Ian Watson

Biogram

Ian Watson (ur.1943) – brytyjski pisarz, poeta, wykładowca i działacz fandomu, obecnie mieszkający w Hiszpanii. Absolwent Balliol College w Oxfordzie, z wykształcenia filolog specjalizujący się w literaturze angielskiej i francuskiej XIX wieku. Debiutował w 1973 roku powieścią pt. Embedding, po trzech latach zdecydował się na karierę pełnoetatowego pisarza. Laureat prestiżowych nagród literackich, m.in. John W. Campbell Memorial Award, British Science Fiction Association Award, Orbit Award, dwukrotny zdobywca nagród Hugo i Nebula. W latach 1990-1991 pracował ze Stanleyem Kubrickiem przy filmie A.I. Artificial Intelligence, który ostatecznie wyreżyserował Steven Spielberg. Na początku XXI wieku założył Northhampton Science Fiction Writers Group, która zajmowała się początkowo organizacją konwentu Newcon, a później także działalnością wydawniczą.

Ian Watson jest autorem licznych powieści z gatunku science fiction, fantasy i horroru, a także ponad tuzina antologii opowiadań. Część z nich ukazała się w Polsce, m.in.: Ognisty robak, Proklamatorzy, Implanty, Łowca śmierci, Trudne pytania, Magia królowej, magia króla, Powolne ptaki, Poeta i namiętności itd.

Autor gościł już w Polsce podczas Polconu 2001 w Katowicach, wówczas również cieszył się statusem gościa honorowego. Często bywa na konwentach w całej Europie, odwiedził już Włochy, Węgry, Niemcy, Rumunię, Bułgarię czy Ukrainę. Podróże niejednokrotnie zaowocowały, np. współpracą z włoskim surrealistą Robertem Quaglią czy… zainteresowaniem twórczością Witolda Gombrowicza.

News

Już niespełna tydzień dzieli nas od rozpoczęcia tegorocznej edycji Polconu 2016. Organizatorzy konwentu przedstawili pełną listę gości, którzy pojawią się w Europejskiej Stolicy Kultury. Nie brakuje na nim sław światka literackiego czy RPG-owego.

więcej...