Skocz do zawartości

Forumowa sesja - brudnopis


Murky

Rekomendowane odpowiedzi

Otoz mam pewna propozycje. Jako, ze nobieski jest radosnie zielony, proponuje próbna sesję przez forum - tak, by nauczyc go ocb. Jedna rzecz - skupiamy sie na idgrywaniu postaci w konwencji WH (mechanike odrzucamy, bo sila rzeczy nie da sie tego zrobic przez net. Zanim przejdziemy do konkretow - kto sie pisze? Bo we dwoch to bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 146
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Nie jestem pewny. Mówiłeś o mnie.

Ale ja kompletnie nie wiem...

Czuję się jak na pierwszej szkolnej dyskotece. Patrzę jak inni się bawia, a sam podpieram ścianę.

Boję się zatańczyć, bo nie umiem, nigdy tego nie robiłem i nie chcę się ośmieszyć.

Ale co tam. Cursie w końcu robisz to dla mnie. Wchodzę jeśli mogę.

Kocham cię;-)

Instruujcie mnie jak 6 latka, któremu kazano skonstruować domowy zderzacz kwadronów ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak. Ja, jako mg, opisuje sytuacje, a wy, jako gracze dzialania i wypowiedzi postaci. Jeden post to kilka - kilkanascie zdan w zaleznosci od sytuacji. Gdyby cis wymagalo konsultacji miedzy wami (graczami) co do wspolnych dzialan  albo ze mna, jesli wasza postac ma zrobic cos waznego dla fabuly - np. kogos zaatakowac to omawiamy to tutaj, a w watku sesji piszemy tylko to, co jest akcja/wypowiedzia postaci. Przyklad:

GERALT

Podchodze do mlodego, chudego jak tyka straznika powolnym, stanowczym krokiem, emanujac niemą groźbą. Zatrzymuje sie tuz przed nik i cedzę mu prosto w twarz - Zejdz mi z drogi, psi synu, bo wejdę tam po twoim trupie.  Przerazony mlokos poci sie niczym grubas w saunie, a natepnie przesuwa sie na drzacych nogach i niewyraznym, rozdygotanym glosem wybakuje - prz... przepraszam, panie, prosze wejsc - a nastepnie otwiera ciezkie, drewniane drzwi i stuka obcasami, kiedy przez nie przechodze.

to takie demo. Lapiecie zasade. W rzeczywistosci posty powinny byc nieco dluzsze (chyba, ze sytuacja tego nie wymaga badz to wyklucza). Wazne, by szczegoliwo pisac co sie robi i uzywac duzej liczby przymiotnikow - to dobrze buduje klimat (hint dla nobieskiego :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak...

To ja z brewerem jesteśmy... drużyna (pomyślałby kiedyś coś podobnego?), a ty jako MG jesteś narratorem, nie bierzesz udziału w "grze". Tak?

I jeszcze jedno, skoro ja z brewerem jesteśmy kompanami, to możemy opisywać osobno co robimy?

Dajmy na to brewer to ten Geralt, a ja to jaskier. Brewer napisze, że przeszedł obok tego strażnika, więc automatycznie ja z nim?

Po za tym jest jakaś kolejność graczy ( w prawdziwej sesji jak i tu, kiedy wiadomo, kto się ma właczyć. Jak to wyglada?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jako mg jestem narratorem, opisuje otoczenie i działania postaci trzecich.

Jeśli chcesz zrobić z brewerem coś wspólnego, to ustalacie to wcześniej w tym wątku. Przykładowo, jeśli chcesz przeprowadzić dialog, to ustalasz jego przebieg tu, a potem piszesz  w poście w wątku sesji swoje wypowiedzi, a także te, których udzielił ci brewer w "przygotowaniach".

Jeśli bys np nie chciał iść przez drzwi za brewerem, to piszesz w swoim poście, że zostajesz, a także to co w tym czasie robisz. Jeśli jednak chciałbyś zrobić coś drastycznego. np. wyskoczyć na strażnika z mieczem, to musisz to ustalić ze mną, gdyż ja od razu ci powiem, jak strażnik reaguje. Potem sklecasz to ładnie w posta i publikujesz.

Jeśli planujesz zrobić coś, co zaskoczy innych graczy, możemy przeprowadzić rozmowę na pw. Podobnie wy, jeśli chcecie zaskoczyć mnie, możecie się porozumiewać między sobą na pw. Ufam, że brewer dopilnuje, byście nie przegieli z wyskokami. Swobodę macie dużą, ale bez chaosu.  

Kwestia kolejności jest mniej ważna i zależy głównie od waszej inicjatywy. Jeśli macie propozycje, by to sformalizować,  to możemy coś ustalić.

To projekt, jeśli ktoś ma pytania, uwagi, propozycje, to śmiało. Aha, dodatkowi gracze są mille widziani - nie ustaliłem żadnego limitu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ogarniam całych tych przygotowań.

Piszę tam co moglibyśmy zrobić w opisanym przez MG miejscu i scenie co chciałbym zrobić, konsultuję się z innymi graczami i zbieramy wszystkie propozycje do kupy i wybieramy jedna? Nie mogę bez ich poparcia zrobić czegoś samodzielnego?

Czyli przygotowania piszemy normalnie a "prawdziwa" scenę od swojego imienia:

NoBieski:

Przestraszyłem się co ujrzałem. To była... forumowa sesja!

Coś takiego? Niby fajne. Jak pisanie ksiażki, tylko, że sami kreujemy jej przebieg. Takie połaczenie literatury , gry i filmu.

Cholera to rozrywka doskonała. Absolut zabawy. Ludzie grajcie w rpg.

Teraz, gdy przypomne sobie jak cdp przed wydaniem wiedźmina chwalił się jego nieliniowościom, to teraz to wydaje się śmieszne z wolnościa jaka oferuje rpg!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm. Postaram się jaśniej. Ten wątek jest wątkiem "przygotowawczym", nazwijmy go brudnopisem. Oprócz niego stworzę nowy, który będzie sesyjny "na czysto".

W "brudnopisie " ustalacie ze sobą rzeczy, które dotyczą was wspólnie. Np. jeśli zechcesz, żeby twoja postać kopnęła brewera w zad, to rozmawiasz z nim tutaj na ten temat, jako gracze ustalacie swoje poczynania itd. Potem, w wątku sesyjnym "na czysto" piszesz:

JASKIER

robię to i to, kopię brewera w zad. Brewer oddaje mi z liścia. (+ dialog wasz)

----------------------

Jeśli jednak chcesz napisać post, który dotyczy TYLKO ciebie i nie jest zbyt ważny dla fabuły np. kupujesz miecz, śpiewasz, tańczysz, patrzysz na panienkę, wchodzisz do karczmy i zamawiasz piwo (i guzik cie obchodzi, czy inni pójdą za tobą, albo chcesz to zrobić spontanicznie) to piszesz od razu w wątku sesyjnym "na czysto" . Teraz jaśniej? Jeśli nie to pytaj, postaram się wyjaśnić.

EDIT: co myślicie o takim systemie? Chodzi o to, zebyscie z 1 strony nie decydowali za siebie wxajemnie, a z 2, by posty nie mialy po 2 zdania, bo slabo sie to czyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robię to i to, kopię brewera w zad. Brewer oddaje mi z liścia. (+ dialog wasz)

Ja chcę dać z liścia. Chociaż nie, to po babsku. Ale komu?

Ja się dołączę, w końcu jest sesja, więc trzeba coś robić. Ja chcę być oczywiście cynicznym emo-bohaterem, na którego lecą wszystkie laski. No i jeszcze muszę bić się jak nikt, i w ogóle być nieakceptowany.

Ech, stereotypy.

Ale tak wygląda życie B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hyhy :) No to uber. Ok, jesli ktos ma uwagi do zasad, niech mowi. A do Brewera i Sonkego mam prosbe - napiszcie rys waszej postaci - wyglad, cechy charakteru, ekwipunek, znajomi - wiecie ocb (macie dowolnosc, oby z glowa). Nie bawimy sie w klasy itd, bo przez forum do bez sensu. Tylko zrobcie to serio, tak by nobieski mogl potem uzyc waszych postaci jako wzoru do tworzenia swojej. Aha, rzecz zacznie sie w miescie - potem sie okaze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Tak proszę mi to tłumaczyć! To brudnopis, a w drugim watku piszemy na czysto. Wszystko jasne.

Co do tych postaci (wiem, że będe miał te "wzory", ale...)

Biografię rozumiem, budujemy przeszłość, by postacie nie były płytkie, łatwiejsze do wcielenia się, ale co z tymi zaletami i wadami. Księga zasad jakoś to normuje? No bo wiecie, bo co pisać, że słabo strzela z kuszy jak może być wspaniałym, we wszystkim. I czy te zalety i wady maja jakiś faktyczny wpływ na mechanikę, no bo przecież co z tego, że wpiszę, że świetnie władam mieczem jak mogę mieć mało punktów siły, a obrażenia moga wyjść różnie( zawsze przy rzucie kościa możemy trafić... jedynkę, a wtedy zaleta, że świetnie władamy mieczem wydaje się... pusta)

Proszę, byście mi opisywali tutaj jak sprawa ma się w naszej forumowej grze jak i to wyglada na sesji.

A i ta kwestia ekwipunku. Tworzy się, go, czy wybiera istniejacy, i jak to jest "stopowane", by na poczatku gry nie stworzyć sobie broni 3k20! :D

Ciekawe, czy jest jakiś setting, w którym znaleźdz można epicka broń zadajaca obrażenia, 3k. To chyba zależy czy broń jest jedno, czy dwuręczna, ale może sa światy, gdzie sa... czteroręcy!

Ale odbiegam od tematu. Choć te epickie obrażenia jakie zadałaby ta broń...

Zaczynam gadać jak nerd.

Jest dobrze. Jakby nie patrzeć to jakiś progres!

A i jeszcze jedna sprawa. Ta historyjka z Geraltem. Ten strażnik. To nie MG  nie powinnien decydować, czy on mnie przepuści, albo, w prawdziwej sesji nie powinnem wykonać udanego rzutu na... charyzmę, czy co. Po prostu nie wiem na ile sobie mogę pozwolić, bez ingerencji MG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tworzeniu postaci chodzi o to, żebyś nie zrobił super-uber-pro koksa, bo granie nie będzie przyjemnością ani dla ciebie, ani dla nas. Dlatego fajnie sobie wypunktować istotne minusy i plusy. Cursiana rola w tym, żebyś faktycznie te cechy odczuł podczas grania :) tutaj nie będziemy mieli statystyk, więc jak napiszesz, że twoja postać jest dobra w machaniu mieczem, to będzie, chyba że podasz, że brak jej krzepy. W normalnych sesjach wygląda to tak, że losujesz wszystkie statystyki i one określają czy bohater jest silny, zręczny, umie strzelać itd.

No cóż, na tym polega, że będzie postaci łatwiej trafić, ale zawsze cios może się ześliznąć po pancerzu (obrażenia można zredukować do zera!) czy ledwie drasnąć oponenta. Z ekwipunkiem natomiast jest tak, że dostajesz pakiet startowy (miska, koc, sztylet i inne) oraz masz ileś tam koron do wydania w sklepiku. Jak będzie tu zobaczymy jak wypowie się Cursian :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonky rzecze dobrze. W normalnej sesji, podczas tworzenia postaci, masz normalne statystyki wynikające z rzutów kośćmi. Jako, ze przez net nie sprawdzę wam czy np. nie ściemniacie, to wprowadzam WŁASNĄ zasadę (nie ma jej w WH) wad i zalet, które są namiastka czysto słowną prawdziwych statystyk. (specyfika gry przez net). Jako, ze zakładam, ze mam do czynienia z normalnymi ludźmi, to nie wstawiam wam sztucznych barier (znów, w prawdziwej sesji taki sa). Opiszcie postać jak chcecie, ale jak ktoś zrobi supermana bez wad, to sam sobie wystawia laurkę.

Kwestia ekwipunku podobna - w prawdziwej sesji masz złoto, ceny i inne pierdoły wiec nie kupisz sobie gattlinga na start. Ale znowu, ja daje wam dowolność - opisz ekwipunek jak chcesz, ale nie przeginaj bo to zwyczajnie głupie. W rpg nie chodzi o "wygra"  czy "przegrana", ale o dobra zabawę.

Uwaga ogólna: pamiętaj, ze zasady w książce są wskazówka, a nie wyrocznią. Jeśli wszyscy macie rozumu na tyle, by samemu się kontrolować, nie potrzebujesz tabelek i cyferek - z czasem to samo wyjdzie.. Ta uwaga dotyczy wszystkich systemów.

Kwestia strażnika to dobry przykład rzeczy, o którą mi chodzi z brudnopisem. Zanim napisałbyś taki post "na czysto" musiałbyś ustalić ze mną, czy strażnik cie puści, czy nie. I znów - nie musisz mnie pytać o każdą pierdołę. Jeśli strażnik pilnowałby mniej ważnego miejsca, możesz decydować sam i od razu pisać na czysto. Jeśli pilnowałby Mhooocznej Twierdzy Uber Zagłady, do której próbujecie się dostać w głównym zadaniu, to musisz mnie zapytać.

W.normalnej sesji musiałbyś zdać odpowiedni rzut i tyle. Przez net wam kostek nie sprawdzę, wiec posłużymy się zdrowym rozsądkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie raczej ogarniam, zobaczymy jak to wyjdzie w praniu.

A i jedna sprawa:

Sonky pisze, że statsy postaci losuje się na poczatku. A nie ma możliwości, no wiecie jak w... crpg, że ma się pulę punktów i samodzielnie się je rozdaje. W baldurs gate, można było losować, bez końca lub rozdać je samemu. A gra korzysta z dnd, więc można, czy to ich "komputerowe nadużycie"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam takich, ale sugerując sie zdjęciami powiedziałbym, ze kryształ. Wydają sie wyraźniejsze.

EDIT: jeszcze jedna rzecz: dobrze by bylo (ale nie jest to konieczne), by kostki mialy rozne kolory. Bedzie prosciej. Przed rzutem ustalisz np - czarna to dziesiatki, a biala jednosci (przeczytasz podrecznik bedziesz wiedzial ocb).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Też myśle, że sa wyraźniejsze.

Zamówiłem 6* k10, 2 zestawy po komplecie kostek ( o co chodzi z tymi 2* k10, z czego jedna jednostek, druga dziesiatek, czy coś takiego)

podręcznik do wh

I... podręcznik do dnd 4.0

Suma - prawie 230!

Cholera, chyba przesadziłem z tym rpg.

Acha, nigdy nic przez neta nie kupowałem. Wybrałem piorytet poczty polskiej. Bałem się, że z kurierem nie uda mi się uzgodnić jakiejś wspólnej godziny, która by nam odpowiadała, a z roboty nie dam rady się wyrwać, by odebrać paczkę. Ja nawet przerwe śniadaniowa mam tylko 15 min.

A piorytet chyba nie trzeba odbierać osobiście, może go odebrać... babcia nobieskiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...