Mount & Blade II: Bannerlord: więcej informacji o ekonomii, logistyce i testach

Profil redaktora Mrozie


Opublikowano:

TaleWorlds Entertainment nie pozwala zapomnieć o Mount & Blade II: Bannerlord, regularnie publikując kolejne dzienniki deweloperskie na temat gry. W najnowszych artykułach poruszono takie kwestie jak ekonomia, logistyka oraz testowanie gry.

Stworzenie państwa o prężnie działajacej gospodarce to nie lada wyzwanie, lecz w nowej grze studia TaleWorlds nierzadko może być kluczem do sukcesu. Stąd deweloperzy postanowili opowiedzieć co nieco o nowym systemie handlu. Oto fragment tekstu:

Chcemy, aby wszystko w naszej grze łączyło się ze sobą, jednak system handlu i cen sprawiał wrażenie, jakby był tam tylko po to, aby dało się grać jako kupiec (i, szczerze mówiąc, tak było). Stworzyliśmy raczej kompletny system produkcji, gdzie wszystko w grze, począwszy od jedzenia, poprzez broń, a na krowach i koniach kończąc, było wytwarzane w wioskach lub warsztatach miejskich. To tworzyło nierówny podział różnych dóbr w świecie gry. Jednakże, mieliśmy dość prosty system konsumpcji dóbr, gdzie każde miasto pochłaniało pewien procent wszystkich dostępnych zasobów, niezależnie od niedoboru. Oczywiście było to dość nierealistyczne. (Kiedy czegoś brakuje, ludzie raczej nie ograniczają grzecznie konsumpcji, zamiast tego starają się zgarnąć ostatnie rzeczy z półek, nierzadko wydzierając je z rąk tej miłej, starszej pani!). Zatem, choć system był odpowiednio połączony z innymi mechanikami, był też w dużej mierze nierealistyczny. Potrzebowaliśmy czegoś nowego!

Ekonomia jest również niezwykle ważna w systemie aprowizacji armii. Jeśli w Mount & Blade II: Bannerlord będziemy wysyłać swoich żołnierzy na długą kampanię, wcześniej nie obejdzie się bez wskoczenia w buty kwatermistrza i zaplanowania dystrybucji jedzenia, o czym opowiada kolejny dziennik deweloperski.

Inwentarz oddziałów w grach Mount & Blade służy za zapasy logistyczne, a Bannerlord wprowadza na tym froncie kilka usprawnień. Nie tylko konsumpcja żywności jest bardziej szczegółowa i realistyczna - musicie także nieść i używać inne typy surowców.

Tak jak w rzeczywistości, wraz z rozmiarami Waszych sił rosną Wasze problemy z logistyką. Małe oddziały złożone z kilku ludzi mogą nawet nie potrzebować żywności, ponieważ przy odpowiednich umiejętnościach mogą żywić się tym, co produkuje ziemia. Średnie oddziały zdecydowanie będą potrzebować jedzenia, jednakże mogą je relatywnie łatwo kupić (lub złupić) w wioskach i pobliskich farmach. Duże armie, wyruszające na długie kampanie, muszą przygotować się i zaplanować wszystko znacznie dokładniej. Będą potrzebowały bardzo dużych ilości jedzenia, mułów, żywca, dodatkowych koni i wielu innych rzeczy (np. narzędzi potrzebnych do tworzenia broni oblężniczych).

Wreszcie w ostatnim godnym polecenia artykule Onurcan Dönmez, tester QA tureckiego studia, opowiedział o procesie wyłapywania błędów w Mount & Blade II: Bannerlord. Oto co powiedział na temat największych problemów, jakie napotkał w swojej dotychczasowej pracy nad grą.

Coś, czemu próbuję nadać najwyższy priorytet i co jest chyba największym wyzwaniem, to zachęcanie ludzi do właściwego poziomu komunikacji pomiędzy zespołami. Dzięki mojej obecnej pozycji w firmie i doświadczeniu, doszedłem do następujących wniosków: kiedy pracujesz w zespole testerów i chcesz zbudować dobre relacje, a także mieć pewność, że inne zespoły współpracują ze sobą, musisz poznać inne teamy, ludzi i ich sposoby pracy. Naszym zadaniem jest odgrywanie roli filtra dla staranności i jakości pracy. Dlatego musimy mieć dobry kanał komunikacji dostępny dla wszystkich.

Podam Wam przykład, abyście mieli lepszy pogląd: zanim misja zostanie zaimplementowana do gry, sprawdzam jej algorytmy i dialogi. Jeśli znajdę problem, proszę projektanta misji o jego naprawienie. Następnie projekt jest akceptowany i wysyłany do programistów, co oznacza, że na tym etapie muszę się z nimi komunikować, a następnie przetestować misję po jej implementacji. Szkice mogą nie nadawać się do wdrożenia do gry, mogą nie być fajne lub mogą powodować niespodziewane problemy. Musimy współpracować z projektantami, programistami, a nawet z grafikami i zespołem odpowiedzialnym za silnik, aby rozwiązywać tego typu problemy. Właśnie dlatego pozytywna i zdrowa komunikacja to podstawa możliwie najkrótszego rozwiązywania problemów.

Brak komunikacji może doprowadzić do niewłaściwej pracy, a także spowolnienia pracy programistów. Aby tego uniknąć, staram się najlepiej, jak potrafię, aby zapewnić ciągły przepływ informacji.

Na koniec jeszcze miła niespodzianka. Otóż TaleWorlds Entertainment już teraz zapowiedziało, że pojawi się na tegorocznych targach gamescom i udostępni Mount & Blade II: Bannerlord ogółowi graczy! To oznacza, że można mieć nadzieję, iż premiera gry nastąpi w ciągu kilku najbliższych miesięcy, a być może nawet do końca roku?