Skocz do zawartości

Kącik miłośników starosłowiańskiej poezji śpiewanej


Hazreth

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 765
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

za kilka godzin wyruszamy w trasę, aby dostać się na pola grunwaldzkie.

Ja się zawiodłem kilka lat temu. Nie była to co prawda okrągła rocznica, ale zapewne teraz tym bardziej będzie 'inscenizacja bitwy' przy podkładzie muzycznym z Gwiezdnych Wojen, a nie wojna, rzeź i rąbanka jak wcześniej...

btw, 35 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viear, wybacz, ale jeśli np. ówczesny kronikarz napisałby, że podczas bitwy pod Grunwaldem było gorąco jak cholera, to ok - ale nie podał Ci temperatury, która mogłaby potwierdzić, jak gorąco było. Pamiętaj, że klimat się zmienia i 600 lat temu było o wiele chłodniej. 25*C mogło być potwornym upałem ;) Nie wolno uogólniać nowo zapoznanej informacji do dla siebie oczywistych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro kronikarz napisał, że było gorąco, to nasi dzielni rycerze pewnie gotowali się w tych zbrojach. A czy mieli 25, czy 40 stopni w cieniu... who cares?

Przypominam, że mówimy o uwadze Bardala, która była jak najbardziej w porządku, a nie dociekamy ile litrów wypocił tamtego dnia Jagiełło, w jakich to było okolicznościach i jaki wpływ miało to na wynik bitwy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi, 25*C lub 40* to zaj****ta różnica, szczególnie w zbroi :) Jakby ludzie z tamtej epoki mieli walczyć w 40*C, to raczej nie daliby rady walczyć. Ale co tam, no nie? Po prostu przyjmijmy, że to wszystko jedno...

A uwaga Bardala nie była w porządku, bo była nieprecyzyjna, a Ty się do tego dołączyłeś, prowokując mnie do odpowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że klimat się zmienia i 600 lat temu było o wiele chłodniej. 25*C mogło być potwornym upałem

Zimek, przyczepię się, ale... że co?

Rok 1410, wedle wszelkich ustaleń - średniowiecze. 600 lat temu. I - jak wszyscy wiedzą - globalne ocieplenie klimatu (jeszcze), które zakończyło się paręset lat później czego szczytem (ochłodzenia, zakończenia grzania) była tzw. ,,Mała epoka lodowa" podczas której Tamiza zamarzła i przez wiele lat urządzano na niej festyny, a - jak dobrze wiesz z lekcji historii - na Bałtyku budowano karczmy. Ale, ale, zagalopowałem się.

Nie mniej... 600 lat temu nie było ,,o wiele chłodniej". Było ,,o wiele cieplej" i jeśli powiedziane zostało, że gorąco było, to (nawet wedle naszych ustaleń) było. I to jak jasna cholera. Stąd też wielu znakomitych rycerzy po obu stronach nie zginęło od miecza czy innego ostrza, lecz od zwykłego udaru i stratowania przez konie/ludzi.

Gorąco więc było. Meh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No toż mówię, że ciepło było. Ale neguję wypowiedź Bardala, jakoby były takie temperatury jak teraz :D Nie złapałeś o co chodzi, czepiłeś się tylko jednego słowa, wyjąłeś z kontekstu i rzuciłeś swoją wiedzą o ścianę. Chodziło mi że mogło być trochę chłodniej niż teraz, ale i tak gorąco.

Kończmy tę farsę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimku, ależ przeczytałem całą dyskusję i dalej uważam, że było /patrzy na termometr/ duże prawdopodobieństwo, że pod Grunwaldem panowały podobne temperatury. No, jak mieli szczęście, to padało. Mogło też być chłodniej, tak, mogło być, powiedzmy - 26 stopni. Równie dobrze, jak 30, czy 35, a w słońcu to nawet więcej.

Obecnie, po tych 600-set latach znów mamy tendencje ociepleniową w naszym klimacie. Ach, już sie nie mogę doczekać, kiedy Greenlandia znów odzyska prawo do swojej nazwy :)

Wniosek - średnie temperatury światowe były bardzo podobne, lub takie jak teraz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu dysputujecie o całym Orionie, podczas, gdy ja mówię tylko o Alnitaku...?

Zmierzam do tego, że gorąco jest pojęciem względnym - nawet jeśli miel te 25*C, jak mówi Zimek, mogli odczuwać upał, bo nie byli przystosowani do takich temperatur. My jesteśmy przyzwyczajeni do wyższych, więc dzisiejsze 40 pod Grunwaldem = ówcześnie 25. Got it? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...