszkolnym duchu

Kompleksowa charakterystyka mechaniki wydanej w tym roku szwedzkiej gry fabularnej Dragonbane, która wyraźnie nawiązuje do D&D i stanowi ciekawą alternatywę dla Lochów i Smoków, zwłaszcza dla osób, które szukają prostszego systemu i rozgrywki nastawionej na eksplorację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fredrik Malmberg, filmowy i growy producent (m. in. dyrektor Paradox Entertainment) - filmy słabe/średnie (w sumie miałem okazję obejrzeć tylko Pozwól mi wejść, które nie było złe) ale za to z grami szło lepiej Europa Universalis, Hearts of Iron, czy Crusader Kings.

 

PS: co do tego czy pracował w Chaosium to w sumie nie jestem pewien - nie ma info tego w jego CV, ale ponoć był na stażu. Wydaje mi sie, że chłop pilnuje swojej prywatności - nie ma strony na wiki i musiałem się trochę naszukać jego daty urodzenia).

Edytowane przez aniolbezserca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...