Sign in to follow this  
calavera

Co to jest 'elf'?

Recommended Posts

Dręczy mnie to pytanie od jakiegoś czasu, bo niestety z konceptem elfa się spotykam tu i ówdzie, ale dopiero teraz do mnie dotarło że mam pod nosem ekspertów w kwestiach fantastycznych.

Pytanie to zrodziło się w moim zarośniętym czerepie po którymś twierdzeniu fana książki X w jego krytyce książki Y 'to są elfy, tylko inaczej się nazywają! (ergo, rasa nie jest tak oryginalna jak chciałby twierdzić autor) albo wręcz przeciwnie 'elfy by się tak nie zachowały! to gwałcenie archetypu!'

Co mnie zastanowiło niesamowicie, bo dla mnie definicja elfa sprowadza się niemal wyłącznie do kategorii estetycznych - elf ma mieć kinky uszy i samoregulujący metabolizm (ZERO TŁUSZCZU FUCK YEAH). To 'niemal' się tyczy jakiejś tam długowieczności - chyba nie spotkałem jeszcze elfa, który żyłby krócej niż 150-200 lat, więc jakoś to weszło w moje rozumienie tegoż słowa.

Ale dalej reaguję zdziwieniem na wszelkie twierdzenia znawców fantasy w stylu 'elf to konkretny archetyp i wiadomo czego po elfie się spodziewać'.

Prawda to? Istnieje jakiś w miarę sensowny archetyp elfa, który jest uznawany przez więcej niż dwie osoby naraz? Czy wy macie szersze/bardziej szczegółowe definicje tegoż stwora, czy też nie jestem jedyną osobą mającą tak luźne jego rozumienie? A jeśli istnieje taka szczegółowa definicja, jak się do samej idei odnosicie - do jej nadużywania w książkach i grach? Jak reagujecie na kolejnego dragon ejdża, mającego świętą trójcę ras fantasy?

I wreszcie... czy elfy mają rogi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I wreszcie... czy elfy mają rogi?

wtf!?

Nigdy się nie spotkałem z takim wizerunkiem elfa. W Lineage jest chyba rasa Kameli czy czegoś takiego i chyba tam były jakieś skrzydła, ale rogi pierwsze słyszę... o_O

Co do sposobu bycia elfa utarty jest pogląd, że z racji swojej długowieczności są wręcz apatyczne w stosunku do innych ras, które w ich oczach przemijają jak płomień świecy... bla bla bla jackedy smackedi :P Dodatkową są miłośnikami przyrody, zazwyczaj mieszkają w lesie, są świetnymi łucznikami i nierzadko magami. Twórcą pierwowzoru jest oczywiście Tolkien, ale w jego wersji nigdzie nie jest napisane, że elfy mają spiczaste uszy, to dorobiła później kultura masowa. Tolkien w Silmarilionie wspomina natomiast, że pierwsze elfy, które się obudziły w Śródziemiu zakochały się w pierwszej rzeczy jaką ujrzały, czyli w gwiazdach (wtedy jeszcze nie było słońca).

Jednak moją ulubioną wersją elfa jest ta z Kronik Kresu - Chrisa Riddella i Paula Stewarta. W ich wersji elfy to małe ludziki, których ulubionym zajęciem jest ciężka praca bez wytchnienia i można je spotkać w przeróżnych sprzętach domowych, takich jak chociażby zegary ^^

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this