CD Projekt RED wypłaci amerykańskim inwestorom odszkodowanie za straty poczynione przez premierę Cyberpunka 2077

Premiera Cyberpunka 2077 była wydarzeniem bez precedensu - trudno bowiem przypomnieć sobie inną produkcję AAA, która wystartowała w tak fatalny sposób. Wprawdzie ostatnie dwa lata pracy RED-ów przywróciły ich najnowszej produkcji blask, jednak polskie studio słono zapłaci za swoje błędy.

Tuż przed końcem 2020 r. CD Projekt RED otrzymało zbiorowy pozew złożony przed Sądem Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla okręgu Centralnej Kalifornii, w którym powodzi domagali się ustalenia, czy działania Spółki i jej Członków Zarządu związane z premierą gry Cyberpunk 2077 stanowiły naruszenie przepisów federalnych, poprzez między innymi wprowadzenie inwestorów w błąd doprowadzając tym samym do powstania strat po ich stronie. Wartość roszczeń amerykańskich inwestorów, na czele których stanął Andrew Trampe, nie została wówczas ustalona. Dziś, dzięki wydanemu przez ww. sąd Postanowieniu o wstępnym zatwierdzeniu ugody wiemy, że CD Projekt RED postanowiło zawrzeć z powodami ugodę.

W rezultacie polskie studio zapłaci pokrzywdzonym 1.85 miliona dolarów. O odszkodowanie może ubiegać się niemal każdy amerykański inwestor, który zakupił akcje spółki CD Projekt RED w 2020 r., i uzyskac ok. 0.49 USD za każdą akcję. Jest to kwota znacząco niższą od potencjalnych szkód wyliczonych przez firmę świadczącą usługi konsultingowe na rzecz powodów, która wyliczyła straty na ok. 11 mln dolarów. Ostateczne wyliczenia, które będą zawierać również wszystkie opłaty sądowe, mają być znane w najbliższych tygodniach. Wyrokiem sądu ugoda w swej finalnej treści ma zostać zawarta do 1 czerwca 2023 r.

Dzięki licznym patchom, premierze animowanego serialu Edgerunners oraz zapowiedzi dodatku Widmo wolności Cyberpunk 2077 sprzedał się już w nakładzie ponad 20 mln egzemplarzy. To oznacza, że owe 1.85 mln dolarów, czyli nieco poniżej 10 mln zł, nie powinno polskiego studia mocno zaboleć. Straty wizerunkowe, jakie ponieśli wówczas RED-zi, będą się jednak ciągnąć za nimi przez kolejne lata.


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.