Jacek Dukaj

Biogram

Jacek Dukaj urodził się 30 lipca 1974 roku, w Tarnowie. Zadebiutował opowiadaniem "Złota galera", opublikowanym w lutym 1990 roku na łamach "Fantastyki". Dukaj miał wtedy 16 lat. Następnie publikował swoje teksty na łamach: "Nowej Fantastyce", "SFinksie", "Miesięczniku", "Czasie Fantastyki", "Framzecie", "Fantomie", "Feniksie" "Science Fiction", "Super Fantastyka Powieść". Jego pierwsza powieść "Xavras Wyżryn" ukazała się w roku 1997. Na podstawie jego opowiadania "Katedra" Tomasza Bagiński nakręcił film nominowany do Oscara. Pisarz ma na swoim koncie liczne nagrody między innymi: Nagrodę im. Janusza A. Zajdla (pięciokrotnie), Sfinksa, Śląskfę za najlepszą powieść 2008 - "Lód", Nagrodę Kościelskich oraz Europejska Nagrodę Literacką. Jacek Dukaj był nomiowany do Nagrody Literackiej NIKE 2008, za powieść "Lód".
Jego najnowsza powieść "Wroniec" ma ukazać się w ostatnim kwartale 2009 roku i podobnie jak "Lód" zyskał samodzielność przy pracy nad zbiorem opowiadań "Król bólu".

News

więcej...

Pod lupą

więcej...

Bibliografia

Sortuj wg: daty (rosnąco) daty (malejąco) tytułu (rosnąco) tytułu (malejąco)

Autor: wielu (zobacz wszystkich)
Wydawca: Sine Qua Non
Data premiery: 23.05.2018

Michał Cetnarowski Mistrzowie słowa i dziesięć całkowicie odmiennych opowieści. Co je łączy? Fascynacja obrazami jednego z najbardziej docenianych polskich artystów współczesnych.Niesamowite obrazy Jakuba Różalskiego i ich nieoczywisty przekaz budzący niepokój, często grozę, znajdują odzwierciedlenie w historiach stworzonych przez znakomitych autorów.

Autor:
Wydawca: Allegro
Data premiery: 11.03.2015

Starość aksolotla” to fascynująca postapokaliptyczna wizja świata, w którym kosmiczny kataklizm sterylizuje Ziemię ze wszystkiego, co żywe. Nielicznym ludziom na chwilę przed katastrofą udaje się przekopiować scyfryzowane umysły w hardware. Pogrążeni w nostalgii ocaleńcy tworzą cywilizację po cywilizacji, życie po życiu i ludzkość po ludzkości. Dzielą się na gildie, tworzą alianse, prowadzą wojny.

Autor:
Wydawca: Filia
Data premiery: 10.04.2014

W kontynuacji bestsellerowego thrillera fantasy Angelfall niedobitki ocalałe z anielskiej apokalipsy zaczynają organizować się na gruzach cywilizacji. Grupa ludzi porywa Paige, siostrę Penryn, biorąc ją za jednego z potworów; kończy się to masakrą. Paige znika. Ludzie są przerażeni. Penryn przemierza ulice San Francisco, szukając Paige. Dlaczego miasto zupełnie opustoszało? Gdzie się podziali mieszkańcy? Poszukiwania zaprowadzą Penryn w samo centrum tajnej operacji aniołów, gdzie będzie miała okazję uchylić rąbka ich tajemnicy i zrozumieć, do jak przerażających czynów są gotowe się posunąć.

Autor:
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 31.12.2010

SAGA RODZINNA Z CZASÓW OSTATNICH RODZIN POETYCKA PRZYPOWIEŚĆ TRANSHUMANISTYCZNA ODLEGŁA PRZYSZŁOŚĆ JAK BAŚNIOWA PRZESZŁOŚĆ Akcja powieści rozgrywa się w Zielonym Kraju, dawnej Grenlandii. Równiny, stada koni i rancza nie powinny nikogo zmylić – Extensa opowiada o ostatniej enklawie ocalałej z kataklizmu rewolucji naukowych, zmieniających nieodwracalnie człowieka i jego środowisko.

Autor:
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 26.11.2010

KRÓL BÓLU I INNE POWIEŚCI PIĘTNAŚCIE LAT TWÓRCZOŚCI JACKA DUKAJA W OŚMIU UTWORACH PRZEKRACZAJĄCYCH GRANICE WYOBRAŹNI I CZŁOWIECZEŃSTWA   Wszyscy przecież czujemy koniec czasów człowieka. Czujemy, że usuwa się nam ziemia spod nóg; na czymś stać trzeba, więc budujemy rusztowania; ale im my wyżej, tym one chybotliwsze; im my potężniejsi, tym one wątlejsze.

Autor:
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 12.11.2009

Nowa powieść autora najlepszej książki XX-lecia! Stan wojenny oczami Jacka Dukaja! Wroniec to magiczna baśń o grudniowej nocy 1981 roku. Pełen przygód, gier językowych i fantasmagorii sen o utraconym dzieciństwie, zamglonej młodości. Dla dzieci Stanu Wojennego i dla dzieci, które Stanu Wojennego nie mogą pamiętać - bajka magiczna o nocy grudniowej, gdy małemu Adasiowi Wroniec porwał z domu rodzinę.

Autor:
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 03.03.2009

Zuzanna Klajn w swe osiemnaste urodziny otrzymuje klucz do tajemnic zmarłego ojca-archeologa - i znajduje Miasto: odbicie wszystkich miast kiedykolwiek zbudowanych, przez ludzi i nie ludzi, w tym wszechświecie i poprzednich, skarbnicę wiedzy wszelkiej i pole zmagań między Potęgami. Jakie sekrety Miasta odkrył ojciec Zuzanny? Czy możemy zamieszkać w domach bogów i pozostać ludźmi? Do którego świata należy sama Zuzanna, dziecko Miasta? Czarnobrody grubas z małą dziewczynką na ramionach - wędrowali tymi alejami, pokazywał jej, nierozumiejącej, posągi nieludzkie i domy hermetyczne, zakazane pisma, niewidzialne malunki, straszne krajobrazy wszechświata.

Autor:
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 31.12.2008

Zbiór opowiadań Jacka Dukaja Katedra-olbrzymia, wspaniała, mroczna i niepojęta? Jedna z pierwszych książek autorstwa Jacka Dukaja. W tym obszernym tomie opowiadań, zapowiadającym już przyszły kunszt autora, znalazła się m.in. Katedra - opowieść, która zainspirowała Tomasza Bagińskiego i stała się przyczynkiem do kilkuminutowej animacji, nominowanej później do Oscara.

Autor:
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 30.11.2008

Rajd atomowy na Moskwę, proces jednej dwunastej tyrana, eksperyment racjonalnego antysemity, kabalistyczny Spisek Koronacyjny - oto wydarzenia, jakich świadkiem jest czytelnik opowiadań Jacka Dukaja. Xavras Wyżryn i Gotyk, a także teksty najnowsze Przyjaciel prawdy i Sprawa Rudryka Z. pokazują, jak zanika granica między wojną i terroryzmem, rozumem i wiarą, człowiekiem i narodem, bohaterem i potworem.

Autor:
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 02.10.2008

Nicolas Hunt kieruje tajnym projektem rządowym, badającym komercyjne zastosowania telepatii. Rezultaty tych badań zmienią nieodwracalnie nie tylko jego życie, ale także losy całego świata. Trwa międzynarodowy kryzys, wybuchają Wojny Monadalne, superkomputery rządzące giełdą popadają w obłęd. Niewiarygodne odkrycie, na pozór sprzeczne z prawami fizyki, może zniszczyć ludzkość lub otworzyć jej drogę do gwiazd.

Strony: 1 2