Robert J. Szmidt

Biogram

Rocznik 1962. Przygodę z fantastyką rozpoczynał na początku lat osiemdziesiątych we wrocławskim klubie fantastyki wspólnie z Andrzejem Ziemiańskim, Andrzejem Drzewińskim, Eugeniuszem Dębskim, Jackiem Inglotem. Założyciel klubu miłośników fantastyki SFera, inicjator i pomysłodawca nagrody fandomu, która w późniejszym okresie została nazwana imieniem Janusza A. Zajdla. Laureat Śląkfy za rok 1985 w kategorii Fan Roku. Doprowadził do pierwszego wydania w Polsce tekstów Roberta E. Howarda o Conanie (wydawnictwa klubowe, publikacja w miesięczniku Fantastyka, współfinansowanie serii wydawanej aktualnie przez Amber). Brał udział w teleturnieju Kosmiczny test dochodząc z drużyną wrocławskiej SFery (wspólnie ze Zbigniewem Adamskim i Andrzejem Sawickim) do tytułu absolutnych arcymistrzów wygrywając siedem kolejnych edycji. Pod koniec lat osiemdziesiątych minionego stulecia współtworzył program w telewizji regionalnej poświęcony szeroko pojętej fantastyce.

Zajmował się tłumaczeniami na potrzeby wydawnictw klubowych (m. in. pierwszy przekład Fundacji Isaaca Asimova), oraz dla wydawnictw oficjalnych (Ziele czasu, Normana Spinrada dla Iskier, czy Skrzydła nocy Roberta Silverberga dla Fantastyki).

Pod koniec lat osiemdziesiątych prowadził hurtownię książek Bookaneer reprezentującą na terenie Polski południowej wydawnictwo Amber, następnie poświęcił się pracy w branży filmowej, organizując pierwsze legalne wideoteki na Śląsku a potem firmę obsługującą ten segment rynku (Hero). Doświadczenia wcześniejszych lat zaowocowały utworzeniem wydawnictwa Ares, które najpierw zajęło się drukiem miesięczników obsługujących branżę wideo (Video Business, Video Premiery), następnie rodzący się rynek gier konsolowych (PlayStation Plus), by w roku 2001 doprowadzić do powrotu do fantastycznych korzeni i powstania miesięcznika Science Fiction (aktualnie Science Fiction, Horror i Fantasy) - jedynego na naszym rynku cyklicznie ukazującego się pisma prezentującego niemal wyłącznie polską fantastykę. Na łamach Science Fiction zadebiutowali najciekawsi autorzy nowego pokolenia m. in.: Łukasz Orbitowski, Szczepan Twardoch, Wojciech Świdziniewski, Robert M. Wegner, Sebastian Uznański, Tomasz Pacyński, Rafał Kosik. Do tej pory SF i SFFH zaprezentowało prawie 700 tekstów literackich niemal 150 polskich autorów. We wszystkich wymienionych wyżej pismach piastował stanowisko redaktora naczelnego.

Od 2003 roku współpracował z Domem Wydawniczym Ares (nie mylić z wydawnictwem Ares!), w którym, w Żółtej Serii wydano dwie jego powieści; bestsellerową Apokalipsę według Pana Jana (postapokaliptyczna wizja Polski po konflikcie nuklearnym) i Zaklinacza (parodię fantasy w stylu Nagiej broni).

W roku 2004 z jego inicjatywy powstaje kolejna nagroda literacka; Plebiscyt czytelników fantastyki Nautilus, początkowo operująca w systemie sms-owym, a aktualnie ukierunkowana na rosnącą społeczność internetową. Laureatami tej nagrody w minionych latach byli Andrzej Ziemiański (w obu kategoriach), Andrzej Pilipiuk, Andrzej Sapkowski, Łukasz Orbitowski oraz Jarosław Grzędowicz.

Aktualnie pracuje jako copywrighter dla kilku dystrybutorów filmów (opracowywał m. in. materiały do King Konga i nowych filmów Spielberga), tłumacz gier komputerowych (gra Hitman: Blood Money w jego opracowaniu zdobyła tytuł najlepszej gry roku 2006).

Zadebiutował humorystycznym opowiadaniem Pogromca smoków w roku 1985, na łamach katowickich Fikcji. Dotychczasowy dorobek literacki Roberta J. Szmidta stanowią 3 powieści, 2 książki poświęcone grom konsolowym oraz 13 opowiadań, wydawanych głównie na łamach magazynu Science Fiction.

News

więcej...

Pod lupą

Wieża - Robert J. Szmidt - recenzja

, dodano 09.06.2016 02:14

Z jakością powieści wchodzących w skład cyklu Uniwersum Metro 2033 było do tej pory naprawdę różnie. Od beznadziejnej Mrówańczy przez przeciętne Dziedzictwo Przodków aż po świetne Korzenie Niebios. Nie ukrywam, że w mojej opinii poprzedniemu dziełu Roberta J. Szmidta - Otchłani - najbliżej było właśnie do tej ostatnie kategorii, więc oczekiwania miałem raczej spore. 

więcej...

Bibliografia

Sortuj wg: daty (rosnąco) daty (malejąco) tytułu (rosnąco) tytułu (malejąco)

Autor:
Wydawca: Insignis
Data premiery: 31.07.2019

Wrocław, rok 1963. Na tyłach zakładu karnego numer 1 stoi zwalisty poniemiecki gmach mieszczący klinikę psychiatryczna. To właśnie w jej murach rozegra się kolejna odsłona dramatu mieszkańców miasta. To tutaj późnym popołudniem 9 sierpnia trafia uznany za szaleńca pacjent. Twierdzi, że jego żona zmarła, po czym zmartwychwstała, a następnie popełnia samobójstwo.

Autor:
Wydawca: Insignis
Data premiery: 15.05.2019

Kolejna po Otchłani i Wieży powieść Roberta J. Szmidta w ramach międzynarodowego projektu literackiego stworzonego przez Dmitrija Glukhovsky’ego. Otchłań – jak się okazuje – nie jest jedynym podziemnym kompleksem zamieszkanym przez Czystych. Podobnych bunkrów znajduje się na terenie zachodniej Polski wiele. Daleko od największych miast mieści się podziemne serce Nowej Polski i to tam właśnie, po nieudanej akcji zwiadowczej, zostaje uprowadzony Pamiętający oraz towarzysząca mu Iskra.

Autor:
Wydawca: Insignis
Data premiery: 30.01.2019

10 sierpnia 1963. Epidemia czarnej ospy, po której Wrocław został objęty ścisłą kwarantanną, staje się preludium znacznie poważniejszych wydarzeń. W ciągu zaledwie kilku godzin milicja oraz wezwane na pomoc oddziały wojska tracą kontrolę nad mnożącymi się w zastraszającym tempie hordami nieumarłych. Z dnia na dzień upada stary porządek rzeczy. Garstka ludzi próbuje znaleźć ocalenie za murami więzienia.

Autor: wielu (zobacz wszystkich)
Wydawca: Sine Qua Non
Data premiery: 23.05.2018

Michał Cetnarowski Mistrzowie słowa i dziesięć całkowicie odmiennych opowieści. Co je łączy? Fascynacja obrazami jednego z najbardziej docenianych polskich artystów współczesnych.Niesamowite obrazy Jakuba Różalskiego i ich nieoczywisty przekaz budzący niepokój, często grozę, znajdują odzwierciedlenie w historiach stworzonych przez znakomitych autorów.

Autor: wielu (zobacz wszystkich)
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 02.02.2018

Dwunastu autorów, dwanaście światów, dwanaście opowieści. Ocalały z apokalipsy, wiedźma pracująca w małej kawiarni, mechanik na kosmicznym skokowcu, zwykły urzędnik, któremu powierzono bardzo szczególne dziecko. Wszyscy walczą, choć każdy na swój własny sposób i o coś innego- o przetrwanie, o niezależność, o sukces lub spełnienie marzeń.

Autor:
Wydawca: Insignis
Data premiery: 19.05.2016

Zwerbowany przez Czystych Nauczyciel otrzymuje zadanie: trzeba zażegnać kryzys w Nowym Watykanie. Nienawykły do wykonywania rozkazów, postanawia działać na własną rękę i próbuje udowodnić wszystkim, że mimo wielu lat bezczynności pozostał Czarnym Skorpionem, żywą legendą kanałów. Mierzy też znacznie wyżej: jego prawdziwym celem jest zapobieżenie bliskiej już wojnie z Lekterytami, a misja w Wolnych Enklawach to tylko rozgrzewka przed prawdziwym wyzwaniem, jakim będzie wypad do okupowanej przez kanibali Wieży.

Autor:
Wydawca: Rebis
Data premiery: 16.03.2016

Kontynuacja Łatwo być bogiem Połowa dwudziestego czwartego stulecia. Ludzkość po skolonizowaniu niemal dziesiątej części Ramienia Oriona trafia w końcu na obcą, zaawansowaną cywilizację, która nie wykazując najmniejszej woli kontaktu, rozpoczyna wojnę totalną. Stawką jest nie tylko podbój nowego terytorium, ale też fizyczne unicestwienie wroga.. Na jednej z ewakuowanych pośpiesznie planet zrehabilitowany kapitan Święcki toczy swoją prywatną wojnę o ocalenie jak największej liczby ludzi.

Autor:
Wydawca: Insignis
Data premiery: 28.08.2015

Wrocław 20 lat po wojnie nuklearnej. Z niemal siedmiuset tysięcy wrocławian przetrwała ledwie garstka w ciągnących się pod miastem kanałach. Tworzą oni niewielkie zamknięte społeczności, zwane enklawami. Mimo upływu lat powierzchnia wciąż nie nadaje się do ponownego zasiedlenia. Promieniowanie jest tam wciąż zbyt silne, a co gorsza, zmutowane rośliny i zwierzęta stworzyły w ruinach nowy, wyjątkowo nieprzyjazny człowiekowi ekosystem.

Autor:
Wydawca: Rebis
Data premiery: 12.08.2014

Fantastyka naukowa w najtwardszej odmianie, prawdziwa uczta dla miłośników gatunku W połowie XXIV wieku ludzkość ma za sobą skok cywilizacyjny. W ciągu piętnastu pokoleń skolonizowano ponad tysiąc planet i zbadano kilkanaście tysięcy układów gwiezdnych. Stoczono też krwawą wojnę domową. Teraz cywilizacja stoi w obliczu rewolucyjnych zmian. W układzie Xan 4 naukowcy i wojskowi Federacji, w tym zwolniony czasowo z karnej kolonii sierżant Henryan Święcki, obserwują ze stacji orbitalnej tych, których od dawna chcieli spotkać - dwie rasy Obcych.

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 12.03.2010

Alpha Team. Ekipa Szmidta. Poznaj ich... Chcesz wiedzieć jak to jest, kiedy widzi się w celowniku twarz dziecka? Jesteś wtedy ostatnim śmieciem. By nie zwariować musisz traktować świat jak grę komputerową. Po prostu liczysz sobie punkty... Kiedy przychodzi rozkaz odpalenia głowic wcale nie czujesz się Bogiem. Podobno w postnuklearnych ruinach wciąż jeszcze żyją ludzie, którzy nie mieli szczęścia i miejsca w schronie.

Strony: 1 2