Konwenty: Pod lupą

Odbywające się w podwrocławskiej Leśnicy Dni Fantastyki są festiwalem o bardzo długiej tradycji. W tym roku fantaści z całej Polski zjechali do Centrum Kultury Zamek już po raz trzynasty. Tradycyjnie na imprezie nie zabrakło reprezentacji naszego portalu, czego efektem jest niniejsza relacja. Jak się bawiliśmy? Czytajcie dalej!

Są konwenty, które mogą pochwalić się większą liczbą uczestników niż Polcon. Są konwenty, które mogłyby pochwalić się bogatszym programem niż Polcon. Niemniej to ciągle Polcon jest uznawany za konwent jedyny w swoim rodzaju: ogólnopolski, z ogromną tradycją, przez który przewijają się już kolejne pokolenia miłośników fantastyki. W tym roku impreza odbyła się we Wrocławiu, co było zresztą znakomitą okazją do połączenia jej z wydarzeniami tzw. Europejskiej Stolicy Kultury. Na miejscu nie mogło zabraknąć i nas.

Polconową tradycją jest już doroczna gala wręczenia Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla. Statuetki przyznawane przez miłośników fantastyki najlepszym opowiadaniom i powieściom minionego roku są bez wątpienia jednymi z najbardzej pożądanych wyróżnień, jakich może oczekiwać polski pisarz-fantasta. Nic więc dziwnego, że ceremonia wręczenia nagród rokrocznie wypełnia konwentowe sale konferencyjne aż po same brzegi. Nie inaczej było i w tym roku.

Lata lecą, a Dni Fantastyki trwają w najlepsze. W tym roku do podwrocławskiej Leśnicy miłośnicy fantastyki zjechali już po raz dwunasty. Środek maja nie jest może zbyt fortunnym terminem - zdecydowanie wolałem, gdy konwent odbywał się pod koniec czerwca - niemniej okazji do spędzenia weekendu w fantastycznym gronie przegapić nie mogłęm. A oto i garść moich refleksji.

W ostatni weekend czerwca w podwrocławskiej Leśnicy odbyły się kolejne Dni Fantastyki. Tegoroczna edycja była już jedenastą z kolei. Po rocznej przerwie konwent odwiedziła również redakcja EnklawaNetwork.pl, a o tym, co tam zobaczyła, traktuje niniejsza relacja. Z uwagi na profil naszego portalu, największą uwagę podczas imprezy skupiły bloki literackie i RPG-owe, i to im poświęcono tutaj najwięcej miejsca. Mnogość punktów programu oraz brak technologii pozwalającej być w wielu miejscach na raz ciągle ogranicza nasze możliwości relacjopisarskie, nad czym autor tekstu oczywiście ciężko boleje.

Szedariada. Kto jeszcze rok temu kojarzył ten termin z konwentem? W tym momencie rękę mogłoby podnieść zapewne stosunkowo niewielu obecnych stałych bywalców tego typu wydarzeń. W tym roku impreza powróciła pod niezwykle wymowną nazwą: Szedariada - 20 lat później. Jak wypadła nowa edycja jednego z najstarszych polskich konwentów fantastycznych? Postanowiliśmy sprawdzić to osobiście.

W ostatni weekend maja pod Wrocławiem odbyła się kolejna edycja Dni Fantastyki. Leśnicki zamek gościł fantastów już po raz dziewiąty - tym razem po dwuletniej przerwie spowodowanej organizacją w zeszłym roku Polconu. Tak długa przerwa musiała spowodować pewne zmiany: zmniejszono liczbę bloków tematycznych i skrócono czas trwania konwentu do dwóch dni. To bynajmniej nie znaczy, że konwent stracił na jakości.

Tradycyjnie już podczas Polconu przyznawane były Nagtody Literackie im. Janusza A. Zajdla. Plebiscyt posiada kilkunastoletnią, burzliwą historię, zaś o jego specyfice świadczy fakt, że statuetki dla najlepszych twórców są wręczane na podstawie głosów fanów. Fanów, czyli nas - zwykłych czytelników polskiej fantastyki. Zaplanowana na sobotni wieczór gala była jak zwykle kulminacyjnym punktem konwentu.

Każdego roku Polcon to jedna z największych imprez fantastycznych w Polsce pod względem liczby uczestników, a także najważniejsze wydarzenie dla całego Fandomu. Organizacja konwentu przypada różnym stowarzyszeniom - w tym roku tego trudu podjęło się stowarzyszenie Wratislavia Fantastica z Wrocławia. Czas na bliższe spojrzenie na przebieg całej imprezy, na której oczywiście nie zabrakło również i nas, a także jej podsumowanie.

Ostatni weekend września powoli wchodzi na stałe do wrocławskiego kalendarza kulturalnego jako okres prawdziwie fantastyczny. W tym roku, podobnie jak i w latach ubiegłych, miłośnicy fantastyki pisanej, gier RPG, a nawet teatru zebrali się na Innych Sferach - konwencie organizowanym przez stowarzyszenie Wielosfer. Na miejscu bawiliśmy także i my.

Strony: 1 2 3 Ostatnia »