Joanne Harris

Biogram

Córka Francuzki i Anglika, urodziła się w 1964 roku w Yorkshire w Anglii, gdzie do tej pory mieszka razem z mężem i córką o egzotycznym imieniu Anouchka. Zanim całkowicie poświęciła się pisaniu, próbowała swoich sił w wielu dziedzinach: była zielarką, gwiazdą rocka, księgową i nauczycielką języka francuskiego. Po dwunastu latach nauczania w szkole męskiej w Leeds, doszła do wniosku, że skoro to wytrzymała, to już ze wszystkim sobie poradzi.

Jej pierwszą powieść („Nasienie zła”) opublikowano w 1989 roku, ale autorka sama przyznaje, że nie był to zbyt udany debiut. Kolejne powieści to „Śpij, kochanie, śpij” (1993), „Czekolada” (1999), „Jeżynowe wino” (2000), „Pięć ćwiartek pomarańczy” (2001), „Świat w ziarnku piasku” (2002), „Duch z przeszłości” (2003). W maju 2004 ukazało się polskie wydanie pierwszego zbioru jej opowiadań „W tańcu”. Rok wcześniej razem z Fran Warde, autorką świetnych książek kucharskich, napisała „Kuchnię francuską”, w której zawarła przepisy potraw wspominanych w jej powieściach.

Jest znana przede wszystkim jako autorka „Czekolady”, zekranizowanej w 2000 roku przez Lasse Hallströma (w rolach głównych wystąpili Juliette Binoche, Johny Depp, Alfred Molina). Obecnie pracuje nad scenariuszem filmu według powieści „Świat w ziarnku piasku”. W 2004 roku jako jedna z ośmiu autorów wzięła udział w projekcie BBC „Koniec powieści”, w którym pisarze wymyślali początek historii, a uczestnicy konkursu mieli za zadnie ją dokończyć.

Można zaryzykować stwierdzenie, że Harris ma zadatki na to, aby stać się brytyjską Isabel Allende. Podobnie jak „Ewa Luna”, „Dom duchów” czy „Niezgłębiony zamysł”, powieści Joanne Harris złożone są z zapachów, smaków i symboli. Oczywiście więcej w nich północnego dystansu i zmysłu ironii niż u Allende, której książki w dużej części wypełniają mroczne namiętności i groza, na pewno jednak łączy je upodobanie do magii i codziennie odprawianych „na szczęście” rytuałów, a także miłość do kuchni i do życia w ogóle, w jego najprostszych i najbardziej skomplikowanych przejawach. Książki Harris przypominają także twórczość Amerykanki Fannie Flagg (znanej ze „Smażonych zielonych pomidorów” i „Witaj na świecie, Maleńka!”). Obie autorki pokazują czytelnikowi piękno prostego życia, podkreślając rolę takich wartości, jak rodzina, uczciwość i przywiązanie do ziemi. Pisarstwo Harris zostało określone przez krytykę jako organic fiction, czyli proza organiczna, zdrowa i ekologiczna, nieskażona konserwantami formy i chemikaliami sztucznych unowocześnień.

Talent pisarski Joanne Harris został doceniony przez władze Uniwersytetu Huddersfield i Uniwersytetu Sheffield, które nadały jej doktorat honoris causa.

News

więcej...

Pod lupą

Ewangelia według Lokiego - Joanne Harris - recenzja

Joanne Harris znane nazwisko i późniejsze sukcesy w postaci kilkunastu napisanych bestsellerów zawdzięcza powieści Czekolada wydanej w 1999 roku. Wszystko za sprawą filmu o tym samym tytule, nakręconego na motywach książki, filmu nieprzeciętnego, o czym świadczy np. pięciokrotna nominacja do Oskara. Autorka tym razem jednak starała się nie korzystać z nimbu poprzednich dokonań oraz warsztatu, który wypracowała dotychczas i postanowiła zmierzyć się z fantastyką.

więcej...

Bibliografia

Sortuj wg: daty (rosnąco) daty (malejąco) tytułu (rosnąco) tytułu (malejąco)

Autor:
Wydawca: Prószyński i S-ka
Data premiery: 13.10.2009

Mroczna, gotycka powieść, która wciąga nas w grzeszny światek londyńskich artystów epoki wiktoriańskiej. Henry Chester szuka modelki doskonałej. Znajduje ją w osobie młodziutkiej Effie i postanawia poślubić. Osiem lat później Effie – kobieta o urodzie dziecka oraz statecznym, zrównoważonym sposobie bycia – wydaje się żoną idealną. Pozory mylą.

Autor:
Wydawca: Akurat
Data premiery: 15.10.2015

„Ewangelia według Lokiego” to opowieść o mitologicznej siedzibie bogów, Asgardzie, snuta z perspektywy Lokiego – trickstera, żartownisia i socjopaty, czarującego mordercy, balansującego na granicy dobra i zła patrona oszustów i złodziei. Kiedy z Chaosu wynurzyło się Dziewięć Światów, zaczęła się walka o władzę. Panem Dziewięciu Światów został Odyn, który zapragnął mieć u swego boku fragment Chaosu i dlatego zwabił do siebie Lokiego – boga ognia, ojca kłamstw, przebiegłą, chytrą istotę, której istotą jest zmienność.

Autor:
Wydawca: Prószyński i S-ka
Data premiery: 29.06.2012

Drugi po „Runach” tom cyklu cudownie barwnych opowieści o nordyckich bogach.  Dwie dziewczyny, mieszkające o sześćset mil od siebie, noszą identyczne znamię: runę, symbolizującą Dawne Dni, gdy światem władali bogowie z podniebnej cytadeli,Asgardu. Teraz Asgard leży w gruzach, a jego mieszkańcy już dawno utracili moc. Przynajmniej tak się wydaje ludziom. Ale nic nie ginie na zawsze, a bogowie jeszcze się nie poddali (i na pewno nie przestali się kłócić!).

Strony: 1