Henry Lion Oldi

Biogram

Dmitrij Jewgieniewicz Gromow urodził się 30 marca 1963 roku w Symferopolu. W 1969 wyjechał z rodzicami do Sewastopola, a w 1974 do Charkowa, gdzie mieszka do dzisiaj. W 1980 roku, rozpoczął studia na Politechnice Charkowskiej, na kierunku technologii substancji nieorganicznych. Naukę ukończył z wyróżnieniem w roku 1986 jednak pracę w zawodzie porzucił i całkowicie oddał się literaturze. Ożenił się w 1989, w tym samym roku urodził mu się syn. Jedną z jego pasji jest muzyka hardrockowa, a szczególnie zespół Deep Purple, o której napisał monografię, posiada brązowy pas karate-do (szkoły Goju-Ryu), jest aktorem teatru-studia „Pelikan”, w którym zagrał dziesięć ról, z tego połowę głównych. Od 1976 r. pisuje utwory fantastyczne, a od 1990 współpracuje z Olegiem Ładyżenskim. Pierwszą publikację miał w 1991 roku, było to opowiadanie „Koordynaty śmierci”.

Oleg Siemionowicz Ładyżenski urodził się 23 marca 1963 roku w Charkowie. W 1980 zaczął studia w Charkowskim Państwowym Instytucie Kultury, na kierunku reżyserii. Uczelnię ukończył z wyróżnieniem w 1984 roku. W tym też roku ożenił się, a w 1985 urodziła mu się córka. Od 1984 pracował jako reżyser teatru-studia „Pelikan”, wystawił ponad 10 spektakli, między innymi na motywach powieści Arkadija i Borysa Strugackich „Trudno być bogiem”. W 1987 został laureatem II Wszechzwiązkowego Festiwalu grup teatralnych. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Karate-do, posiada czarny pas, II dan, uprawnienia międzynarodowego sędziego. Od 1992 do 1994 był wiceprezesem Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Walki, w chwili obecnej jest instruktorem szkoły Goju-Ryu. Lubi jazz i muzykę klasyczną. Fantastykę pisuje od 1990 roku we współpracy z Dmitrijem Gromowem. Pierwsza publikacja, opowiadanie „Szczęście w piśmie”, którego współautorem był Dmitrij Gromow, ukazała się w 1991 roku.

Razem wydali do tej pory ponad 170 pozycji książkowych (wliczając w to przekłady i reedycje) w ogólnym nakładzie półtora miliona egzemplarzy. Od samego początku wspólnego pisania spółka autorska H.L. Oldi każdego roku była wyróżniana prestiżowymi nagrodami literackimi zarówno w kraju, jak i za granicą. W kwietniu 2006 roku, na zorganizowanym w Kijowie międzynarodowym konwencie fantastyki „Eurocon”, w wyniku głosowania delegatów z 22 krajów, zostali wybrani Najlepszymi Pisarzami Fantastycznymi Europy 2006 roku.

Foto © © Henry Lion Oldi (Dmitry Gromov & Oleg Ladyzhensky)

News

Pierwsza edycja konwentu Fantasmazuria rozpocznie się już w najbliższy piątek. To ostatni moment, by zapoznać się z programem i zakupić bilet w przedsprzedaży omijając tym samym kolejki.

więcej...

Pod lupą

więcej...

Bibliografia

Sortuj wg: daty (rosnąco) daty (malejąco) tytułu (rosnąco) tytułu (malejąco)

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 03.07.2009

Śmierć bogom olimpijskim. Śmierć wszystkim nieśmiertelnym. Nadciąga Gigantomachia. Wojownicze plemię Gigantów, zrodzonych z Tartaru i Matki Gai, szykuje rzeź olimpijskim bogom. Miedzianoszyi, wężoręcy, wszelacy. Okaleczone dzieci potwory, które nie boją się gniewu Gromowładnego. Koszmarem ich bezsennych nocy jest jedynie Herakles. Heros-zabójca. Żywa błyskawica Zeusa. Herakles-oczyszczony, odkupiwszy winy trzyletnim niewolnictwem, staje przed kolejnym zadaniem.

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 19.06.2009

O, mądrzy rapsodowie! Otwórzcie usta. Wyśpiewajcie pieśń na cześć Śmieciarza-Samotnika. I narodziły się bliźnięta – Ifikles i Alkides. Synowie jednej matki i dwóch ojców. Myśl i siła. Człowiek i pół-bóg. Rozum i szaleństwo. Narodził się heros gotów dokonać czynów wielkich. Imię jego będzie Herakles. Heros powinien być jeden, to alternatywna wizja mitu o najsilniejszym z silnych.

Strony: 1