Skocz do zawartości

Czy RPG w Polsce umrze?


Sir Jedi

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie, właśnie zaczęły do mnie dochodzić plotki, jakoby EMPIK zrezygnował ze sprzedaży gier RPG. Pierwsze symptomy takich działań można było zauważyć podczas zamieszania z grą Exalted. Dziś informacji o zawieszeniu sprzedaży tego typu gier, jeszcze nikt oficjalnie nie potwierdził.

Jeżeli RPG znikną z półek EMPIK-u, trafią do niszowych sklepów dla nerdów fantasy, których asortyment przez większość społeczeństwa jest mylony z akcesoriami przeznaczonymi dla krwiożerczego okultysty. Jakie szanse będą mieli na zainteresowanie się RPG-ami młodsi gracze? Czy rynek na podręczniki się załamie? A może wręcz przeciwnie; nastąpi undergroundowy renesans, poprzez obniżenie cen tych cacek? Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 96
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Myślę, że Empik wielką skarbnicą gier nie jest. Wielu tytułów nie można tam dostać, mają tylko to, co bardzo reklamowane. Jak chciałam kupić Veneticę, to się nie doczekałam nawet "sprowadzenia z magazynu", które MIAŁO nastąpić. A i ceny dyktują dość wysokie, o wiele bardziej opłaca się kupić w internetowym i nawet zapłacić za kuriera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z K-trine

Empik nie tylko nie jest skarbnicą fantastyki a co więcej odradzałbym młodemu fantaście tam zaglądać. O wiele leprze są właśnie te niszowe sklepy dla nerdów.

Młodzi interesujący się fantastyką to nie 12 letnie dzieci Neostrady ale 15 latkowie co najmniej. Do tego są to ludzie inteligentni więc mniemam, że jak taki człowiek chce to i znajdzie. Wydaje mi się że żadnemu z nas nikt nie rzucił władcą pierścieni między oczy. Sami tego szukaliśmy. Powiem nawet, że jeżeli empik przestanie się prezentować od strony fantasy to zmniejszy się liczba punktów sprzedających a co za tym idzie zmniejszy się nakład. Z tego powodu na rynek będą wypuszczane jedynie perełki a nie niedociągnięcia które są coraz częstszym zjawiskiem we współczesnym rynku fantastyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

(...) Ja gram i grać będę i moje dzieci będą grały i ich dzieci i dzieci ich dzieci itd :)

Nie mów chop! Znam kilku tatusiów, którzy kiedyś byli pasjonatami RPG i rocka, ale nie udało im się swoim hobby zarazić dzieci. Dzieciaki wolą to co popularne w szkole czyli HH, a z gier GTA, NFS albo CoD czy BF. Jak Superkarpik pisze nieco wcześniej RPG jest w stanie zainteresować tylko ludzi świadomych czego chcą, ale nie od dziś wiadomo, że czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci. Więc wbrew temu co sobie zaplanujesz może Ci się nie udać rozegranie sesji ze swoją latoroślą xD

Edyta:

Dobiłem tym postem do ragi ucznia jupi! ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przeciwnie, znam masę ludzi, którzy od niemowlaka ciągali dzieci po konwentach itp., teraz te dzieci tworzą nowe pokolenie i niebawem same zaczną się rozmnażać:)

Poza tym sporo jest graczy "nieczynnych", że tak powiem, co sercem są przy graniu, ale po prostu nie starcza im czasu, np. ja - mam MG w domu, a ostatni raz graliśmy w sierpniu... Ot, szara rzeczywistość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i generalnie konwenty to dobra opcja na "rozmnożenie" RPG-owców. Komuś kto dopiero zaczyna raczej trudno z miejsca znaleźć ekipę do grania  i się tego wszystkiego nauczyć. Sam wiem po sobie, bo kiedyś też chciałem w to wejść, ale z braku chętnych (a o konwentach to jeszcze wówczas nawet nie wiedziałem) ostatecznie zrezygnowałem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Raczej wątpię, żeby ten gatunek padł. Może i nie mamy zbyt wielu rodzimych dobrych tytułów, ale za to mnóstwo gier dostaje dobre tlumaczenia na polski, jak chociażby jeden z ładniejszych mmorpgow ostatnich lat drakensang online. Ja się w tej grze nie nudzę :)

________________

...in this world of tanks all I need is a bigger rifle..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej wątpię, żeby ten gatunek padł. Może i nie mamy zbyt wielu rodzimych dobrych tytułów, ale za to mnóstwo gier dostaje dobre tlumaczenia na polski, jak chociażby jeden z ładniejszych mmorpgow ostatnich lat drakensang online. Ja się w tej grze nie nudzę :)

Ale my tu o RPG tradycyjnym, takie komputerowe ma się dobrze, wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już choćby ta pomyłka świadczy o dość kiepskiej kondycji RPG ;) Z drugiej strony, wczoraj dowiedziałem się, że moja wieloletnia znajoma grywa w RPG. W rozmowach nigdy  o nich nie wspominałem, bo wychodziłem z założenia, że to sprawa zbyt niszowa, żeby mogła widzieć o czy mówię. Okazało się, że ona myślała dokładnie to samo ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już choćby ta pomyłka świadczy o dość kiepskiej kondycji RPG ;) Z drugiej strony, wczoraj dowiedziałem się, że moja wieloletnia znajoma grywa w RPG. W rozmowach nigdy  o nich nie wspominałem, bo wychodziłem z założenia, że to sprawa zbyt niszowa, żeby mogła widzieć o czy mówię. Okazało się, że ona myślała dokładnie to samo ;P

Ja też w ten sposób "nakryłem" paru RPG-owców na uczelni... choc trudno powiedzieć, żebym ja sam grał i cokolwiek się na tym znał. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie umrze, spokojnie. Ci którzy grają będą grać, poza tym moim zdaniem nie jest wcale tak źle.

U mnie w mieście sporo osób gra, spotyka się, wymienia poglądy...

No to git :)

Zapewne jest też sporo ludzi, którzy słyszeli o RPG tzw. "coś tam", ale nie mieli okazji zagrać. Nie każdy zostaje graczem w wieku szczenięcym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie umrze, spokojnie. Ci którzy grają będą grać, poza tym moim zdaniem nie jest wcale tak źle.

U mnie w mieście sporo osób gra, spotyka się, wymienia poglądy...

Dobrze słyszeć, że są na świecie miejsca, gdzie gry fabularne nie kojarzą się z dziecięcymi zabawami ;) reakcje ludzi, których chce się wtajemniczyć, bywają czasami doprawdy zabawne :D Hmm... bardzo rzadko trafiam na osoby, które co nieco słyszały na ten temat. Ale to raczej przez zadupie, na którym przyszło mi żyć :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze słyszeć, że są na świecie miejsca, gdzie gry fabularne nie kojarzą się z dziecięcymi zabawami ;) reakcje ludzi, których chce się wtajemniczyć, bywają czasami doprawdy zabawne :D Hmm... bardzo rzadko trafiam na osoby, które co nieco słyszały na ten temat. Ale to raczej przez zadupie, na którym przyszło mi żyć :P

Taaak, ja do dziś pamiętam co przeżywałem wprowadzając ciebie i Brewera:P Szczegóły pominę litościwym milczeniem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...