Kilka dni temu TaleWorlds Entertainment poinformowało o przesunięciu premiery War Sails, pierwszego dodatku do Mount & Blade II: Bannerlord. Teraz, aby nieco podbudowac morale graczy, postanowiło odpowiedzieć na szereg ich pytań.
Z obszernego Q&A wynika, że:
- War Sails będzie posiadać wsparcie zarówno dla obu trybów rozgrywki: Kampanii i Sandboksu.
- Dodatek nie zapewni graczowi na start pierwszego statku za darmo, jednakże jego zakup powinien okazać się możliwy bez ponoszenia znaczących kosztów.
- Bohaterowie będą mogli pływać, nurkować, wspinać się na okręt, a nawet utopić się.
- Wierzchowce będą mogły być transportowane na statkach, gdzie zajmą określoną przestrzeń. Oczywiście tym razem nie zapewnią premii do szybkości poruszania się.
- Rzeki umożliwią docieranie do portów osadzonych w głębi lądu, a nawet bitwy statków, choć w tym wypadku należy liczyć się ze znacząco ograniczonymi możliwościami manewrowania.
- Porty, podobnie jak tawerny, będą posiadać własne "sceny".
- Gracze otrzymają dostęp nie tylko do statków wojennych, ale także handlowych. Kupieckie statki będą mogły podróżować pomiędzy portami, by handlowac różnymi dobrami i generować zyski, a także wynajmować ochronę, by bronić się przed piratami.
- Nie będzie istniał żaden limit posiadanych statków. Niemniej obsługa każdego z nich będzie wymagała odpowiednio dużej załogi. Braki w ludziach będą oznaczać spowolnienie floty. Podobnie sytuacja może wyglądać, gdy gracz będzie posiadał bardzo liczną flotę, bowiem konieczność koordynowania jej działań będzie oznaczać karę do prędkości poruszania się.
- Warto podkreślić, że gracz będzie mógł stworzyć tylko jedną flotę, za to stworzoną z wielu statków. Niemniej pozostali lordowie w danym królestwie będą mogli również posiadać własne floty, co w ostatecznym rozrachunku pozwoli faktycznie zapanować nad morzami i rzekami.
- Nowoutworzeni bohaterowie z frakcji Nordów otrzymają dostęp do wyjątkowych, inspirowanych Skandynawią opcji personalizowania postaci, włączając w to specyficzny akcent, który będzie można usłyszeć w ich mowie. Jednoczęśnie twórcy gry zamierzają wprowadzić pewne zmiany w funkcjonowaniu inspirowanej waregami frakcji Sturgian, jednakże ci nadal zachowają najbardziej charakterystyczne dla siebie cechy.
- Tatuaże będzie można wybierać jedynie podczas tworzenia postaci.
- Dodatek nie rozszerzy "podstawki" o ani jeden nowy atrybut, za to wprowadzi do rozgrywki trzy nowe umiejętności związane ściśle z żeglugą oraz zarządzaniem swoimi statkami.
- Nowy system losowych wydarzeń umożwliwi zdobycie wszystkich cech osobowości.
Producenci z TaleWorlds Entertainment odnieśli się również do kilku kwestii związanych z moddingiem:
- Mechanika skradania stanie się dostępna dla modderów.
- Nowy edytor XML umożliwi tworzenie modów w nowym standardzie, który "obsłuży" zdecydowanie większą część fanowskich modyfikacji. Format XSLT może okazać się niezbędny w rzadkich, kompleksowych sytuacjach.
- Dotychczasowe mody w formacie XSLT powinny pozostać funkcjonalne, choć niektóre z nich mogą wymagać aktualizacji. W przypadku braku kompatybilności gracze będą w stanie użyć systemu Steam Beta, by cofnąć się do poprzedniej wersji Bannerlorda i kontynuować rozgrywkę na starych zapisach gry.
Szczegółowe odpowiedzi na każdą z ww. kwestii znajdziecie pod niniejszym adresem.