Literatura: Autor

Wybierz autorów, których nazwiska rozpoczynają się na literę:
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U V W Y Z Ż

Jacek Dukaj urodził się 30 lipca 1974 roku, w Tarnowie. Zadebiutował opowiadaniem "Złota galera", opublikowanym w lutym 1990 roku na łamach "Fantastyki". Dukaj miał wtedy 16 lat. Następnie publikował swoje teksty na łamach: "Nowej Fantastyce", "SFinksie", "Miesięczniku", "Czasie Fantastyki", "Framzecie", "Fantomie", "Feniksie" "Science Fiction", "Super Fantastyka Powieść". Jego pierwsza powieść "Xavras Wyżryn" ukazała się w roku 1997.

Urodzony w roku 1977. Przedstawiciel nurtu poważno–jajcarnego w literaturze polskiej. Nie boi się eksperymentów. Pisze krwią, potem i wódką. Jeden z nielicznych rodzimych autorów grozy, prekursor tematyki nadwiślańskiej w polskiej fantastyce. Publicysta, felietonista, redaktor, recenzent literacki i filmowy. Właściciel dwóch kotów, lokalny patriota krakowskiego Podgórza, regularny bywalec tamtejszych kawiarń.

Pisarz science fiction i fantasy. Urodził się w 1955 w miejscowości Bradford on Avon, na południu Anglii. Wciąż mieszka w rodzinnej miejscowości. Ukończył dwa kierunki studiów na Uniwersytecie Leicester - nowożytną filologię angielską oraz literaturę amerykańską. Karierę pisarza rozpoczął jeszcze jako student w 1973. Na rynku zadebiutował w 1976 opowiadaniem Manslayer, jednak dopiero powieść Awake, Awake, Ye Northern Winds z 1979 była jego pierwszą pracą wydaną w większym nakładzie i we współpracy z profesjonalnym wydawcą.

(ur. 1971) Mówi o sobie, że jest niedokończonym architektem. Przerwał studia na Politechnice Warszawskiej, aby otworzyć własną agencję reklamową, w której jest dyrektorem kreatywnym i grafikiem. Opublikował kilkanaście opowiadań (m.in. w Nowej Fantastyce i Science Fiction) oraz powieści s-f: „Mars” (2003) i „Vertical” (2006). Za „Verticala” otrzymał nagrodę Nautilus 2006 w kategorii najlepsza powieść oraz nominację do nagrody im.

Urodzony w 1961 roku, w Detroit, amerykański pisarz fantasy. Debiutował w 2008 roku powieścią „Królewska krew", która rozpoczyna epicką serię o przygodach dwóch złodziei: Royce'a Melborne'a i Hadriana Blckwatera. Książka spotkała się z gorącym przyjęciem czytelników (była tłumaczona na sześć języków, ukazało się kilka wydań), co otworzyło drogę do opublikowania kolejnych tomów.

Urodzony w 1976. Zapamiętale zamieszkuje w Krakowie. Tam też urodził się i w jakiś czas potem szczęśliwie ożenił. Ukończył studia filozoficzne i pracuje jako asystent na jednej z krakowskich uczelni. Ma dwa psy, wspaniałe gończe polskie o imionach Iona i Tara oraz żadnych kotów. Zadebiutował w roku 1999 opowiadaniem Kłopoty z błaznem. Po nim przyszły Pierwsza taka drużyna i Sny guślarza, wszystkie opublikowane przez „Nową Fantastykę”.

Rocznik: 1969, zodiakalny bliźniak Wykształcenie: psycholog Zawód wykonywany: jak wyżej Lubi: ludzi, smoki, elfy, krasnoludy, trolle, gobliny itp. Nie lubi: swojej pracy (bardzo!) Zainteresowania: między innymi fechtunek bronią białą wszelkiej maści, astrofizyka, historia (szczególnie okres monarchii wczesnopiastowskiej). Podziela też, niestety, główną pasję większości obywateli naszego pięknego kraju - surwiwal po polsku, czyli jak dożyć do pierwszego nie napadając na bank.

Ur. 1973 roku w Warszawie.Z wykształcenia archeolog z zamiłowania historyk.W czasie studiów zajął się demonologią Słowian i Bałtów oraz pogańskimi obrzędami magicznymi.Cynik z życiorysem pełnym błędów i wypaczeń.Przeciwnik poprawności politycznej.Lubi wyzwania, kobiety i literaturę (w dowolnej kolejności).Szczęśliwy ojciec.

Adam Zalewski urodził się w Kwidzynie w 1951 roku. Dzieciństwo, młodość i wiek dojrzały spędził w rodzinnym mieście. Tutaj uczęszczał do szkoły podstawowej i do liceum. Tutaj z żoną Ireną żyją w szczęśliwym związku już 37 lat. W rodzinnym mieście imał się różnych zawodów. W 2002 roku, w skutek choroby musiał zrezygnować z czynnego życia zawodowego. Obecnie wraz z rodziną mieszka w niewielkiej posiadłości, na skraju lasów otaczających Kwidzyn.

Stephen King jest autorem ponad pięćdziesięciu światowych bestsellerów. Jego najnowsze książki to Trylogia o Billu Hodgesie – "Pan Mercedes" (nagrodzona Edgar Award dla najlepszej powieści), "Znalezione nie kradzione" i "Koniec warty" – oraz zbiór opowiadań "Bazar złych snów". Na podstawie jego epickiego cyklu "Mroczna wieża" powstał film z Idrisem Elbą i Matthew McConnaugheyem w rolach głównych.