Zgodnie z doroczną tradycją Matt Firor, reżyser The Elder Scrolls Online, wystosował otwarty list do graczy, w którym podsumował mijający rok i zapowiedział zmiany, których należy spodziewać się w 2025 r. Szczególnie ciekawa okazała się ta ostatnia część, zapowiadające duże zmiany w sposobie wydawania aktualizacji.
W 2017 r. ZeniMax Online Studios zmieniło ówczesny, dość chaotyczny kalendarz aktualizacji ESO na format całorocznych przygód. Począwszy od ESO: Morrowind, każdy rok zaczynął się od skromnego DLC wprowadzającego do nowej przygody, głównego dania w formie dodatku w czerwcu i kolejnych, mniejszych DLC jesienią. System ten okazał się wielkim sukcesem, jednak w chwili obecnej wymaga pewnych zmian.
Jakich? Otóż reżyser gry już rok temu wspominał o możliwości odejścia od całorocznych przygód na rzecz mniejszych, sezonowych aktualizacji i w 2025 r., po kolejnym bardzo udanym roku z ESO: Gold Road, owe plany doczekają się realizacji. Powód?
Jest ich kilka, ale przede wszystkim chodzi o uwolnienie deweloperów od twardych terminów premier i zapewnie im większej przestrzeni do eksperymentowania. Przez ostatnich osiem lat zawartość ESO rozszerzyło się o ogromną liczbę zadań i lokacji, dlatego teraz twórcy gry pragną skupić się na nieco innych aspektach rozgrywki, które w ostatnim czasie były zaniedbywane.
O czym mowa? Otóż już teraz gracze mogą rozpoczynać rozgrywkę w odświeżonej wersji starego tutoriala w Wailing Prison, który ostatecznie powinien stać się jedynym słusznym samouczkiem. W marcu gracze ESO mogą spodziewać się początku procesu wizualnej aktualizacji lokacji, która rozpocznie się w "startowych" lokacjach i będzie kontynuowana w przekroju całego świata gry. Deweloperzy zamierzają też przyjrzeć się interfejsowi użytkownika oraz mapom, by ułatwić wejście do świata ESO nowym graczom, a także powroty tym bohaterom Tamriel, którzy wracają do MMORPG-a po dłuższej przerwie.
To jednak nie wszystko. Ekipa z ZeniMax Online Studios planuje również szereg eksperymentów na produkcyjnej wersji gry, która powinna znacząco wpłynąć na odczucia graczy. Dużych zmian można spodziewać się przede wszystkim po obszarze Cyrodiil, które w ostatnich latach rzadko znajdowało się w planach deweloperów. Teraz chcą oni znacząco poprawić rozgrywkę PvP i stolica Cesarstwa jest kluczowym elementem tych planów. Sam system walki powinien być nieco trudniejszy, a nowe efekty specjalne, animacje, a być może nawet dźwięki powinny uczynić potyczki jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Eksperymenty nie powinny też ominąć obszar gildii, czyniąć narzędzia do zarządzania nią czy interakcją pomiędzy jej członkami znacznie bardziej intuicyjnymi.
Owe ambitne plany przesuwają rozszerzenia fabularne na nieco dalszy plan, jednakże twórcy ESO nie zamierzają z nich całkowicie rezygnować. Gracze mogą spodziewać się nowych rozdziałów zakończonych już opowieści oraz powrotu znajomych twarzy, lecz raczej w lokacjach, które są już w grze. Nowe historie skupią się na kluczowych organizacjach w dziejach Tamriel takich jak Mroczne Bractwo, Gildia Złodziei, Gildia Wojowników czy Gildia Magów. Nowe, duże lokacje również mogą zawitać do gry, ale wówczas będą wydawane na przestrzeni kilku aktualizacji.
W związku z powyższymi zmianami w styczniu 2025 r. ZeniMax Online Studios nie ujawni całorocznych planów wobec ESO, tak jak to czyniło w latach ubiegłych. Na pierwszą dużą prezentację trzeba będzie poczekać do kwietnia. Wtedy twórcy MMORPG-a ujawnią zawartość pierwszej sezonowej aktualizacji, a także dalsze plany poprawek i eksperymentów.
Dla The Elder Scrolls Online jest to duży, ale być może faktycznie potrzebny zwrot. W obecnej sytuacji pełna wersja gry z wszystkimi dodatkami zapewnia kilkaset godzin zabawy, lecz niektóre jej elementy - jak choćby wspomniany tryb PvP - wymagają nowej formuły. MIejmy nadzieję, że ekipa stojąca za ESO osiągnie swe cele i nie wyprodukuje przy tym mnóstwa nowych bugów, jak to miało miejsce do tej pory...
Z pełną treścią najnowszego listu Matt Firora do graczy ESO można zapoznać się na oficjalnej stronie gry.
Komentarze
Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!