Antologie

Biogram

Słowo antologia pochodzi z języka greckiego i oznacza "zbiór kwiatów" (anthos - kwiat, logo - zbierać). W ten sposób Grecy nazywali krótkie utwory poetyckie, którymi najczęściej były epigramaty.

W kontekście literatury fantastycznej "antologia" oznacza zbiór opowiadań, wybranych wg jasno określonego kryterium.

News

więcej...

Pod lupą

I żywy stąd nie wyjdzie nikt - Antologie - Recenzja

Pisanie wstępu do recenzji zbioru opowiadań zawsze stanowi spory kłopot. Problemy nawarstwiają się zwłaszcza wtedy, gdy współtworzy go dziesięcioro różnych pisarzy. Tym razem z niespodziewaną pomocą przychodzi autor noty redakcyjnej, który stworzył coś w rodzaju myśli przewodniej dla najnowszej antologii Fabryki Słów. Tych kilka słów, wyjątkowo zgrabnie podsumowujących tematykę publikacji, brzmi następująco: „WOJNA – najpopularniejsza dyscyplina sportowa od początku ludzkości. Nieważne kto z kim, gdzie i dlaczego. Ważne, by Hitlera dobrze robaki żarły”. Słowa, które mówią same za siebie.

więcej...

Bibliografia

Sortuj wg: daty (rosnąco) daty (malejąco) tytułu (rosnąco) tytułu (malejąco)

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 30.10.2009

Requiescat in Pacek Dwanaście opowiadań. Jedno autorstwa Tomasza "Packa" Pacyńskiego, którego nie ma już wśród nas. I jedenaście opowiadań napisanych z myślą o nim. Jako wspomnienie o nim. Epitafium w postaci własnej kreacji. Najpiękniejszy hołd, jaki pisarz złożyć może pisarzowi. I chyba jedyny, jaki może złożyć, nie popadając w całkiem zbędny patos. Andrzej Sapkowski Każda legenda ma swój początek.

Autor:
Wydawca: Dobre Historie
Data premiery: 02.07.2012

Autor:
Wydawca: Forma
Data premiery: 26.10.2009

Niniejszy zbiór opowiadań współczesnych polskich pisarzy w dużej mierze odzwierciedla to, co dzieje się obecnie w polskiej literaturze grozy. Zebrane w tym tomie utwory nie były dotąd publikowane. Większość z nich została napisana specjalnie z myślą o nim, a ich autorzy mieli całkowitą dowolność w wyborze formy i tematu. Mimo to obraz wyłaniający się z zamieszczonych w książce tekstów jest zaskakująco spójny, niesłychanie prawdziwy i konsekwentnie pesymistyczny.

Autor:
Wydawca: Insignis
Data premiery: 04.02.2016

Echo zgasłego świata to kolejny zbiór opowiadań polskich fanów Uniwersum Metro 2033, inspirowanych postapokaliptycznym światem wykreowanym przez Dmitrija Glukhovsky’ego. Tworzą go teksty nagrodzone w konkursie zorganizowanym przez wydawnictwo Insignis i portal metro2033.pl. Jest już trzecią, po zbiorach W blasku ognia i Szeptach zgładzonych, antologią amatorskiej twórczości polskich miłośników postapokalipsy.

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 25.07.2008

Jak 1 : 13 000 000? Przyznaj, często rozważasz prawdopodobieństwo trafienia szóstki w totka... A myślałeś o szansie przeżycia pandemii? Tak czy nie, graj w co chcesz. Póki możesz. Bo choć epidemie zdarzają się osobliwie rzadko, skąd pewność, że w którymś z laboratoriów, w oczach lekarza wpatrzonego w okular mikroskopu, nie pojawiło się właśnie przerażenie… To opowiadania pełne grozy.

Autor:
Wydawca: Powergraph
Data premiery: 06.10.2012

Herosi, barbarzyńcy, superbohaterowie. Mężczyźni o mięśniach twardych jak stal. Niektórzy, niczym Conan Barbarzyńca po trupach kroczą do celu, inni, bezwzględność profesjonalistów od trudnych zadań, łączą z wrażliwością dziecka. Marzą o kobiecie i ciepłym domu pełnym kotów, wiedząc jednocześnie, że nie to jest ich przeznaczeniem. Każdy tekst jest opowieścią o przygodzie.

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 28.06.2014

10 mocnych strzałów najbardziej epickiej armii świata.WOJNA – najpopularniejsza dyscyplina sportowa w galaktyce od początku ludzkości. Nie jest ważne, kto z kim, gdzie i dlaczego. Ważne, by Hitlera dobrze robaki żarły!Dowiedz się kim jest seledynowa olbrzymka i jak rozprawia się z najważniejszymi ludźmi w armii oraz dlaczego dobrzy Niemcy nigdy nikogo nie krzywdzą!

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 01.01.2011

Ojczyzna jedno ma imię, a kochać ją niełatwo. Nie wystarczy mówienie o Sprawie. Miłość do Polski, gorzka jest, piętnem śmierci naznaczona, daleka od heroizmu spod sztandarów Bóg-Honor-Ojczyzna. Dlatego nie rzucajmy się by stanąć na baczność już do pierwszych taktów Jeszcze nie zginęła... Niech wyobraźnia zerwie bogoojczyźniane kajdany...

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 17.10.2008

Wszyscy jesteśmy barbarzyńcami! Walczymy, palimy i gwałcimy - czy okrywają nas niewyprawione skóry czy garnitury. Tak stworzyła nas natura. Za to polubiliśmy Conana, największego barbarzyńcę, jakiego kiedykolwiek nosiła Ziemia. Jakie oblicze miałaby współczesna fantasy, gdyby Robert E. Howard nie wymyślił go przed 75. laty? Odpowiedź jest prosta – natura nie zna próżni. Prędzej czy później inny autor stworzyłby podobną, choć zapewne nie taką samą postać.

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 20.09.2007

Z „Wielkiej księgi słów i pojęć niekoniecznie zrozumiałych”, opr. zbiorowe, Domena Dzbana* (patrz. przypisy), rok wydania - nieczytelne:  (...) Obyczaje godowe ludzi trudno  zrozumieć, czy się jest zwykłym chowańcem, sztuczną inteligencją *, czy też...właściwie to nie wiemy czym. Faktem jest, że na ogół wiąże się je z pojęciem tzw.

Strony: 1 2 3 Ostatnia »